Autor: Martin Kirschner.
V pondělí uvalil Západ sankce na Rusko ve formě vypnutí platebního systému SWIFT (Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci). V návaznosti na to si spousta Rusů, především mladá a bohatá třída, převedla peníze do kryptoměn.
Z Úterních dat za poslední týden víme, že cena na Bitcoinu v návaznosti na to reagovala nárůstem o 15,17% (z 37 075 USD na 43 459 USD). Coindesk tvrdí, že u Bitcoinu je to percentuálně nejvyšší denní přírůstek za poslední rok. Jenom během týdne bylo směněno kolem 1, 5 miliard Rublů za kryptoměny. Spolu s Bitcoinem zaznamenaly nárůst hodnoty také kryptoměny Cardano (10,68%), BNB (11,83), XRP (8,81 %), Solana (14,44%) a spoustu dalších.
Největší nárůst zaznamenala kryptoměna Terra (LUNA), která se zhodnotila o 85,17 %. Kryptoměna Terra byla vyvinuta proto, aby vytvořila snadný přístup mezi stablecoiny a Terrou, kdy je vyměňuje za ziskové směnné kurzy. To je to, co teď v souvislosti se znehodnocením a zablokováním Rublu spousta Rusů potřebuje, aby nepřišli o své bohatství.
Rusku to nepomůže
I přestože spousta Rusů převádí své peníze do kryptoměn, tak odborníci říkají, že samotnému Ruskému státu to moc nepomůže. Kryptoměny samy o sobě nedovolí Rusku obejít záplavu sankcí zaměřených na potrestání Moskvy za invazi na Ukrajinu, řekli analytici kryptoměn Al-Džazíře.
„Kryptoměny lze použít k obcházení sankcí a skrytí bohatství,“ řekl Al Jazeeře Roman Bieda, vedoucí vyšetřování podvodů na Coinfirmu, platformě pro řízení rizik blockchainu.
Ale krypto experti řekli Al-Džazíře, že ruský případ je jiný. Země má menší prostor pro manévry kvůli rozsahu ekonomických sankcí a omezenému přijetí digitálních měn.
Na rozdíl od Severní Koreje, Venezuely a Íránu je Rusko po desetiletí hluboce zakořeněno v globálním finančním systému, řekl Al Jazeeře Ari Redbord z TRM labs, blockchainové zpravodajské společnosti. Osmdesát procent jejích denních devizových transakcí a polovina jejich mezinárodního obchodu probíhá v dolarech.
„Je velmi obtížné přesunout velké množství kryptoměn a převést je na použitelnou měnu,“ řekl Redbord. „Rusko nemůže použít kryptoměny k nahrazení stovek miliard dolarů, které by mohly být potenciálně zablokovány nebo zmrazeny.“
Jsou také zavedena opatření k zastavení obcházení sankcí prostřednictvím kryptoměn. Na blockchainové účetní knize – kde jsou zveřejňovány burzy kryptoměn – je každá transakce a adresa s ní spojená a viditelná pro veřejnost.
Bieda z Coinfirm’s řekl Al-Džazíře, že i když sankční vlády nemohou vědět, kdo je vlastníkem adresy odesílající krypto, mohou vidět objem toku – jinými slovy, množství peněz, které se přesouvají. Jakmile je podezřelá adresa označena, lze tyto prostředky sledovat.
Pokud se budoucí sankce zaměří na energetický sektor, Moskva by mohla napodobit Teherán využitím přebytečné energie nebo výpočetního výkonu k výrobě kryptoměny, řekl Al Jazeeře Tom Robinson, spoluzakladatel Elliptic, londýnského poskytovatele blockchainové analýzy.
„Těžba kryptoměn jim umožní zpeněžit své energetické zásoby na globálním trhu, aniž by je museli skutečně přesouvat mimo zemi,“ řekl Robinson.
Ale to by byla pravděpodobně jen kapka v moři pro velkou velmoc vyvážející ropu a plyn, jako je Rusko.
Snížení globální role dolaru
Americké ministerstvo financí nedávno varovalo, že digitální měny a alternativní platební platformy by mohly podkopat účinnost amerických sankcí.
Podle blockchainové datové platformy Chainalysis zhruba 74 procent přijmů z ransomwaru (druh škodlivého programu, který požaduje od oběti výkupné za obnovení přístupu) činilo v roce 2021 zisk v hodnotě více než 400 milionů dolarů v kryptoměnách, kdy valná část subjektů byla „s vysokou pravděpodobností nějakým způsobem spojena s Ruskem“.
Podle ministerstva financí nové technologie umožnily zlomyslným aktérům držet a převádět peníze mimo tradiční finanční systém založený na dolarech a zároveň protivníci se snaží zmocnit a vybudovat nové finanční a platební systémy určené ke zmenšení globální role dolaru.
Ačkoli jsou sankce proti Rusku navrženy tak, aby vyvíjely tlak na Moskvu, mohou urychlit příchod nového finančního řádu, před kterým USA varovaly, řekl Al Jazeeře Ryan Selkis, zakladatel krypto výzkumné firmy Messari.
„Vyřazení Ruska ze SWIFT a ztráta přístupu ke svým rezervám urychlí dedolarizaci obchodu,“ řekl Selkis. „Nemyslím si, že Západ věří, že dolar bude někdy vytlačen.“
Nový finanční systém
Zatímco obyčejní Rusové převádějí své peníze do kryptoměn, tak to vypadá, že Ruská vláda už má dávno připravený svůj vlastní finanční systém.
Ruský vícepermier Dvorkovič v roce 2018 řekl: „Naše banky jsou připraveny odpojit se od SWIFT.“ Dále dodal: „Jistě, je to nepříjemné. Tento krok se pro firmy i banky stane překážkou a zpomalí to jejich práci. Bude zapotřebí nasadit některé starší technologie pro přenos dat a provádění výpočtů. Nicméně, vzhledem k tomu, že na tuto hrozbu bylo opakovaně upozorňováno, firmy jsou na odpojení Ruska technicky i psychologicky připraveny,“
Rusko vytvořilo vlastní platební systém. Jde o systém PVP (payment versus payment) využívaný při obchodování na burze. Jeho výhodou v zahraničním obchodu je to, že umožňuje vyhnout se provádění plateb prostřednictvím SWIFT – a vyhnout se tak nutnosti používat dolar při průběžných transakcích.
V říjnu 2017 spustila tento systém plateb ČLR při obchodování s Ruskem, do budoucna však Peking počítá s tím, že systém rozšíří i na další státy, s nimiž aktivně obchoduje.
Zdroje:
Facebook komentáře