Naše moderní, rušné a stresující životy mohou vést k tomu, že v mladém věku budeme mít šedivé vlasy. Jedním krátkodobým lékem na šedivé vlasy je použití barev, ale použité chemikálie mohou způsobit nežádoucí zdravotní rizika. Existují lepší způsoby, jak vrátit šedivé vlasy do jejich původní barvy? Shu Rong, zkušený praktik tradiční čínské medicíny (TČM), nabízí tři jednoduché triky, které vám mohou pomoci s obnovením přirozené barvy vašich vlasů.
TČM říká, že vlasy jsou projevem „hluboce zakořeněného“ zdraví krve. V čínské medicíně je krev považována za tekutinu, která vyživuje tělo. Čchi také ovlivňuje barvu vlasů. Čchi je energie, která pohání tělo a pochází z jídla, které jíme, a ze vzduchu, který dýcháme. Čchi a krev jsou nejprve dodávány do jiných tělesných orgánů a vlasy jsou posledním místem, kam se dostanou. Pokud je tedy oběh čchi a krve nedostatečný, vlasy mohou vypadávat nebo řídnout, stejně jako zešedivět.
Emoce a obavy jsou také klíčovými faktory ovlivňujícími šedivění a vypadávání vlasů. Starověké zmínky naznačují, že Wu Zixu (velký válečník starověké Číny) a královna Marie (Francie), oběma zešedivěli vlasy přes noc – divíte se?
Myslící mozek spotřebuje hodně energie. Podle TČM ledviny řídí kosti, aby produkovaly dřeň, a dřeň poskytuje výživu pro mozek, takže mozek potřebuje velké množství ledvinové čchi, aby mohl fungovat. Když je mobilizováno velké množství ledvinové čchi k doplnění energie pohlcované myšlením, tělo se vyrovná se ztrátou melaninu, jehož nedostatek jinak bývá příčinou šedivěním vlasů.
Kdy se objevují šedé vlasy?
„Suwen (Otázky základní povahy), jedna část klasické čínské medicíny „Huangdi Neijing“, poukazuje na to, že je normální, když ženy začnou vidět šedivé vlasy ve věku 42 let a muži ve 48 letech. Nicméně, pokud budete vědět, jak si lépe udržovat vlasy, nebo mít dostatečnou čchi ledvin, tak bude méně pravděpodobné, že budete mít šedivé vlasy. Existují tři hlavní důvody, proč dnešním lidem častěji rostou šedivé vlasy:
Genetika: Vrozený nedostatek ledvinové esence nebo zablokování ledvinové čchi, které jí znemožňuje dosáhnout na temeno hlavy.
Nezdravé denní návyky: Kouření, pití, nestřídmé jedení a přejídání mastného, sladkého a horkého jídla, ponocování, nadměrný sex a další návyky, které způsobují nadměrnou únavu, úzkost a deprese.
Nemoci: Ledvin, jater a zejména sleziny.
Umístění šedých vlasů – odraz zdraví vnitřních orgánů
Umístění růstu šedých vlasů může odrážet zdraví vnitřních orgánů a celkové zdraví těla. Shu Rong proto věří, že pokud je zdraví těla optimalizováno, existuje šance, že se barva vrátí — nebo alespoň že se proces šedivění zpomalí.
Šedé vlasy na čele: Porucha sleziny a žaludku – přílišné přemýšlení (přemýšlení nebo obavy), zácpa a průjem nebo neschopnost soustředit se na jídlo.
Šedé vlasy na spáncích: Přehřátá játra a žlučník — a žlučník, jak se říká, má na starosti rozhodování. Ti, kteří musí těžce přemýšlet a dělat obtížná rozhodnutí, mají sklon k šedivým vlasům na spáncích.
Šedé vlasy na zadní části hlavy: Nedostatek čchi močového měchýře a ledvin. Rong věří, že šedé vlasy na zadní straně hlavy často ukazují na přítomnost chronického onemocnění a vyžadují zvláštní pozornost.
3 jednoduché triky pro návrat přirozené barvy vlasů
Některé potraviny mohou pomoci změnit šedivé vlasy na jejich původní barvu.
Shu Rong doporučuje jíst:
Černá sezamová semínka: Sun Simiao (dynastie Tang kolem roku 652 n. l.) v knize „Základní recepty za tisíc zlatých“ odkazuje na výběr vysoce kvalitních černých sezamových semínek a jejich přípravu devětkrát promytím, napařováním, sušením na slunci a přidáním vařeného medu nebo pasty jujube a pak z nich udělat 10g pilulek. Doporučené dvě pilulky denně mohou změnit barvu vlasů na původní barvu po dvou letech.
Syrový zázvor: Je vhodný pro podporu krevního oběhu, rozptýlení stáze, rozptýlení vnitřního plynu, zlepšení lokalizovaného krevního oběhu a podporu růstu vlasů na hlavě. Aplikujte jednou týdně tam, kde šedivé chloupky rostou nebo začínají růst, ale dejte si pozor, abyste nezakrývali příliš velkou plochu a nepoužívejte jej příliš často.
Česání vlasů: Česání hlavy nebo vlasů může podpořit krevní oběh v hlavě a je také účinné při zlepšování šedivých vlasů. Starobylá čínská literatura (610 n. l.) „Všeobecné pojednání o příčinách a projevech všech nemocí“ uváděla: „Když se tisíckrát češete, vaše vlasy nebudou bílé. Shu Rong radí, že hřebeny by měly být vyrobeny z materiálů, jako je rohovina, santalové dřevo, dřevo a nefrit.
Pro údržbu vlasů nabízí Shu Rong také několik tipů.
Nevytrhávejte šedé vlasy.
Používejte přírodní barvy na vlasy.
Jezte výživná jídla.
Jezte potraviny, které regulují činnost jater a ledvin, jako jsou černé fazole, černá sezamová semínka, vlašské ořechy, kešu ořechy a arašídy.
Jakmile se vám podaří správně pečovat o své tělo, barva vlasů se může vrátit.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: epochtimes.com
Facebook komentáře