V posledních měsících jsme svědky intenzivních geopolitických změn a strategických tahů, které mají za cíl především oslabit mocenský vliv Ruska. Západní státy a jejich spojenci využívají různé metody, od politických převratů po podporu místních povstaleckých skupin, s cílem destabilizovat spojence a odstřihnout oblasti dosud spojené s ruskými zájmy.
Čínský vojenský stratég a generál Sun-c ve své knize Umění války, říká, že pokud chcete porazit nepřítele, tak máte útočit na slabá místa. A slabá místa Ruska jsou jeho spojenci. A proto Západ se snaží destabilizovat a činit rozvraty v zemích, které jsou tradičními spojenci Ruska, nebo mají „proruskou“ vládu.
Svět obletěla zpráva, že povstalci v Sýrii svrhli Asadův režim a stali se vládci této země. Asad byl dlouholetým spojencem Ruska. Málokdo si však uvědomuje, že k podobnému scénaři mohlo dojít na Korejském poloostrově. A že ke svržení současných „proruských“ vlád dochází v Gruzii a v Rumunsku s cílem oslabit Rusko.
„Všechny války jsou založeny na podvodu.“
Sun-c
Povstalci v Sýrii: Symbol boje o vliv mezi Ruskem a NATO
Jedním z příkladů takového přístupu byla situace v Sýrii, kde povstalci svrhli režim prezidenta Bašára Asada. Tento konflikt nebyl jen lokální záležitostí, ale stal se arénou širšího střetu mezi Západem, podporujícím povstalecké skupiny zbraněmi, a Ruskem, které stálo na straně Asada a mělo v Sýrii své základny a námořnictvo. Zpráva o tom, že povstalci převzali kontrolu nad Sýrií, znamená ztrátu klíčového spojence Ruska na Blízkém východě. A jelikož je Rusko zaměstnáno válkou a oslabeno ztrátami (přes 600 tisíc padlých ruských vojáků) na Ukrajině, tak ani nemohlo pomoct Asadovi a vojensky se stáhlo. Na vině však také byla špatně organizovaná Asadová armáda, která se vzdala téměř bez boje. Pokud by Asadova armáda dokázala několik týdnů povstalcům vzdorovat, tak Rusko by pravděpodobně vojenskou pomoc poskytlo.
Korejský poloostrov: Nebezpečí eskalace
Méně diskutovaným scénářem je situace na Korejském poloostrově. Mainstreamová média informovala o tom, že korejský prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo, aby „chránil demokracii“. Když jsem to slyšel v televizi, tak se mi na tom hned něco nezdálo a zjistil jsem si o tom více podrobností.
Po širším pátrání jsem zjistil, že Jun Sok-jol je obyčejnou americkou loutkou – stejně jako Petr Fiala – která se snažila v korejském parlamentě prosadit zaslání jihokorejských vojáků na Ukrajinu. To by v podstatě znamenalo zatažení Severní Koreje a Jižní Koreje do války mezi sebou v případě, že by se obě armády na území Ukrajiny, nebo Ruska proti sobě střetly.
V důsledku toho by to otevřelo další vojenskou frontu na Korejském poloostrově a Rusko jako spojenec Severní Koreje by muselo jednat a poslat Severní Koreji vojenskou pomoc. V případě, že by to neudělalo, tak by Putin těžko Kim Čong-unovi zdůvodňoval, proč mu jako spojenec nepomohl, když Severní Korea pomohla Rusku zasláním 10 tisíců vojáků do Kurské oblasti v Rusko. Ovšem pokud by se Rusko angažovalo ve válce na Korejském poloostrově, tak by to pro něj také nebyla výhra a došlo by k jeho dalšímu vojenskému oslabení.
V případě, že by došlo ke svržení režimu v Pchjongjangu (tak jako v Sýrii), mohl by poloostrov spadnout pod plný vliv USA a NATO. Tento scénář by nejen oslabil bezpečnostní zónu a geopolitický vliv na hranicích s Ruskem, ale také by otevřel další vojenskou frontu v asijském regionu.
Gruzie a Rumunsko: Převraty a změny režimů
Dalšími příklady jsou Gruzie a Rumunsko, kde dochází k pokusům o změny vlád.
Gruzie, která je tradičně považována za klíčové území v geopolitickém soupeření mezi Západem a Ruskem, zažila sérii protestů a politických krizí. Tyto události jsou často podporovány západními neziskovými organizacemi a diplomatickými iniciativami, které prosazují „prodemokratické“ změny, jež však mohou vést ke snížení vlivu Ruska v regionu. V Gruzii v podstatě dochází k Majdanu 2.0 podobnému tomu, který proběhl v roce 2014 na Ukrajině. Dnes víme, k čemu to vedlo. A stejně tak se má otevřít další vojenská fronta v Gruzii v případě, že tento Majdan bude úspěšný a bude svržená legitimně zvolená vláda. V ten moment se totiž k moci dostane loutková vláda USA, která otevře novou frontovou línii s Ruskem a bude si nárokovat ruském uznané samostatné státy Abcházii a Jižní Osetii, což je historické území o které Rusko a Gruzie v letech 1992-1993 vedli válku.
V Rumunsku, členském státu NATO, se objevují vnitřní nepokoje a protesty (další Majdan) na demokraticky zvoleného prezidenta Calina Georgesca, který byl obviněn z toho, že je „proruský“ a „nelegálně“ vyhrál volby díky Tik Toku. Na základě tohoto tvrzení byly ústavním soudem v Rumunsku anulovány volby. A nejenom, že mu ukradli vítězství (stejně jako Donaldu Trumpovi), ale ještě mu hrozí vězení (stejně jako Donaldu Trumpovi) a byl vyloučen z opakovaných voleb.
Opět stejná taktika. Nejde o nic jiného, než o svržení legálně a demokraticky zvolené vlády a dosazení tam loutkové vlády USA. Rumunsko má v budoucnu posloužit jako jedna z vpádových zemí odkud se mají poslat „mírová“ vojska NATO na Ukrajinu v momentě, kdy Rusko bude na mnoha frontách vojensky oslabeno.
Irán oslabován a zaneprázdněn konfliktem s Izraelem
Další spojenec Ruska, Irán si vyměňuje raketové údery z Izraelem. To znamená, že některé dodávky zbraní (především vojenské drony) z Iránu do Ruska byly pozastaveny kvůli nestabilní geopolitické situaci na Blízkém východě. V případě, že se tento konflikt rozhoří do otevřené války mezi Iránem a Izraelem, tak se Rusko může definitivně rozloučit s jakoukoliv vojenskou podporou od Iránu. A to, že by naopak Rusko vojensky Iránu pomohlo nepřipadá kvůli jeho vojenskému oslabení v úvahu. Irán by dopadl stejně jako Sýrie, kde se Rusové stáhli.
Závěr
Vidíme učebnicové příklady, jak kdyby je organizoval samotný generál Sun-c. Snaha Západu oslabit vojenskou a geopolitickou moc Ruska je zjevná na mnoha frontách. To, že jsme svědky mnoha povstání, zneplatňování voleb a svržení vlád od Blízkého východu přes východní Evropu až po Asii není náhoda. V současné době probíhají aktivity, které mají oslabit vliv Ruska a jeho spojenců. V momentě, kdy Rusko bude maximálně oslabeno, bude bojovat na mnoha frontách a ztratí všechny spojence, tak bude „snadnou“ kořistí pro NATO.
„Rozděl a panuj. – Divide et impera.“
Niccolò Machiavelli
Facebook komentáře