
WHO varuje, že virus H5N1 se může přenést z drůbeže na člověka a způsobit úmrtnost 50%.
Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno dokončila dvoudenní nouzové cvičení nazvané „Polaris“, které mělo za cíl simulovat celosvětové šíření fiktivního viru. Tato akce, uskutečněná 2.–3. dubna 2025, zahrnovala 15 států a více než 20 partnerských organizací, a poprvé testovala nový globální koordinační mechanismus pro zvládání zdravotních krizí v co nejrealističtějších podmínkách. Krátce po cvičení přišla zpráva, že se objevil mutovaný virus H5N1, který se snadno šíří mezi lidmi.
Epoch Times píše: „Na globální a regionální úrovni se do cvičení „Polaris“ zapojily organizace jako Evropské a Africké centrum pro kontrolu nemocí (CDC), UNICEF, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) či Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC). K tomu se připojily i nouzové sítě jako Global Outbreak Alert and Response Network, Emergency Medical Teams Initiative či International Association of National Public Health Institutes. Celkem bylo do cvičení propojeno 350 expertů z celého světa.“
Ohledně států, které byly zapojeny do pandemického cvičení, Epoch Times píše: „Z Evropské unie se vedle Německa účastnilo také Dánsko. Mezi další zúčastněné země patřily Kanada, Kolumbie, Kostarika, Etiopie, Irák, Saúdská Arábie, Mosambik, Nepál, Pákistán, Katar, Somálsko, Uganda a Ukrajina.“
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus při této příležitosti zdůraznil, že „žádná země nezvládne další pandemii sama“, a vyzval k posílení mezinárodní spolupráce v boji proti potenciálním zdravotním hrozbám. Dále prohlásil „Toto cvičení dokazuje, že svět je lépe připravený, pokud jdou země příkladem a partneři jsou propojeni.“
Tímto výrokem Ghebreyesus poukázal na pandemickou smlouvu, kterou se mnohé státy světa zavázaly dodržovat včetně České Republiky.
Cvičení Polaris bylo navrženo tak, aby připravilo svět na rychlé a koordinované reakce v případě vypuknutí pandemie. Simulace zkoumala, jak by se fiktivní virus mohl šířit napříč kontinenty, a zkoušela schopnosti jednotlivých států i mezinárodních organizací reagovat na takovou krizi. Podle prohlášení WHO bylo cílem nejen zdokonalit logistiku a komunikaci, ale také upozornit na nutnost globální solidarity v době, kdy by se podobná situace mohla stát skutečností.
Po pandemickém cvičení Polaris byl objeven virus H5N1, který se snadno šíří mezi lidmi
Krátce po tomto cvičení vyšel další článek v Epoch Times – téměř jako by šlo o děsivou předtuchu – kde se objevily znepokojivé zprávy z Číny. Uniklá zpráva čínského centra pro kontrolu nemocí, datovaná k 7. dubnu 2025, varuje před novou mutací viru H5N1, známého jako ptačí chřipka. Tato mutace má být nakažlivější pro lidi a snadněji se šířit mezi nimi, což vyvolává obavy z možného vzniku nové pandemie. Čínské úřady podle zprávy zpřísňují opatření, avšak veřejnost zatím zůstává do značné míry neinformována o rozsahu hrozby.
Epoch Times píše: „Podle zpráv čínských médií z 21. března zahájilo místní centrum pro kontrolu nemocí v pekingské čtvrti Miyun dne 10. března sérologický průzkum zaměřený na ptačí chřipku a zřídilo 10 monitorovacích míst v oblastech Xitiangezhuang, Shilibao, Taishitun, Xinchengzi, Shicheng, Xiwengzhuang, Dongshaoqu, Dachengzi, Mujiayu a Gubeikou. Veřejnosti sdělilo, že cílem testování je ´získat přehled o výskytu viru ptačí chřipky mezi lidmi, účinně zabránit šíření epidemie a zajistit regionální bezpečnost veřejného zdraví´.“
Virus H5N1 není novým fenoménem – poprvé byl identifikován v roce 1996 a od té doby způsobil několik lokálních epidemií, zejména mezi drůbeží. Proto se řada zemědělců nyní začíná obávat, zda budou muset vybíjet drůbež na svých farmách. Po výskytu viru slintavky a kulhavky, kdy zemědělci museli nechat vybít tisíce kusů dobytka, by rozšíření viru v Evropě bylo pro ně další ránou.
Nicméně nová mutace viru H5N1, jak naznačuje uniklá zpráva, by mohla představovat zcela jinou úroveň rizika. Pokud by se potvrdilo, že se virus skutečně začíná šířit mezi lidmi, mohlo by to znamenat vážnou globální zdravotní krizi – přesně takovou, jakou WHO simulovalo během cvičení Polaris.
Někteří odborníci už teď bijí na poplach. Doktorka Mei-Shang Hoová, výzkumná pracovnice z Akademie Sinica na Taiwanu, připomíná, že než se virus začne efektivně šířit mezi lidmi, prochází fází tzv. „omezeného přenosu mezi lidmi“. Dále uvádí: „Omezený znamená, že zatím není příliš účinný. Může se přenášet mezi velmi blízkými osobami, protože členové rodiny mají podobné geny.“ Zároveň varuje: „Tento virus H5N1 je třeba nyní přímo sledovat a Čína musí zveřejňovat aktuální informace. Jakmile se začne šířit mezi lidmi, důsledky budou katastrofální.“
Světová zdravotnická organizace straší, že virus H5N1 má u lidí historicky kolem 50% úmrtnost. To znamená, že podle WHO každý druhý člověk umře. Odborníci ale tento odhad zpochybňují a tvrdí, že může být přehnaný, protože lehčí případy nebo nákazy bez příznaků často zůstávají neodhalené a neohlášené. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo od roku 2024 v USA zaznamenáno 70 případů nákazy ptačí chřipkou H5N1 u lidí, přičemž pouze jeden z nich vedl k úmrtí – což je daleko nižší číslo, než WHO uváděná 50% úmrtnost. V USA zatím neexistují důkazy o tom, že by se virus přenášel z člověka na člověka – pouze z drůbeže na člověka.
Načasování mezi pandemickým cvičením Polaris a šířením viru H5N1
Načasování těchto událostí vyvolává řadu otázek. Bylo cvičení Polaris pouhou náhodou, nebo šlo o plánovaný krok založený na již připravených vakcínách pro světovou populaci? Ačkoliv WHO zatím oficiálně nekomentovala situaci v Číně, zdá se, že cvičení mohlo být přípravou na vyvolání celosvětové pandemie. Tedros Adhanom Ghebreyesus ve svém prohlášení po cvičení zdůraznil, že svět musí být připraven na „neočekávané“, a nyní se ukazuje, že se neočkávané stává realitou.
Situace v Číně zůstává nejasná, protože tamní úřady neposkytly podrobnější informace o rozsahu šíření mutovaného H5N1. Mezinárodní společenství však již začíná být ve střehu. Pokud by se potvrdily nejhorší scénáře, svět by mohl čelit další pandemii – a to jen několik dní poté, co WHO dokončila svou simulaci. Zdá se, že slova o nutnosti globální spolupráce v oblasti pandemie se brzy stanou realitou.
Další znepokojení vyvolává otázka národní suverenity. V navrhované pandemické dohodě od WHO by měly členské země mimo jiné slíbit, že budou bojovat proti šíření dezinformací.
USA a Argentina vystoupily z WHO a přestaly této organizaci posílat peníze. Itálie zatím v parlamentu o tom diskutuje. Zbytek světa čeká na pokyny od WHO, která bude celosvětově řídit pandemická opatření.
Facebook komentáře