PETER KUBOVIČ.
YouTube automaticky odstraňuje komentáře, které obsahují některé čínské výrazy kritické vůči Komunistické straně Číny. Zjistili to čínští uživatelé této platformy. Komentáře s těmito výrazy jsou smazány během několika sekund, což naznačuje, že je odstraňuje přímo algoritmus YouTube.
Jeden zjevně zakázaný výraz je „gongfei“ (共匪), což se překládá jako „komunistický bandita“. Je to výraz, který má kořeny v období čínské občanské války.
Další výraz, který je automaticky smazáván, je „Wumao“ (五毛), což doslova znamená „50 centů“ a používá se k označení armády internetových trollů šířících komunistickou propagandu. O těchto trollech se říká, že za každý komentář jim platí 50 centů.
Deník The Epoch Times vyzkoušel napsat v komentářích opakovaně oba výrazy, a to pod různými účty a pod různými videi, pokaždé se stejným výsledkem – vždy byly vymazány přibližně do 20 sekund.
Mluvčí společnosti Google, která vlastní YouTube, na naši otázku odpověděl, abychom o mazání komentářů poskytli důkazy. Po poskytnutí důkazů mluvčí na naše otázky neodpověděl.
Vazby na čínské komunisty
Google byl mnohokrát kritizován za to, že má blízko k čínské komunistické straně. Od roku 2018 Google spolupracuje na výzkumu umělé inteligence s prestižní čínskou univerzitou Tsinghua, která vyvíjí umělou inteligenci i pro čínskou armádu.
Google také čelil kritice poté, co v roce 2018 unikly zprávy, že v tajnosti vyvíjí cenzurovací vyhledávací aplikaci pro čínský trh v rámci projektu s názvem „dragonfly“ (vážka).
Podle informací lidí zevnitř Google měla kontroverzní aplikace spojovat historii vyhledávání s telefonními čísly uživatelů, a tak usnadnit čínskému režimu hledání disidentů, kteří píší komentáře, publikují texty nebo navštěvují určité stránky.
Poslanci, lidsko-právní aktivisté a dokonce někteří zaměstnanci Google vůči projektu ostře vystoupili a zdá se, že byl od té doby projekt dragonfly zastaven.
Mezi lety 2006 až 2010 provozoval Google cenzurovanou verzi svého vyhledávače v Číně. Své působení v zemi ukončil poté, co byl na g-mailové účty několika čínských lidsko-právních aktivistů namířen kybernetický útok pocházející z Číny.
Porušování lidských práv v Číně
Čínský režim je podle nevládních organizací jedním z největších porušovatelů lidských práv na světě. Za posledních dvacet let má režim na svědomí stovky tisíc vězňů svědomí, kteří byli zabiti za účelem prodeje jejich orgánů, uvádí zpráva čerpající z rozsáhlého výzkumu, který byl prováděn od roku 2006, kdy se objevila první podezření ze zneužívání politických vězňů k orgánovým transplantacím.
V roce 2019 nezávislý soudní tribunál v Londýně vydal konečný verditkt, v němž prohlašuje, že v Číně „ve značném rozsahu“ již několik let funguje státem řízený systém nuceného odebírání orgánů vězňům svědomí, přičemž tato praxe trvá dodnes.
Vážení čtenáři, nenechte si ujít to nejlepší z Epoch Times! Přihlašte se k odběru Newsletteru. Jednou týdně vám tak budeme moci zasílat výběr těch NEJ zpráv.
Čínský komunistický režim vyvinul nejsofistikovanější systém internetové cenzury a zaměstnává stovky tisíc lidí, kteří mažou kritické komentáře vůči straně a píší vlastní komentáře podle instrukcí režimu.
Čínská vláda požaduje od zahraničních společností, které v Číně působí, aby cenzurovali témata, která považuje za „citlivá“, jako například demokracie, lidská práva, pronásledování praktikujících meditační praxe Falun Gong, pronásledování křesťanů, Ujgurů, aktivistů a tak dále.
Všechny zahraniční společnosti také musejí režimu umožnit přístup ke svým datům, která musejí mít uložena serveru umístěném v Číně. Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai v minulosti prohlásil, že společnost v Číně investuje již léta a má v plánu v tom pokračovat.
Zdroj: epochtimes.cz
Facebook komentáře