Autor: Mimi Nguyen Ly.
Spojené státy pracují na tom, aby zabránily Rusku převzít kontrolu nad ukrajinskými „biologickými výzkumnými zařízeními“, uvedl americký úředník.
Na slyšení Senátního výboru pro zahraniční vztahy dne 8. března se náměstkyně ministra pro politické záležitosti Victoria Nulandová zeptala senátora Marco Rubia (R-Fla.), zda má Ukrajina chemické nebo biologické zbraně.
„Ukrajina má zařízení pro biologický výzkum, o které se ve skutečnosti nyní docela obáváme, že se nad nimi mohou ruské síly snažit získat kontrolu, takže pracujeme s Ukrajinci na tom, jak mohou zabránit tomu, aby se některý z těchto výzkumných materiálů dostal do rukou Ruských sil, pokud se přiblíží,“ řekla Nulandová.
Rubio řekl: „Jsem si jistý, že si uvědomujete, že ruské propagandistické skupiny již poskytují nejrůznější informace o tom, jak odhalily spiknutí Ukrajinců s cílem uvolnit biologické zbraně v zemi a s koordinací NATO.
„Pokud dojde na Ukrajině k incidentu nebo útoku s biologickými nebo chemickými zbraněmi, máte nějaké pochybnosti o tom, že by za tím byli stoprocentně Rusové?“
Nuland odpověděla: „O tom nepochybuji, senátore.“
„Je to klasická ruská technika vinit toho druhého z toho, co plánují udělat sami.“
Rusko opakovaně udržuje obvinění, že laboratoře na Ukrajině financované USA vyvíjejí biologické válečné zbraně, ale Spojené státy a Ukrajina tvrdí, že se laboratoře snaží zabránit biologickým zbraním a patogenům.
Ruská obvinění
Ruské ministerstvo obrany vydalo na Telegramu prohlášení, v němž obvinilo Ukrajinu z ničení patogenů studovaných v laboratoři na Ukrajině, která je podle ministerstva financována ministerstvem obrany USA.
„Během speciální vojenské operace byla odhalena fakta o nouzovém čištění kyjevského režimu od stop vojenského biologického programu financovaného americkým ministerstvem [obrany] realizovaného na Ukrajině,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení z 6. března.
V prohlášení se uvádí, že ruské ministerstvo obdrželo dokumenty, které ukázaly, že ukrajinské ministerstvo zdravotnictví „poslalo 24. února pokyn všem biologickým laboratořím“, aby urychleně zničily „skladované zásoby nebezpečných patogenů“, včetně moru, antraxu, tularemie a cholery.
V samostatném prohlášení ze 7. března ruské ministerstvo prohlásilo, že Ukrajina „sjednotila řetězec více než 30 biologických laboratoří“, které spravovala Agentura pro snížení hrozeb obrany (DTRA), agentura v rámci Ministerstva obrany USA.
Zdá se, že čínský režim také 7. března zopakoval ruská obvinění o biologických laboratořích. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí řekl The Epoch Times, že toto obvinění je „ruská propaganda a totální nesmysl“.
„Taková ruská tvrzení byla po mnoho let přesvědčivě a opakovaně vyvrácena,“ řekl mluvčí. „Jak jsme celou dobu říkali, Rusko si vymyslí falešné záminky, aby ospravedlnilo své strašné činy na Ukrajině.“
Taková obvinění z Ruska byla vysílána ve státních médiích týdny před jeho invazí na Ukrajinu 24. února.
„Od konce února došlo k výraznému zesílení ruských obvinění, že Ukrajina vyvíjí jaderné nebo biologické zbraně,“ uvedlo britské ministerstvo obrany v prohlášení z 8. března. „Tyto příběhy jsou dlouhodobé, ale v současné době jsou pravděpodobně použivány jako součást retrospektivního ospravedlnění ruské invaze na Ukrajinu.“
USA a Ukrajina říkají, že laboratoře se snaží zabránit biologickým zbraním; Dokumenty říkají, že Pentagon je „sponzorem“ laboratoří
DTRA dříve ve videu zveřejněném v lednu uvedla, že program, který provozuje – Cooperative Threat Reduction (CTR) – „nevyvíjí biologické zbraně“.
Ve stejném videu Chris Park, úředník ministerstva zahraničí, řekl OSN, že ruská a čínská obvinění z „podezřelé činnosti“ v laboratořích na Ukrajině jsou „čistá dezinformace“.
Jednou složkou programu CTR je Program snižování biologických hrozeb (BTRP). Velvyslanectví USA na Ukrajině v dubnu 2020 vydalo prohlášení, že BTRP „spolupracuje s ukrajinskou vládou na konsolidaci a zabezpečení patogenů a toxinů s bezpečnostním problémem v ukrajinských vládních zařízeních a zároveň umožňuje mírový výzkum a vývoj vakcín“.
Program také funguje tak, aby „zajistil, že Ukrajina může detekovat a hlásit ohniska způsobená nebezpečnými patogeny dříve, než budou představovat bezpečnostní nebo stabilizační hrozby,“ uvádí se v prohlášení. „Naše společné úsilí pomáhá zajistit, aby se nebezpečné patogeny nedostaly do nesprávných rukou,“ píše se v něm.
Velvyslanectví USA na Ukrajině uvádí, že BTRP „zmodernizovalo mnoho laboratoří pro ministerstvo zdravotnictví a Státní službu pro bezpečnost potravin a ochranu spotřebitele Ukrajiny a dosáhlo úrovně biologické bezpečnosti 2“.
Informační listy uvedené na webových stránkách Velvyslanectví USA na Ukrajině, nalezené prostřednictvím internetového archivu, odkazují na několik dokumentů podrobně popisujících, jaké jsou investice vlády USA do vybraných laboratoří na Ukrajině.
Informační list (pdf) pro Laboratorní centrum Charkovské oblasti má například odstavec, který zní: „Investice USG – Celkové náklady na laboratoř: 1 638 375 USD (1 195 398 USD za design a konstrukci; 442 977 USD za laboratorní vybavení a nábytek). “ Další řádek zní „Sponzor – ministerstvo obrany Spojených států amerických“.
Informační listy pro dalších 10 laboratoří mají podobné odstavce.
Pentagon do tisku neodpověděl na žádost o komentář.
Program CTR byl zahájen krátce po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Jedním z jeho cílů bylo snížit hrozbu existujících programů zbraní hromadného ničení v bývalých sovětských republikách.
V rámci programu Ukrajina a Spojené státy uzavřely partnerství ve dvou dohodách: jedné v roce 1993 a jedné v roce 2005. Hlavní ukrajinská bezpečnostní agentura, Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU), podrobně tyto dohody rozvedla v příspěvku na Facebooku z května 2020.
„Od roku 1993 existuje dohoda o poskytování pomoci našemu státu při odstraňování strategických jaderných zbraní a zabránění šíření zbraní hromadného ničení. Jedním z bodů je včasná detekce a prevence ohnisek způsobených nebezpečnými patogeny,“ píše se v příspěvku.
V roce 2005 ukrajinské ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo obrany USA podepsaly rámcovou dohodu (pdf), která má zabránit „šíření technologií, patogenů a znalostí, které by mohly být použity při vývoji biologických zbraní,“ uvedla SBU.
V rámci dohody z roku 2005 byla řada státních laboratoří v ukrajinských městech Oděsa, Charkov, Lvov, Kyjev, Vinnycja, Cherson a Dněpropetrovsk „upgradována“ prostřednictvím určitých bezpečnostních služeb nebo modernizací vybavení, uvedla SBU. .
„Na Ukrajině nejsou žádné zahraniční biologické laboratoře,“ prohlásila také SBU a dodala, že příslušné laboratoře vlastní a financuje ukrajinská vláda. „Zdůrazňujeme, že tyto laboratoře jsou financovány ze státního rozpočtu podřízeného ministerstvu zdravotnictví a státní službě Ukrajiny pro bezpečnost potravin a ochranu spotřebitele.“
Mezitím dokument z roku 2005 uvádí, že „celkové náklady ministerstva obrany USA na veškerý materiál, výcvik a služby poskytované podle této dohody a související výdaje budou až patnáct (15) milionů amerických dolarů. V dokumentu se uvádí, že pomoc Pentagonu ukrajinskému ministerstvu zdravotnictví zahrnuje „kooperativní biologický výzkum, detekci a reakci na biologické hrozby a zlepšení ochrany biologického materiálu, kontroly a odpovědnosti“.
Andrew Weber, vedoucí pracovník Rady pro strategická rizika a člen představenstva Asociace pro kontrolu zbrojení, také agentuře AFP 3. března řekl, že Pentagon „nikdy neměl na Ukrajině biologickou laboratoř“.
Weber řekl PolitiFact, že program CTR „poskytuje technickou podporu ukrajinskému ministerstvu zdravotnictví od roku 2005 ke zlepšení laboratoří veřejného zdraví“ a že poslání zdravotnických laboratoří „je analogické s americkými centry pro kontrolu a prevenci nemocí“. Laboratoře „nedávno hrály důležitou roli při zastavení šíření COVID-19,“ řekl.
Michael Washburn přispěl k této zprávě.
Aktualizace: Tento článek byl aktualizován, aby obsahoval další informace z webu Velvyslanectví USA na Ukrajině.
Facebook komentáře