
Via Francigena Route je jedna z mnohých alternativ, kterou můžete jít místo Svatojakubské cesty.
Už vás nebaví chodit pořád po Svatojakubské pouti, kterou už máte projitou křížem krážem, nebo vám stačilo navštívit Španělsko jednou a chtěli byste se vydat do jiné země? Tak to jste na správném místě! V tomto článku si ukážeme, jaké jsou různé poutní cesty ve světě, které můžete prozkoumat. Zaměříme se na Itálii, Japonsko, Švýcarsko a Irsko.
Via Francigena Route (Švýcarsko a Itálie)

Přes Švýcarsko až do malebné Itálie se zakončením v Římě. To je Via Francigena Route.
Jedna z nejznámějších turistických stezek na světě, historická Via Francigena (také známá jako Camino do Říma), je starobylou silnicí a poutní cestou, která se táhne více než tisíc kilometrů přes Švýcarsko, Itálii a končí ve Věčném městě Římě.
Někteří (převážně Britové) však tuto pouť začínají z britského města Cambridge odkud dojdou do 50 km vzdáleného přístavu Dover, dále pokračují lodí přes kanál La Manche a odtud z přístavu Calais do Říma.

Trasa via Francigena route.
Většina poutníků však Via Francigena začíná od města Gran San Bernardo přes průsmyk Great St Bernard Pass ve Švýcarsku až po Řím v Itálii. Přiznávám, že toto velkolepé 50denní turné není pro každého (je to vlastně nejdelší tura, kterou zde uvádím) a Via Francigena jsem proto rozdělili na dosažitelnější části. Nejoblíbenější trasa je z Orvieta do Říma, která vás kvalifikuje pro Testimonium (italská obdoba španělského diplomu Compostela).
Ve středověku byla Via Francigena důležitou cestou pro poutníky. Spojovala opatství a kláštery na cestě do Svatého města Říma.
Tato malebná trasa vede turisty některými z nejkrásnějších regionů v Evropě, jako jsou Bílé útesy doverské, Ženevské jezero a majestátní Alpy. Mezi další zajímavosti patří malebné kopce Toskánska (údajně nejoblíbenější část poutníků) a nakonec Řím, kde završíte pouť.
Ve Švýcarsku je procházka prvním úsekem od průsmyku Great St Bernard Pass do Ivrea v Itálii výjimečným způsobem, jak zažít chůzi v Alpách.
St Francis Way (Itálie)

St Francis Way, vede do rodiště svatého Františka, tedy do města Assisi, kde se poutníci pomodlí u ostatků tohoto světce.
Další poutní cesta v Itálii, St Francis Way (český známá Poutní Františkova cesta). J to italská poutní cesta inspirovaná životem svatého Františka z Assisi. Spojuje renesanční město Florencii s Římem a odměňuje poutníky malebným úsekem přes východní Toskánsko a severní Umbrii, „zelené srdce“ Itálie.
Tato unikátní cesta vede po stopách svatého Františka do Assisi, kam lze přijít ze severu (Florencie, La Verna, Dovadola, Sant Ellero) nebo z jihu (Řím). Cesta spojuje důležitá místa z života tohoto světce. Slibuje skutečný Františkův příběh. Dnešní poutník prochází stejnou krajinou, jejíž krása těšila srdce světce.

St Francis Way má několik variant. Nejčastěji se začíná z Florencie, nebo z Říma, kde jsou mezinárodní letiště a putuje se do města Assisi.
Na rozdíl od Španělska, kde Credenciale koupíte při cestě, se však poutní pas (Credenziale) v Italii musí objednat minimálně 3 týdny před vlastním zahájením cesty a objednat lze bezplatně prostřednictví webového formuláře. Na základě razítek uvedených pase, pak získáte Testimonium, jako osvědčení o dokončení pouti. Testimonium je možné získat pouze v Assisi, na poslední zastávce cesty sv. Františka.
Kumano Kodo (Japonsko)

Kumano Kodo, japonské Camino de Santiágo vedoucí podel poloostrova Kii s nedotčenou přírodou.
Dejte si pauzu od Evropy a vyzkoušejte Kumano Kodo, japonskou verzi Camino de Santiago. Ve skutečnosti je uznávána jako sesterská stezka a poutníci, kteří absolvují obě poutě mohou dostat certifikát Dual Pilgrims.

Pokud absolvujete poutě Kumano Kodo a Camino de Santiago, tak dostanete certifikát Dual Pilgrims, který dokazuje, že jste ušli obě poutě. Minimálně to zvětší prestiž vás, jako poutníka : )
Již více než 1000 let lidé ze všech vrstev společnosti, včetně vysloužilých císařů a aristokratů, podnikají náročnou pouť do Kumana. Tito poutníci používají síť cest, nyní nazývaných Kumano Kodo, která se táhne přes hornatý poloostrov Kii.
Historicky byla v Japonsku tato pouť nedílnou součástí náboženského procesu, protože poutníci při ní prováděli přísné náboženské obřady, uctívání a očisty. Procházka starověkým Kumano Kodo je fantastický způsob, jak zažít jedinečnou přírodu a duchovní ráz krajiny na cestě ke třem Velkým svatyním Kumano.
V červenci 2004 byly poutní cesty Kumano Kodo zapsány do světového dědictví UNESCO jako „Posvátná místa a poutní cesty v pohoří Kii“.

Kumano Hongu Taisha, Kunamo Hayatama Taisha a Kumano Nachi Taisha jsou tři chrámy, které vedou podél pouti Kumano Kodo a které jako poutníci máte navštívit, abyste se „duchovně očistili“.
Wicklow Way (Irsko)

Nádherná irská krajina rozprostírající se podél Wiclow Way
Wicklow Way je inspirativní trasa podél nejstarší pěší stezky v Irsku, která nejčastěji začíná z půvabné vesnice Clonegal v hrabství Carlow směrem do Dublinu, nebo naopak. Nejdná se o klasickou pouť k náboženským artefaktům, takže záleží na vás, kterým směrem začnete a kterým skončíte.

Trasa Wicklow Way
Stezka, která se táhne téměř 130 km, zavede turisty na některá z nejlepších míst k návštěvě v hrabství Wicklow a přibližně ji zdoláte za 7 až 10 dní.
Wicklow Way vede podel nedotčené přírody (irské zahrady), odlehlých scenérií, jezer, ledovcových údolí, lesů a pozvolnou zemědělskou půdou. Po cestě budete mít příležitost objevit úžasné scenérie, včetně jezera Guinness (Lough Tay), vodopádu Powerscourt a krásného klášterního komplexu Glendalough.
Nejlepší termín pro absolvovaní pouti je mezi dubnem a zářím. Počasí je obecně lepší, dny jsou delší a většina ubytování na cestě bude v provozu.
Závěr
Samozřejmě můžeme také například jmenovat pouť do Meky, ale pro Zápaďáka to asi nebude nejlepší řešení.
Jak se vám alternativy Svatojakubské cesty líbí? Napadá vás i jiná alternativa Svatojakubské poutě, kterou by poutníci rozhodně měli absolvovat? Napište do komentáře.
Facebook komentáře