Autor: Martin Kirschner.
Pokud podnikáte, tak se vám může stát, že váš zaměstnanec udělá nějakou chybu, která vám způsobí nemalé peníze. Vymáhat pak soudní cestou po zaměstnanci odškodné je zdlouhavé a ne každý podnikatel, i když vyhraje soudní spor, se náhrady dočká.
Pokud si vezmeme extrémní příklady ze světa, tak například firma Boeing, kvůli havárii dvou dopravních letadel se dostala do ztráty tří miliard dolarů. Další případ velké nehody, je havárie automobilu modelu X od firmy Tesla, kdy byl tento automobil při havárii roztržen na dva kusy a stejně tak havárie autopilota, kdy automobil řízený autopilotem způsobil vážnou dopravní nehodu.
Čili ani tak velkým firmám, které zaměstnávají nejlepší odborníky na světě, jako je Tesla a Boeing se nehody nevyhýbají a způsobují jim značné finanční ztráty, které ohrožují životaschopnost těchto společností.
Statistiky v Česku
Za rok 2018 způsobily řidiči dopravních kamiónů 11 542 dopravních nehod, což je zhruba 32 dopravních nehod denně jenom na českých silnicích. Statistiky o zahraničních nehodách českých řidičů kamiónů nejsou zahrnuty do této statistiky.
Často při takové nehodě přijde firma o celý kamión, ale také velká část zboží, které řidič převážel, jde na odpis. V takových případech sahají ztráty firem až do výše několika desítek miliónu Kč.
Pro představu, jak může taková běžná nehoda kamionu vypadat, se můžete podívat zde:
Možná, že si říkáte, že máte výborné řidiče, kterým je dopřán dostatek spánku a že jim se taková nehoda nemůže stát. Opak je pravdou, protože někdy na silnicích dochází i k hromadným nehodám, kdy za to váš řidič nemusí nést zodpovědnosti:
https://youtu.be/KWhtzYMROBE
Samozřejmě to, co platí u kamiónů, se může stát i v jiném odvětví. Zaměstnanec například špatnou manipulací pokazí váš drahý stroj, nebo na stavbě přesekne optický kabel, který stál několik miliónů korun, nebo vám špatnou manipulací s vysokozdvižným vozíkem zničí půlku skladu. Pro některé firmy může být taková ztrát až likvidační. Posuďte sami:
Proto pokud podnikáte a chcete klidně spát, tak byste měli zvážit pořízení pojištění odpovědnosti zaměstnance. Pokud se pak taková nehoda stane, tak jednoduše nafotíte škodu, vyplníte formuláře a o nic víc se nestaráte. Pojišťovna vám pak uhradí škodu a vy se tím pádem nemusíte starat o to, kde vezmete peníze na pořízení nového stroje, kamionu, zboží, nebo na náhradu škody.
Domácnosti
Mezi nejčastější finanční nehody v běžných domácnostech jsou nehody, kdy se vám rozbije spotřebič (lednice, myčka, vysavač, sporák, kávovar atd). Na druhém místě jsou nehody spojené s ucpaným odpadním potrubím, nebo protékající záchod. Na třetím místě jsou nehody spojené se zabouchnutými dveřmi, nebo ulomeným klíčem v zámku.
U movitých lidí zase dochází k nehodám spojenými třeba s uměleckými předměty. Například Pavel Šporcl si tak zničil housle za jeden milion korun, když šel po schodech, uklouzl a pádem na zem si tyto housle přelomil na půl. Další velkou škodu můžou způsobit požáry v domácnosti, kde máte drahé předměty a stejně tak u statkářů způsobují nehody a tím pádem i finanční ztráty hospodářská zvířata.
Jak pro movité, tak pro obyčejné lidi jsou různý typy pojištění proti blbosti, která vám případnou škodu nahradí. Proces vyřízení je stejně jednoduchý jako u pojištění pro podnikatele.
Závěr
Bohužel nežijeme v ideálním světě a nehody se stávají. I když podniknete všechny kroky k tomu, aby vše proběhlo v nejlepším pořádku, tak třeba i cizí vinou vám může vzniknout majetková škoda. Je tedy na zvážení každého z vás, jestli máte dostatečný kapitál na účtu k tomu, abyste si hned uhradili případnou škodu, nebo dáte přednost pojištění, které začíná od pár stovek měsíčně, a vy pak můžete klidně spát.
Facebook komentáře