„Vědci našli další důvod, proč byste měli přestat kouřit.“
Lidé, kteří kouří, častěji hlásí problémy s pamětí a kognitivními funkcemi ve středním věku, zjistila studie z Ohio State University. Výsledky studie také poznamenaly, že bývalí kuřáci, kteří přestali kouřit, čelí menší pravděpodobnosti poklesu kognitivních funkcí.
Výzkum odpovídá zjištěním předchozích studií, které spojovaly kouření a demenci včetně Alzheimerovy choroby. Tato nejnovější studie by však také mohla být varováním pro mladé lidi, uvedla hlavní autorka studie Jenna Rajczyk. Studie byla publikována v Journal of Alzheimer’s Disease.
Výzkumníci použili jednu otázku a zeptali se lidí v rámci sebehodnocení, zda zažili problémy, jako je rostoucí ztráta paměti nebo zmatenost. Zkoumali data od více než 135 000 lidí starších 45 let, aby subjektivně porovnali kognitivní poruchu (KP) u lidí, kteří kouří, u lidí, kteří přestali nedávno kouřit a u lidí, kteří už dávnou nekouří.
Ze studie Neuroscience News vyplývá, že „výskyt KP mezi kuřáky byl téměř 1,9krát vyšší než u nekuřáků (nekouřili víc jak 10 let). KP mezi těmi, kteří přestali kouřit před méně než 10 lety, byla 1,5krát vyšší než u nekuřáků.“
Přestat kouřit je dobré nejen pro vaše zdraví, ale také pro vaši paměť, vyplývá z výzkumu Northumbria University. Výzkum publikovaný v online vydání Drug and Alcohol Dependence odhaluje, že přestat kouřit může obnovit paměť prakticky na stejnou úroveň jako u nekuřáků.
Akademici z Collaboration for Drug and Alcohol Research Group na Northumbrijské univerzitě testovali v reálném testu paměti 27 kuřáků, 18 bývalých kuřáků a 24 lidí, kteří nikdy nekouřili.
Účastníci byli požádáni, aby si zapamatovali předem určené úkoly rozmístěné na konkrétních místech prohlídky univerzitního kampusu. Zatímco kuřáci si vedli špatně a pamatovali si jen 59 % úkolů, ti, kteří přestali kouřit, si pamatovali 74 % svých požadovaných úkolů ve srovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili a kteří si pamatovali 81 % úkolů.
Dr Tom Heffernan z Collaboration for Drug and Alcohol Research Group na Northumbrijské univerzitě řekl: „Vzhledem k tomu, že ve Spojeném království je až 10 milionů kuřáků a ve Spojených státech až 45 milionů, je důležité pochopit, jaké účinky má kouření na každodenní kognitivní funkce – skvělým příkladem je prospektivní paměť.“
Dodal: „Je to poprvé, co se studie rozhodla prozkoumat, zda má odvykání kouření vliv na paměť.“
„Už víme, že přestat kouřit má pro tělo obrovské zdravotní přínosy, ale tato studie také ukazuje, že zastavení kouření může mít také další výhody pro kognitivní funkce.“
Dr. Heffernan spolu s Dr. Terencem O’Neillem se nyní pustili do dalšího zkoumání vlivu kouření na zdraví a paměť.
Závěr
Zatímco jsme se ve školách učili, že mozkové buňky umírají a již se neobnovují, tak naopak nové studie říkají, že mozek je „elastický“ a má schopnost „regenerace buněk“. Z toho vyplývá, že příslušné léky na paměť a zdravý životní styl dokážou regenerovat náš mozek, a jeho schopnosti jako je paměť a kognitivní funkce.
Ze studií vyplývá, že obnova paměti je možná krátce po tom, co přestanete kouřit. Náprava kognitivních funkcí však trvá delší dobu. I to je jedním z důvodu proč na nic nečekat, začít dbát o své zdraví a zjistit si podle návodu jak přestat kouřit.
„Závislost na cigaretách je pro zdraví velmi nebezpečná, do těla se dostávají spolu s nikotinem i další toxické látky, které mají kancerogenní účinky: např. kadmium, toluen, oxid uhelnatý, amoniak, metanol, atd.“, uvádí online lékarna Magnolia
Když si uděláte vlastní průzkum na internetu a zjistíte si více informací o těchto látkách, tak zjistíte, jak moc nebezpečné a toxické látky do svého těla kouřením vstřebáváte.
Facebook komentáře