Tradiční čínská medicína má důležité poznatky o účincích smutku a o tom, jak tuto emoci zpracovat
Nikdo na zemi neunikne smutku. Je to vetkáno do naší lidské zkušenosti a je to něco, co si všichni nevyhnutelně vytrpíme mnohokrát během svého života.
Zlomené srdce, ztráta někoho, koho milujeme, ztracené příležitosti, zklamání a těžkosti jsou nevyhnutelné – a životu je jedno, kdo jste, čemu věříte nebo odkud pocházíte; smutek se týká každého z nás.
Jak se tedy se smutkem zdravě vypořádat? Naštěstí má východní medicína jedinečný pohled na smutek, který nám může pomoci porozumět tomu, jak to funguje, a způsoby, jak se přes něj přenést a na straně druhé, jak se stát silnější.
Emoce a naše těla
Východní medicína považuje emoce za nedílnou součást lidské bytosti a životně důležité pro celkové zdraví. Na rozdíl od západního pohledu, který odděloval tělo na fyzickou sféru a méně důležitou mentální a emocionální sféru, východní medicína zůstala holistická. Z východního pohledu je každý aspekt nás samých – fyzický, emocionální i duchovní – základní složkou celistvé zdravé lidské bytosti.
Ve východní medicíně je náš emocionální život stejně důležitý jako náš fyzický a duchovní. Emoce a jejich projevy jsou normální součástí lidského bytí, ale když jsou potlačované, nevyjádřené nebo vyjádřené bez kontroly nebo v nesprávném kontextu, mohou nám způsobit nevolnost.
Emoce, které jsou příčinou nemocí, se pravděpodobně nezdají tak neznámé, pokud vezmeme v úvahu to, jak naše emoce fyzicky cítíme. Když se dozvíte špatné zprávy, cítíte to ve svém těle. Když se zlobíte nebo se trápíte, kde to cítíte? Tyto pocity se často projevují fyzicky, a pokud je nepřiznáme a nezpracujeme, mohou přetrvávat a stát se příčinami onemocnění.
Ve východní medicíně jsou tyto souvislosti dobře známé a srozumitelné a emoce jsou spojeny s různými orgány, které ovlivňují tělo.
Smutek je spojen s plícemi a jejich partnerským orgánem, tlustým střevem.
Každá emoce je spojena s určitým orgánem, jak je uvedeno níže:
plíce – smutek, žal
srdce – radost
slezina — starosti, přemýšlení
játra — hněv
ledviny – strach
Emoce mohou ovlivnit všechny orgány a celé tělo, ale každá emoce má pravděpodobně nejsilnější účinek na příslušný orgán a jeho partnerský orgán. Toto partnerství se také používá jako diagnostický nástroj, který pomáhá praktikovi izolovat problém v závislosti na jeho umístění a na tom, co způsobuje.
Plíce a síla nechat jít
Každý orgán ve východní medicíně má partnerský orgán, jeden jin a jeden jang, které spolupracují, aby udržely tělo v rovnováze. Při řešení smutku jsou plíce jinovým orgánem a jejich jangovým partnerem je tlusté střevo.
Úkolem plic je přivést do těla vzduch bohatý na kyslík a tlusté střevo uvolňuje odpadní látky v neustálém cyklu interakce – přijímá nové a nechává odejít to, co již není potřeba. Mnoho dýchacích a střevních poruch má kořeny v nadměrném zármutku – nadměrné truchlení může vést k problémům s plícemi a tlustým střevem. K tomuto spojení mezi zármutkem a naší fyziologií dochází proto, že rovnováha jin a jang, neboli příjem a výdej, je životně důležitá pro zdraví a pohodu – tato rovnováha umožňuje novému vstoupit a opustit staré. Proto je pro naše fyzické a emocionální zdraví zásadní být otevřený novým zkušenostem a vzdát se věcí, které již nejsou užitečné.
Ve východní medicíně mohou být emoce buď příčinou, nebo důsledkem nemoci. Například astma může být způsobeno dlouhodobým smutkem (emoce plic). Naproti tomu u někoho, kdo měl chronické astma po mnoho let, se může vyvinout smutek – příčinou smutku je astma.
Emocionální aspekt plic
Z hlediska východním pohledu, když je energie plic vyvážená a bohatá, myslíme a komunikujeme jasně, jsme otevření novým nápadům a zkušenostem, máme pozitivní sebeobraz a dokážeme se uvolnit, uklidnit a být šťastní.
Když truchlíme, zvláště intenzivně nebo po delší dobu, může to oslabit energii plic a snížit funkci plic. Energeticky, když se vypořádáváme s intenzivním zármutkem, budeme mít potíže vyrovnat se se ztrátou a změnou, s pocitem odloučení a přetrvávajícím pocitem smutku, který se nezlepšuje.
Plíce jsou také spojeny s naším pocitem připoutanosti, takže pokud se těžko zbavujete lidí, míst nebo zážitků – nebo neustále myslíte na minulost – může to vést k oslabení plic. Tyto pocity mohou být běžné, když procházíte intenzivním nebo dlouhodobým záchvatem smutku.
Dlouhodobý smutek může oslabit plíce a jejich schopnost přinášet do těla novou energii neboli čchi. Qi je energie, kterou tělo získává jídlem a dýcháním, a potřebujeme ji k provádění mnoha životně důležitých funkcí. Tímto způsobem může smutek negativně ovlivnit plíce a celé tělo. Delší smutek, který není rozpoznán, zpracován a uvolněn, může vést k depresi a dalším vážnějším problémům.
Plicní spojení ve východní medicíně
Jinový orgán: plíce
Jangový orgán: tlusté střevo
Emoce: smutek, žal
Sezóna: podzim/pokles
Chuť: ostrá
Barva: bílá
Překonejte smutek zdravým způsobem
Naštěstí existuje mnoho nástrojů, které nám mohou pomoci překonat těžké období smutku. Jedním z nejdůležitějších je přiznat si, jak se cítíte. Mnoho lidí těžko uznává obtížné, zdrcující a nepříjemné emoce a někteří by se jim raději vyhýbali, což je pochopitelné. Problém je v tom, že dokud si neuvědomíte to, co cítíte, tak bude sedět a čekat. Tento stagnující smutek může způsobit spoušť ve vašem těle a vašem životě, dokud nebude zpracován a opuštěn.
Neexistuje žádný „nejlepší způsob“, jak se vypořádat se smutkem, a každý si musí najít způsob, který mu nejvíc vyhovuje. Ale uvědomění, zpracování a opuštění je životně důležité pro naše zdraví a pohodu.
Dobrou zprávou je, že smutek, který je plně vyjádřen a vyřešen, posiluje, jak fyzicky, tak psychicky. Tento druh emoční regulace je klíčem k dosažení rovnováhy ve všech aspektech života. Níže uvádíme několik způsobů, jak se vypořádat se smutkem zdravým způsobem.
Dechová cvičení pro uvolnění smutku
Kvůli spojení mezi smutkem a plícemi je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit smutku, cvičení hlubokého dýchání – dýchání zhluboka do břicha a naplnění plic do posledního místa. Ještě silnější je přidání vizualizace, která pomáhá očistit, detoxikovat a uvolnit smutek z těla.
Hluboké dýchání
Pomalu se nadechujte nosem, zaměřte se na dýchání do břicha a nasajte tolik vzduchu, kolik je vám příjemné. Když jsou vaše plíce plné, vydržte na počítání do pěti a poté pomalu vydechujte ústy ze spodní části plic, dokud nejsou prázdné. Opakujte to třikrát. Toto cvičení by mělo být prováděno třikrát denně, abyste dosáhli nejlepších výsledků při truchlení.
Technika bílého světla
Tato technika využívá dýchání a vizualizaci. Protože bílá je barva spojená s plícemi, budeme si představovat bílé světlo.
Najděte si pohodlné místo k sezení s oběma nohama položenýma na zemi. Položte ruce do klína. Mentálně lokalizujte své plíce v hrudníku a připojte se k nim. Čím jasněji se k nim připojíte, tím lepší a rychlejší budou výsledky.
Pomalu se nadechněte nosem až do břicha, naplňte plíce do posledního místa a zároveň si představte, jak se plíce plní do hrudníku. Nyní, když zadržujete dech na počítání do pěti, představte si zaplavení vašich plic bílým-léčivým světlem. Poté pomalu vydechněte, zcela vyprázdněte plíce a představte si, jak s výdechem odchází smutek. Opakujte třikrát a pokaždé se nalaďte na bílé světlo, které léčí vaše plíce. S každým výdechem doslova vydechujete smutek a žal. Toto cvičení lze provádět tolikrát, kolikrát si přejete, a pomůže vám to odstranit smutek z těla.
Procházky venku v přírodě
Pobyt venku v přírodě je jednou z nejléčivějších činností v životě, a to platí zejména, když truchlíte. Procházky venku, zejména když jste obklopeni stromy (doslova plícemi planety) a zároveň s hlubokými léčivými nádechy nám pomáhá nasát vzduch bohatý na kyslík a vydechnout to, co již nepotřebujeme.
Promluvte si s přítelem, kterému důvěřujete
Mluvit s přítelem je také užitečné, aby se smutek rozhýbal a pomohl nám ho zpracovat. Emoce nám mohou ublížit, pokud je necháme prodlévat a neuznáváme jejich přítomnost. Mluvit s důvěryhodným přítelem vám může pomoci zpracovat vaše pocity a získat určitou perspektivu. Mluvení je další cestou, která umožňuje smutek dostat z těla ven.
Akupunktura a masáže
Vzhledem k tomu, že naším cílem je podle východní medicíny neustále udržovat energie v pohybu, tak když máme potíže s vyrovnáváním se s emocemi, mohou se energie „zaseknout“ a zastavit tok, což nám nakonec způsobí nevolnost.
Akupunktura a masáž jsou velmi působivé pro naše vnitřní energie, a tak nám pomáhají udržovat zdraví. Jak často jste byli na masážním stole a terapeut převálcoval velký uzel? To je fyzický projev uvíznutí energie.
Když truchlíte, akupunktura a masáž jsou krásné nástroje, které pomáhají uvést věci do pohybu a uvolnit vše, co by mohlo uvíznout. Lidé někdy pláčou během akupunktury a masáží, protože tato ošetření pohybují věcmi, které se nahromadily, někdy měsíce nebo roky – což je skvělá věc. Pláč je další způsob, jak odstranit smutek z těla – silná katarze.
Závěrečné myšlenky
Některé z těchto myšlenek se nám na Západě mohou zdát podivné, ale tisíce let pozorování a praxe je potvrdily. Emoční uvědomění je něco, co je třeba se naučit a kultivovat, protože je to pro nás natolik potřebné, jelikož to má dopad na naše zdraví a pohodu.
Pochopení a zpracování našich emocí je příležitostí k růstu, sebeobjevování a nakonec i sebeovládání. Pochopení sebe sama nám pomáhá rozšířit toto porozumění na ostatní a působit ve světě s větším soucitem a uvědoměním, což jsou podle mnoha starodávných tradic klíče ke šťastnému a naplňujícímu životu.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře