Autor: Tom Ozimek.
Turecký prezident Tayyip Erdogan ve čtvrtek řekl, že Kyjev a Moskva se přibližují k ukončení svého ozbrojeného konfliktu, přičemž našli „téměř konsensus“ v tématech, jako je členství Ukrajiny v NATO a bezpečnostní opatření, ale stále je třeba překlenout značné rozdíly, pokud jde o kompromisy na území.
V projevu k novinářům v Bruselu po mimořádném summitu NATO Erdogan řekl, že klíčovým cílem tureckého zprostředkovatelského úsilí bylo shromáždit ukrajinského a ruského prezidenta k mírovým rozhovorům.
„Veškeré naše úsilí směřuje k vytvoření atmosféry míru spojením obou vůdců,“ řekl Erdogan. „Jsme v úzkém kontaktu s oběma zeměmi s cílem okamžitě ukončit válku.“
Člen NATO Turecko, které sdílí námořní hranici s Ukrajinou a Ruskem v Černém moři, má s oběmi zeměmi dobré vztahy a nabídlo se, že bude zprostředkovat vyjednávaní.
„Jsme opatrně optimističtí, pokud jde o pokrok dosažený v určitých bodech vyjednávání,“ řekl Erdogan a dodal, že existuje „téměř konsenzus“ v otázkách, jako je neutralita Ukrajiny a potenciální členství země v NATO, proti čemuž se Moskva ostře staví.
Erdogan však dodal, že obě strany zůstávají v rozporu ohledně statusu separatisty kontrolovaných států Doněck a Lugansk na východě Ukrajiny a také Ruskem anektovaného Krymu.
Moskva požaduje, aby Kyjev uznal nezávislost dvou takzvaných republik a uznal ruské vlastnictví Krymu. Oba návrhy jsou „pro Ukrajinu nemožné, aby s nimi souhlasila“, aniž by věc nejprve předložila k lidovému hlasování, řekl Erdogan.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno prohlásil, že se těší na přímá jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zatímco Zelenskyj řekl, že se vzdal myšlenky na vstup do NATO, trval na tom, aby byly v referendu předloženy další kompromisy, včetně případných územních ústupků.
Erdogan ocenil Zelenskyjovu výzvu k vypsání referenda s tím, že odráží „moudré vedení“.
Prezident Joe Biden, který se také zúčastnil summitu NATO v Bruselu, byl dotázán, zda se domnívá, že by Ukrajina měla učinit územní ústupky Rusku, aby zajistila mír.
I když to Biden nevyloučil, řekl, že by to měla být výzva Ukrajiny.
„To je čistě na rozhodnutí Ukrajiny. Nic o Ukrajině bez Ukrajiny,“ řekl Biden a dodal, že „nevěří, že to budou muset udělat“.
Ve čtvrtek na své zpáteční cestě do Turecka Erdogan řekl novinářům na palubě letadla, že plánuje brzy zavolat Putinovi a vyzvat ho, aby „byl architektem mírových kroků“ a našel „čestný odchod“ z války, sdělila turecká zpravodajská média.
Zelenskyj v pátečním video projevu řekl, že Ukrajina „musí směřovat k míru“ a dodal, že „každým dnem naší obrany se přibližujeme k míru, který tolik potřebujeme“.
Erdoganovy poznámky o oblastech pravděpodobného kompromisu mezi oběma stranami zopakoval mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin, který to řekl minulý týden v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra.
Kalin deníku řekl, že Rusko a Ukrajina se sbližují ve čtyřech klíčových otázkách: ruský požadavek, aby se Ukrajina vzdala ambicí vstoupit do NATO, odzbrojení své armády, ochrana ruského jazyka na Ukrajině a to, co Rusko označilo jako „denacifikace.“ Tato poslední zmínka, spolu s Putinovým nálepkováním politického vedení v Kyjevě jako „neonacisti“, je obecně chápána jako požadavek, aby se ukrajinští vůdci vzdali moci.
Ukrajina a Západ odmítly ruské zmínky o „denacifikaci“ a „neonacistech“ v demokraticky zvoleném vedení Ukrajiny jako nepodloženou propagandu, zatímco odsuzují invazi Moskvy jako nezákonnou a neoprávněnou útočnou válku.
Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře