Autor: Martin Kirschner.
Dal jsem si tu práci a otestoval jsem nově vzniklé sociální sítě. Některé z nich slibují, že nebudou cenzurovat projevy lidí pokud příspěvky členů nebudou směřovat k násilí, urážkám, nebo jinému nevhodnému chování.
Zde je seznam těchto sociálních sítí a popsání jejich výhod. Budu je řadit od mých nejoblíbenějších po méně oblíbené:
Telegram
Telegram byl založen v Srpnu 2013 a vyvinula jej americká firma Digital Fortress s vlastníkem Pavlem Durovem, zakladatelem ruské sociální sítě Vkontakte. Jedná se o cloudovou službu instant messaging, zaměřenou na rychlost a bezpečnost, která je dostupná prostřednictvím open source klientů pro mobilní zařízení s operačními systémy Android, iOS, Windows Phone a Firefox OS, pro osobní počítače s operačními systémy Microsoft Windows, macOS a Linux a pro webové prohlížeče.
Telegram stejně jako Whatsup používá pro přihlášení do této sociální sítě vaše telefonní číslo. Zajímavé je, že zprávy na telegramu jsou šifrované a ještě se je nikomu nepodařilo prolomit i přes to, že Telegram vyhlásil soutěž, že zaplatí 300 000 dolarů tomu komu se to podaří. Pokud tedy budete chtít s někým komunikovat zcela soukromě, tak na této sociální síti máte zaručený vysoký stupeň soukromí.
Mě osobně se na telegramu líbí snadná instalace a registrace účtu. Uživatelské prostředí je jednoduché a intuitivní. Přepínaní mezi kanály, zprávami a videí je bleskové. Vše běží jako švýcarské hodinky a proto je tato sociální síť mé number one:
Minds
Decentralizovaná sociální síť s 3 milióny uživateli. K registraci vám stačí pouze přezdívka, email a heslo. Největší výhodou této sociální sítě je, že na rozdíl od Facebooku můžete zde vydělávat peníze v USD, Tokenech, BTC a ETH, které si pak můžete přeposlat na své účty.
Když si u nich koupíte balíček PRO za 40 $, tak můžete vydělávat na návštěvností vašeho profilu 1$ za 1000 shlédnutí, 25 % ze zakoupeného balíčku služeb, 0,10$ za každého pozvaného uživatele, k tomu dobrovolné příspěvky od dárců a v neposlední řadě zisky z eshopu uloženého na této sociální síti.
Balíček PLUS za 5 $ obsahuje přístup k prémiovému materálu a informacím. Mezi tyto informace patří i kompromitující a šokující materiály o politicích a celebritách, například jak se dopouštějí kanibalismu:
Anonup
Sociální síť založená především příznivci Qanonu. Tato sociální síť je odpovědí na cenzuru Twitteru. Po tom co Twitter zablokoval Donaldu Trumpovi a dalším 70 000 jeho spolupracovníkům a blízkým příznivcům účty, tak se téměř všichni přesunuli na Anonup a každým dnem je desetitisíce lidí následuje. Na internetu téměř nenajdete žádné informace o této sociální sítí a dokonce i Wikipedie mlčí. Na svých stránkách mají jenom napsáno „Patriotská platforma AnonUp.com. Když ne my, tak kdo?“
Pro mě je Anonup především skvělým zdrojem informací. Někteří říkají, že Donald Trump všechno vzdal, nebo že přešel na druhou stranu Deep State. Pokud však sledujete příspěvky na Anonup, tak zjišťujete spoustu náhod a souvislostí, které dokazují, že hra ještě není u konce.
Platforma je věrnou kopií Twitteru s prvky Instagramu. Zatímco na Twitteru máte na jeden tweet prostor 280 znaků, tak na Anonup je ten prostor poněkud větší 600 znaků. Stejně jako na Instagramu zde můžete zadávat hashtagy kdy vaše příspěvky můžou podle těchto klíčových slov vyhledat i lidé, kteří vás přímo nesledují, ale vyhlédávají tato klíčová slova. Chod platformy není tak bleskový jako u Telegramu, ale jinak jsem nezaznamenal žádné technické potíže:
MeWe
Sociální síť založená 16. května 2012 v Culver City v Kalifornii. Počet uživatelů je 2 milióny. Na svých webových stránkách píšou: „Váš soukromý život není na prodej. Žádné reklamy. Žádný spyware. Žádné BS.“ Čímž poukazují na to, že Facebook a jiné hlavní sociální sítě běžně prodávají informace a data o vás jiným firmám.
Po technické stránce platforma běží hladce a bez technických potíží. Uživatelům Facebooku a jiných sociálních sítí nejspíš bude trvat, než se zorientují, jelikož rozvržení tlačítek a funkcí je jiné, než u jiných sociálních sítí.
Co by se také dalo vytknout je to, že zde chybí jakákoliv peněženka pro uložení peněz v podobě fiatu, nebo kryptoměn. Chybí zde také možnost jakýchkoliv výdělků. Naopak příznivnci soukromí ocení především možnost zablokovat přístup všem, nebo jenom těm které nemáte v přátelích, možnost stahovat vaše fotky, soubory, videa a jiná data.
Rumble
Necenzurovaná virální sociální síť, která velmi šlape na paty společnosti Youtube. V současné době vede společnost Rumble právní souboj se společnosti Google o 2 miliary dolarů za to, že ve svých algoritmech Google upřednostňoval Youtube (který Googlu patří) před společností Rumble.
Nahrávaní videí je zdarma a probíhá plynule. Celá platforma je bez technických potíží a přepínaní mezi videí je bleskové. Jsou zde možnosti výdělků, které ještě nemám plně prozkoumané.
Zaregistrovat se na této sociální síti můžete na Rumble.cz
BitChute
Jedná se o alternativu Youtube s tím rozdílem, že: „BitChute si klade za cíl postavit tvůrce na první místo a poskytnout jim službu, kterou mohou využít k prosperitě a svobodnému vyjadřování svých myšlenek.“ , říkají zakladatelé BitChute na této platformě.
Asi to nejzajímavější co může mnohé youtubery zajímat je to, že tato platforma se pro vás může stát alternativou k vydělávaní peněz na Youtube. Když vezmete v úvahu to, že vám Youtube maže neustále videa, tak vaše práce pak vychází vniveč. Na této necenzurované platformě máte možnost nastavit si vybíraní příspěvku jednorázově, nebo pravidelně formou členství vašeho kanálu. Finanční dary můžete přijímat ve fiatu, ale také v kryptoměnách, což určitě ocení krypto nadšenci. Dále se připravuje možnost vydělávat pomocí reklam podobně jako na Youtube.
Celkově jsem zatím neměl možnost tuto platformu moc otestovat, ale určitě se k ni vrátím a nahraji na ni některá svá videa. Platforma by mohla být o něco rychlejší, ale celkově jsem nezaznamenal nějaké technické problémy a vše běží jak má.
Gab
Jedná se o sociální síť založenou 15. Srpna 2016 ve městě Clarks Sumit, stát Pelsivania. V současné době má tato sociální síť kolem 3,5 milionů uživatelů převážně anglicky mluvících. Podle wikipedie se zde sdružují hlavně extrémisté a nacisté. Když vezmeme v potaz komu Wikipedie slouží a že termín nacista a extrémista se již běžně aplikuje na normální vlastence, tak můžeme dojít k závěru, že se jedná o vlastenecky orientovanou sociální síť.
Já jsem otestoval tuto sociální síť. Uživatelské prostředí je jednoduché a přívětivé. Síť funguje s občasným pomalým načítáním a mám problém tam změnit profilové fotky. Jisté chyby tedy sice má, ale není to nic co by nešlo napravit. Jako určité bonus vidím v tom, že tam mají TV Gab, což je databáze různých videí, stejně jako na Youtube. Uživatelsky vypadá trochu jako Facebook se zeleným prostředím, ale místo dávaní si lidí do přátel si je můžete dát do sledování:
Diaspora
Tato sociální síť si především zakládá na decentralizaci a anonymitě. Přihlásit se do této sociální sítě můžete tedy i pod přezdívkou. Má kolem 700 tisíc členů.
Výhodou je, že má autoposting na jiné sociální sítě, takže když publikujete příspěvek na Diaspora, tak jej můžete automaticky na jedno kliknutí také publikovat na Facebooku, Twitteru, Wordpressu, Tumbrl a případně jiných sociálních sítí.
Při založení účtu si můžete vybrat klíčová slova (hashtagy) podle toho o která témata se zajímáte. Zatím tuto sociální síť zkoumám. Nijak zvlášť mě však neoslnila až na to, že je anonymní a má auto-postování. Chybí také česká komunita.
Trumpbookusa
Poměrně nová sociální síť pro příznivce Donalda Trumpa. Má dolarovou peněženku z které můžete provádět platby a dobíjet si ji skrze Paypal účet.
Tato sociální síť má pomalé načítaní a menší technické problémy, jako třeba špatné načítaní fotek, nemožnost dát napoprvé like atd. Nicméně pokud vyvojáři tyto problémy vyřeší, tak by to mohla být velmi nadějná sociální síť pro příznivce Donalda Trumpa a fanoušků necenzurovaných zpráv.
Freedomcells
Decentralizovaná sociální síť založená na blockchainu. Znamená to, že tvůrci tohoto systému nemají žádnou možnost váš příspěvek smazat. To má své výhody v tom, že pokud budete chtít světu předat informací, která může být lidem přínosem, ale bývá cenzurovaná, tak zde s tím není problém. Na druhou stranu nelze ani vymazat různé výhružky, rasistické urážky a tak dále. Decentralizovanost má tudiž své výhody a nevýhody.
Mezi jednu z několika výhod uvádějí, že přes jejich platformu můžete provádět volby decentralizovaně. Nicméně když jsem se zaregistroval na jejich sociální síť, tak jsem zjistil, že spousta tlačítek a funkcí je nefunkčních. Otázkou je jestli vyvojáři dokáží všechny tyto nedostatky opravit. Další výhodou je kryptoměnová peněženka kdy můžete přijímat kryptoměnu Fcell, která se hodnotou rovná ETH (Ethereu).
Pro někoho může být odrázující i to, že síť nejede na zabezpečeném certifikátu https:// a můj antivirus mě upozornil: „Tento web je bezpečný, ale… Požaduje osobní údaje a mezi uživateli komunity Norton není příliš rozšířený. Při zadávání údajů na tomto webu buďte obezřetní.“ Pravděpodobně vám přes tuto sociální síť nikdo nehackne počítač a problém je jen v tom, že tato sociální síť není příliš rozšířená. Nicméně návštěva této sociální sítě je na vlastní nebezpečí a je třeba dodržovat určitá bezpečnostní opatření. (antivirus to jistí)
Závěr
S decentralizací těchto sociálních sítí také souvisí kryptoměny, kdy například u Bitchute můžete přijímat finanční dary v kryptoměnách, nebo na sociální síti Freedomcells můžete přijímat a odesílat platby pomocí kryptoměny Fcell.
Facebook komentáře