Už vás nebaví chodit pořád po Svatojakubské pouti, kterou už máte projitou křížem krážem, nebo vám stačilo navštívit Španělsko jednou a chtěli byste se vydat do jiné země? Tak to jste na správném místě! V tomto článku si ukážeme, jaké jsou různé poutní cesty ve světě, které můžete prozkoumat. Zaměříme se na Itálii, Japonsko, Švýcarsko a Irsko.
Via Francigena Route (Švýcarsko a Itálie)
Jedna z nejznámějších turistických stezek na světě, historická Via Francigena (také známá jako Camino do Říma), je starobylou silnicí a poutní cestou, která se táhne více než tisíc kilometrů přes Švýcarsko, Itálii a končí ve Věčném městě Římě.
Někteří (převážně Britové) však tuto pouť začínají z britského města Cambridge odkud dojdou do 50 km vzdáleného přístavu Dover, dále pokračují lodí přes kanál La Manche a odtud z přístavu Calais do Říma.
Většina poutníků však Via Francigena začíná od města Gran San Bernardo přes průsmyk Great St Bernard Pass ve Švýcarsku až po Řím v Itálii. Přiznávám, že toto velkolepé 50denní turné není pro každého (je to vlastně nejdelší tura, kterou zde uvádím) a Via Francigena jsem proto rozdělili na dosažitelnější části. Nejoblíbenější trasa je z Orvieta do Říma, která vás kvalifikuje pro Testimonium (italská obdoba španělského diplomu Compostela).
Ve středověku byla Via Francigena důležitou cestou pro poutníky. Spojovala opatství a kláštery na cestě do Svatého města Říma.
Tato malebná trasa vede turisty některými z nejkrásnějších regionů v Evropě, jako jsou Bílé útesy doverské, Ženevské jezero a majestátní Alpy. Mezi další zajímavosti patří malebné kopce Toskánska (údajně nejoblíbenější část poutníků) a nakonec Řím, kde završíte pouť.
Ve Švýcarsku je procházka prvním úsekem od průsmyku Great St Bernard Pass do Ivrea v Itálii výjimečným způsobem, jak zažít chůzi v Alpách.
St Francis Way (Itálie)
Další poutní cesta v Itálii, St Francis Way (český známá Poutní Františkova cesta). J to italská poutní cesta inspirovaná životem svatého Františka z Assisi. Spojuje renesanční město Florencii s Římem a odměňuje poutníky malebným úsekem přes východní Toskánsko a severní Umbrii, „zelené srdce“ Itálie.
Tato unikátní cesta vede po stopách svatého Františka do Assisi, kam lze přijít ze severu (Florencie, La Verna, Dovadola, Sant Ellero) nebo z jihu (Řím). Cesta spojuje důležitá místa z života tohoto světce. Slibuje skutečný Františkův příběh. Dnešní poutník prochází stejnou krajinou, jejíž krása těšila srdce světce.
Na rozdíl od Španělska, kde Credenciale koupíte při cestě, se však poutní pas (Credenziale) v Italii musí objednat minimálně 3 týdny před vlastním zahájením cesty a objednat lze bezplatně prostřednictví webového formuláře. Na základě razítek uvedených pase, pak získáte Testimonium, jako osvědčení o dokončení pouti. Testimonium je možné získat pouze v Assisi, na poslední zastávce cesty sv. Františka.
Kumano Kodo (Japonsko)
Dejte si pauzu od Evropy a vyzkoušejte Kumano Kodo, japonskou verzi Camino de Santiago. Ve skutečnosti je uznávána jako sesterská stezka a poutníci, kteří absolvují obě poutě mohou dostat certifikát Dual Pilgrims.
Již více než 1000 let lidé ze všech vrstev společnosti, včetně vysloužilých císařů a aristokratů, podnikají náročnou pouť do Kumana. Tito poutníci používají síť cest, nyní nazývaných Kumano Kodo, která se táhne přes hornatý poloostrov Kii.
Historicky byla v Japonsku tato pouť nedílnou součástí náboženského procesu, protože poutníci při ní prováděli přísné náboženské obřady, uctívání a očisty. Procházka starověkým Kumano Kodo je fantastický způsob, jak zažít jedinečnou přírodu a duchovní ráz krajiny na cestě ke třem Velkým svatyním Kumano.
V červenci 2004 byly poutní cesty Kumano Kodo zapsány do světového dědictví UNESCO jako „Posvátná místa a poutní cesty v pohoří Kii“.
Wicklow Way (Irsko)
Wicklow Way je inspirativní trasa podél nejstarší pěší stezky v Irsku, která nejčastěji začíná z půvabné vesnice Clonegal v hrabství Carlow směrem do Dublinu, nebo naopak. Nejdná se o klasickou pouť k náboženským artefaktům, takže záleží na vás, kterým směrem začnete a kterým skončíte.
Stezka, která se táhne téměř 130 km, zavede turisty na některá z nejlepších míst k návštěvě v hrabství Wicklow a přibližně ji zdoláte za 7 až 10 dní.
Wicklow Way vede podel nedotčené přírody (irské zahrady), odlehlých scenérií, jezer, ledovcových údolí, lesů a pozvolnou zemědělskou půdou. Po cestě budete mít příležitost objevit úžasné scenérie, včetně jezera Guinness (Lough Tay), vodopádu Powerscourt a krásného klášterního komplexu Glendalough.
Nejlepší termín pro absolvovaní pouti je mezi dubnem a zářím. Počasí je obecně lepší, dny jsou delší a většina ubytování na cestě bude v provozu.
Závěr
Samozřejmě můžeme také například jmenovat pouť do Meky, ale pro Zápaďáka to asi nebude nejlepší řešení.
Jak se vám alternativy Svatojakubské cesty líbí? Napadá vás i jiná alternativa Svatojakubské poutě, kterou by poutníci rozhodně měli absolvovat? Napište do komentáře.
Facebook komentáře