Autor: Martin Kirschner.

Od 1.9.2022 musí být většina kotlů na tuhá paliva vyměněna za ekologičtější způsoby vytápění.
Nové nařízení pocházející z Evropské Únie v rámci ochrany životního prostředí nařizuje některým provozovatelům kotlů na tuhá paliva, aby si je vyměnili za ekologičtější zařízení, jinak budou platit tučné pokuty.
„Podle zákona č. 201/2012 Sb. o ochraně ovzduší se od 1.9.2022 nebudou moci provozovat kotle na tuhá paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW, které nebudou splňovat nejméně 3. emisní třídu, dle normy ČSN 303-5. To znamená, že kotle první a druhé emisní třídy budou muset být nahrazeny kotli s vyšší emisní splňující Ekodesing, což je požadavek na nízkoemisní provoz kotlů dle Nařízení komise (EU) 2015/1189“ stojí na stránkách úřadu Kutná Hora.
Toto nařízení má celorepublikový rozsah a stát chce pokutovat všechny, kteří si své kotle do uvedeného termínu nevymění.
„Provozovatel, který bude provozovat kotle 1. nebo 2. emisní třídy po 1.9.2022 riskuje pokutu do výše 50 000 Kč. Hlavním cílem výměny kotlů je zlepšení kvality ovzduší ve městech a obcích.“, dodává úřad Kutná Hora na svých stránkách.
„Má-li váš současný kotel na tuhá paliva rok výroby 2000 a dříve, rozhodně se vás jeho výměna týká, bezvýhradně. A kotle s ručním přikládáním bez ventilátoru do roku výroby 2010 musí být také vyměněny, mají totiž většinou emisní třídu 2.“ dodává společnost Elcool
Emisní třídu svého kotle poznáte tak, že je napsána na šťítku kotle, případně v revizní zprávě.
Jak se vyhnout pokutě
Nejspíš si teď říkáte, kde seženete 50 000 Kč na pokutu pro Stát, nebo několik desítek tisíci na výměnu nového kotle.
Rada zní:
Pokud si zažádáte o dotaci na výměnu kotle do 1.9.2022, tak pokutu nedostanete i když ještě kotel nemáte fyzicky vyměněný a lhůta pro výměnu kotle se vám prodlouží o rok.
Od října 2021 totiž odstartovaly nové kotlíkové dotace, které jsou mnohem štědřejší a nejsou administrativně náročné. Dotace se týkají ekologických tepelných čerpadel, které jsou často zaváděný do novostaveb, nebo je lidé vyměňují za staré kotle na tuhá paliva.
Ceny tepelných čerpadel se pohybují v rozmezí 20 000 Kč, až půl miliónu. Příliš levná tepelná čerpadla však fungují na principu vzduch-vzduch, tedy spíše jako obrácená klimatizace, kdy k vám do domácnosti proudí teplý vzduch. Slabý výkon a nemožnost ohřívat vodu nemusí být příliš praktické. Proto Češi raději vyhledávají variantu tepelného čerpadla vzduch-voda.
Nejčastěji české domácnosti přecházejí na kvalitní česká tepelná čerpadla LG (vzduch-voda), kde je dobrý poměr cena/výkon. U tohoto typu čerpadla je také možnost napojení na radiátory.
Pokud vlastníte větší nemovitost, nebo průmyslovou budovu, tak je pro vás vhodnější varianta Hot Jet, která má nejvyšší účinnost na trhu a zároveň extrémně nízkou hlučnost.

Tepelné čerpadlo Hot Jet poskytuje nejvyšší účinnost na trhu a nízkou hlučnost.
Obě tyto varianty nabízí společnost Elcool, která poskytuje montáže tepelných čerpadel. Také vám na ně vyřídí dotace, nebo pomůžou s výběrem vhodnějšího tepelného čerpadla pro vás. Dokáží také zjistit, jakou máte třídu kotle na tuhá paliva. V případě, pořízení tepelného čerpadla u této české firmy máte nárok na profesionální servis tepelných čerpadel po celou dobu životnosti čerpadla.
Vzhledem k současné situaci na Ukrajině a extrémního zdražování pohonných hmot byste také měli zvážit výměnu za váš plynový kotel. Pořizovací cena tepelného čerpadla je sice vyšší, než u plynového kotle, ale náklady na provoz jsou nižší. Plynové kotle to mají obráceně, mají nižší pořizovací náklady, ale vyšší provozní náklady, obzvlášť v dnešní době. Tepelné čerpadlo je také mnohem účinnější, než plynový kotel.
Díky tepelným čerpadlům šetříte až tři čtvrtiny nákladů na provoz.
Facebook komentáře