Autor: Martin Kirschner.
Jedním z nejzávažnějších problémů v našem moderním světě je hlukové znečištění, které WHO nazývá „mor naší doby“. Kromě mnoha zdravotních účinků může trvalý hluk také vést ke ztrátě sluchu.
Co je to hluk?
Zvuk je mechanická vlna, která se šíří ve flexibilním médiu, jako je vzduch. Lidské ucho snímá kolísání tlaku způsobené zvukovými vlnami. Hluk nazýváme nepříjemnými, škodlivými zvuky, které mají rušivý vliv na náš každodenní život, práci a odpočinek. Neustálý průmyslový nebo environmentální hluk může také způsobit poškození sluchu, v závislosti na jejich intenzitě a hladině akustického tlaku.
Náš zvukový orgán
Náš sluchový orgán, který je také součástí našeho vyrovnávacího orgánu, je vnější kochlea, která obsahuje ušní bubínek, který přijímá příchozí zvuky, střední ucho, které tyto zvuky mnohokrát zesiluje, a vnitřní ucho, které převádí zvuky na elektrické impulsy a přenáší je. do sluchových nervů a poté do mozku. Lidské ucho dokáže detekovat zvuky mezi 20–20 000 Hertzů. (Lidská řeč je asi 60 decibelů.) 90–100 decibelových zvuků již má negativní vliv na naše uši a 130–140 decibelů již může způsobovat bolesti uší a hlavy nebo ztrátu sluchu. Účinky hluku na tělo závisí také na věku, zdravotním a duševním stavu, životním prostředí a sociální situaci každého člověka. Hluková expozice představuje vážné zdravotní riziko od útlého věku. Naše uši nemohou vyloučit žádný zvuk, takže jsou vystaveny nepřetržitým zvukovým efektům.
Každý rok trpí hlukem stále více lidí
Studie ukazují, že počet lidí, jejichž sluch je hlukem zhoršován, neustále roste. Zvuky automobilů, pracovních strojů, vlaků a štěkání psů pronikajících do našeho domova dnem i nocí jsou mimořádně nepříjemné. Pro ty, kteří žijí v bytových jednotkách, jsou hluky domácnosti, hlasitá hudba, hádky ze sousedních bytů velkou nepříjemností. Na pracovištích, v otevřených kancelářích, jsou kolem nás zvuky strojů, počítačů, telefonů, technických zařízení a konverzace kolegů přítomné jako konstantní hlukové zatížení. Neustálé zvuky narušují naši schopnost soustředit se a pamatovat si, což může vést ke značnému zhoršení výkonu naší práce. Zranivé zvuky mohou způsobit bolesti hlavy, nervozitu a napětí nebo dokonce depresi. Kvůli narůstajícím zdravotním problémům jsme nuceni častěji čerpat volno z důvodu nemoci, což může být také na úkor práce.
Příznaky ztráty sluchu způsobené hlukem
Jedním z nejčastějších příznaků je hučení v uších a vyrovnávání stížností orgánů. Zaprvé se vnímání vysokých tónů obvykle zhoršuje. Zvuky s frekvencí 4000 Hertz mohou způsobit nervovou ztrátu sluchu, která se nazývá šumová krajka. Ke ztrátě sluchu vysokých tónů dochází postupně s poškozením hlubokých tónů, což znamená, že může dojít ke sluchu. V závislosti na míře a době trvání hlukové zátěže nemusí být detekován ani celý zvukový rozsah.
Jak můžeme chránit před hlukem?
Pokud můžeme, zvolte klidnější a klidnější životní prostředí. V případě nově postavených nemovitostí je třeba při plánování zohlednit akustické vlastnosti stavebních materiálů. Ojeté nebo starší budovy téměř vždy vyžadují dodatečnou zvukovou izolaci. Rovné, tvrdé a velké povrchy – díky své struktuře – nejsou schopné absorbovat zvuky, odrážejí je, takže se vytvářejí velmi nepříjemné ozvěny, které narušují akustiku místností, srozumitelnost řeči. Z tohoto důvodu obvykle zvyšujeme hlas a jsme nuceni komunikovat nahlas, což také škodí našim sluchovým orgánům. Dnes máme širokou škálu akustických prvků, které jsou vynikající pro účely redukce hluku. Doporučuje se umístit zvukově akustické panely na stěny a stropy, zvukově izolační závěsy před skleněné plochy a akustické koberce na podlahy. Na pracovišti můžeme podobným způsobem chránit před hlukem. Pokud budeme věnovat pozornost snižování hluku, můžeme očekávat výrazné zlepšení kvality života, nálady a pracovního výkonu.
Facebook komentáře