Upozornění: Odkazy v tomto článku vedou na videa s násilím. Pokud jste slabší povahy, tak na tyto odkaz neklikejte.
Zacházení s válečnými zajatci je třetí úmluvou patřící mezi Ženevské konvence. Tato úmluva říká, že by se s válečnými zajatci mělo zacházet humánně a měli by být převedeni do zajateckých táborů až do konce války.
V konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem je v tomto ohledu rostoucí problém. Obě strany byly obviněny z porušování Ženevských konvencí, které chrání vojáky, když už nejsou schopni bojovat, nebo se vzdají.
Ruská strana
Nedávný proces a rozsudek smrti na východní Ukrajině proti třem zahraničním bojovníkům zajatých ruskou armádou je nejnovější kontroverzí. Je to porušení samo o sobě, říká britský profesor práva Lawrence Hill-Cawthorne.
Dva Britové a jeden Maročan, kteří bojovali v ukrajinských ozbrojených silách byli zajatí během bojů a odsouzeni k trestu smrti v rámci „ukázkového procesu“. Aiden Aslin, Shaun Pinner a Brahim Saadoun, kteří se vzdali ruským silám během obléhání ocelárny Azovstal v Mariupolu, byli odsouzeni na základě obvinění z „žoldáctví“. Na odvolání mají měsíc a v případě úspěchu by mohli dostat místo trestu smrti doživotí nebo 25 let vězení.
Proruští představitelé v separatistické republiky Doněck, kde se proces konal, tvrdili, že činy mužů „vedly k úmrtím a zraněním civilistů a také k poškození civilní a sociální infrastruktury“.
Ale to, co pozorovatelé nazvali „ukázkovým procesem“ na základě „vykonstruovaných obvinění“, vyvolává důležité otázky, jaké je jejich postavení podle mezinárodního práva (konkrétně, zda mají žoldáci nárok na status válečného zajatce).
Ruská strana říká, že status válečného zajatce může získat pouze člen regulérní armády daného státu. Placení žoldáci podle nich nemají tato práva.
Ruští představitelé označili všechny zahraniční bojovníky, kteří bojují po boku Ukrajiny, za „žoldáky“. Jedná se o právní termín, který označuje zahraničního bojovníka, který není členem ozbrojených sil státu, ale bojuje po jejich boku výměnou za značnou peněžní náhradu.
Zatímco žoldáci nemají nárok na status válečného zajatce, skutečnost, že jsou oficiálně členy ukrajinských ozbrojených sil, znamená, že nejsou žoldáky. Aslin má údajně ukrajinskou národnost.
Nakonec Aiden Aslin a Shaun Piner s přispěním Romana Abramoviče byli propuštěni a poskytli rozhovor pro Good Morning Britain:
Současně byl také propuštěn Maročan Brahim Saadoun:
Ukrajinská strana
Situace na ukrajinské straně je mnohem horší, protože tam se neřeší zda je někdo žoldák, či členem ruských ozbrojených sil.
Soudy prakticky neprobíhají žádné. A ruští vojáci jsou rovnou popravováni. Jedná se často o závažné zločiny a porušení ženevských konvencí.
Jsou případy, kdy jsou některým ruským vojákům prostřelena kolena, uříznuty genitálie, nebo zaživa pohřbeni když jsou svázaní.
Andor Šandor, český generál v záloze a bezpečnostní poradce, k videu s pohřbíváním ruského vojáka zaživa a situaci na Ukrajině říká: „Video, i když vypadá velmi hodnověrně, jeho pravost na 100% potvrdit nejde. Obě strany se k sobě chovají s brutální krutostí. V minulosti byly potvrzeny informace, že ukrajinští vojáci střílí zajate Rusy do nohou apod. Případy ruského násilí jsou také mimo pochybnost.“
Ženevská koncence říká, že když se voják vzdává, nebo není schopný bojovat, tak má být zajat a převezen do zajateckého tábora. Nicméně Ukrajinští vojáci i přes to střílejí do vzdávajících se, nebo již zajatých Rusů, kteří mají svázané ruce, jak vyplívá ze zprávy CNN Prima.
Ukrajina také nasadila v nervově-paralitické chemické zbraně, konkrétně látku „CK“ kyanogen chlorid. Použití těchto typu zbraní ve válce je podle Úmluvy o zákazu biologických zbraní zakázano a jedná se o válečný zločin. Tato dohoda byla výsledkem dlouhého úsilí o doplnění Ženevského protokolu z roku 1925.
V dalším videu můžete vidět použití nervově paralytické látky kyanogen chloridu (CK) ukrajinskou armádou skrze dron na Ruského vojáka, který se poté zmítá v křečích.
Závěr
Ukrajinská armáda válku prohrává a tak se mstí zajatým Rusům a snaží se své ztráty dohnat i za cenu použití zbraní, které jsou v rozporu s Úmluvou o zákazu biologických zbraní a způsoby, které porušují Ženevské konvence.
I přestože Rusko propustilo na svobodu tři uvězněné žoldáky, tak není vyloučeno, že i jiní žoldáci bojující na straně Ukrajiny měli to štěstí, protože ruská strana jasně říká, že Ženevské konvence se nevztahují na tento typ bojovníků a že pokud budou bojovat na straně Ukrajiny, tak jim hrozí trest smrti.
Douglas Macgregor, bývalý plukovník americké armády a vládní úředník, k situaci na Ukrajině říká: „K válečným zločinům bohužel dochází v každé válce. Nicméně bez přítomnosti neutrální třetí strany, která by vedla vyšetřování (stejně jako zapojení spolupráce valčících stran) je nesmírně obtížné dospět k závěrům. V probíhající rusko-ukrajinské válce existují důkazy o válečných zločinech, ale jen málo pokud jde o nestranné vyšetřování.“
Nezávislí pozorovatelé by proto měli prošetřit, do jaké míry došlo k válečným zločinům na obou stranách.
Facebook komentáře