Šťáva z granátového jablka může zvrátit kardiovaskulární patologie, které vedou ke koronárním bypasům a infarktům
Jedna z nejúžasnějších klinických studií, jaké kdy byly provedeny, byla více než deset let skryta za paywallem (zpoplatněním webových stránek). Když jsem před dvěma lety poprvé narazil na tuto klinickou perlu v podobě veřejně indexovaného abstraktu na pubmed.gov, málem mi spadla čelist.
„Konzumace šťávy z granátového jablka vedla k významnému snížení IMT [tloušťky intima-médie], a to až o 30 procent, po 1 roce,“ stojí v nejčtenějším řádku abstraktu studie.
Ale co znamená toto zmenšení tloušťky intima-medie tepen vyvolané granátovým jablkem?
Reverzní ateroskleróza
Intima-medie je střední část tepen, která se zanicuje a plní se plakem složeným z oxidovaných tuků, imunitních buněk a jejich úlomků, ve stavu známém hovorově jako „zablokované tepny“ nebo klinicky jako „ateroskleróza“. Jak intima-medie roste, je k dispozici méně prostoru pro pohyb krevního obsahu otvorem (lumenem) tepen. Když se tepny nakonec uzavřou nebo zablokují, může následovat katastrofální poškození nebo smrt.
Proto vše, co může bezpečně snížit, nebo ještě lépe, zvrátit ztluštění intima- medie, je svatým grálem, pokud jde o vyřešení základní příčiny aterosklerózy, a v důsledku toho by výrazně snížilo úmrtí související s kardiovaskulární mortalitou.
Ve světě, kde je hlavní příčinou úmrtí kardiovaskulární onemocnění a kde preventivně léčíme miliony dalších lidí pomocí léků, které pouze snižují zástupné markery pro rizika kardiovaskulárních onemocnění – tzn. lipoproteiny nesoucí cholesterol – aniž by prokázaly jakýkoli přesvědčivý důkaz, že snižují kardiovaskulární onemocnění nebo příčiny úmrtnosti, jak by bylo možné přehlédnout něco tak jednoduchého a silného, jako je granátové jablko?
Ve skutečnosti, pokud je jednoduchý každodenní dietní zásah schopen zvrátit nebo oddálit proces základního onemocnění v milionech smrtelných srdečních případech, zdálo by se vysoce neetické jej nepoužívat.
Zde bychom rádi vynesli na světlo některé jemnější detaily této klinické studie, abychom dále doložili hodnotu botanických a potravinářských zásahů – nejen v prevenci, ale i při léčbě závažných chronických chorobných procesů, jako je kardiovaskulární onemocnění, které je nejrozšířenější smrtelnou nemoci ve vyspělém světě.
Klinická studie Granátové jablko „Čištění tepen“.
Publikováno v Clinical Nutrition v roce 2004 s názvem „Konzumace šťávy z granátového jablka po dobu 3 let pacienty se stenózou krční tepny snižuje tloušťku běžné krkavice intimy-medie, krevní tlak a oxidaci nízkodenzitním lipoproteinem (LDL),“ Izraelští vědci zjistili, že granátové jablko podávané ve formě šťávy v průběhu roku, zvrátilo akumulaci plaku v krčních tepnách pacientů s těžkou, i když bezpříznakovou stenózou krkavice (definovaná jako 70 až 90procentní blokáda ve vnitřních krčních tepnách).
Studie se skládala z 19 pacientů, 5 žen a 14 mužů ve věku 65 až 75 let, kteří byli nekuřáci. Byli náhodně vybráni tak, aby dostávali buď šťávu z granátového jablka, nebo placebo. Deset pacientů bylo ve skupině léčené šťávou z granátového jablka a devět pacientů, kteří šťávu z granátového jablka nekonzumovali, bylo v kontrolní skupině. Obě skupiny měly podobné koncentrace krevních lipidů a glukózy, krevní tlak a podobné léčebné režimy, které sestávaly ze snížení krevního tlaku (např. ACE inhibitory, beta-blokátory nebo blokátory kalciových kanálů) a léků snižujících hladinu lipidů (například).
10 pacientů v léčebné skupině dostávalo 240 ml šťávy z granátového jablka denně po dobu jednoho roku a pět z nich souhlasilo s pokračováním po dobu až tří let.
Pozoruhodné výsledky byly hlášeny takto:
„Průměrná tloušťka intima-medie levé a pravé společné krční tepny u pacientů se závažným zužením krčních tepen, kteří konzumovali šťávu z granátového jablka po dobu až 1 roku, byla snížena po 3, 6, 9 a 12 měsících konzumace šťávy z granátového jablka o 13 procent, 22 procent, 26 procent a 35 procent ve srovnání se základními hodnotami.“
Dokážete si jen představit, co by se stalo, kdyby se ukázalo, že farmaceutický lék dokáže zvrátit hromadění plaku v krčních tepnách o 13 procent za pouhé tři měsíce! Tato droga by byla velebena jako život zachraňující zázračná droga a nejen, že by byla úspěšně propagována a prodávána jako multimiliardový trhák, ale nevyhnutelně by následovala diskuse o tom, proč by měla být předepsána.
I když jsou tyto výsledky působivé, ne-li zcela průlomové pro oblast kardiologie, mohou být ještě lepší, než se ukázalo ve výše uvedených terapeutických výsledcích.
Když vezmeme v úvahu, že se zužení krčních tepen během jednoho roku v kontrolní skupině zvýšilo o 9 procent, intervenční skupina s granátovým jablkem mohla zaznamenat ještě lepší výsledky, než naznačovala změřená regrese pouze v tloušťce samotné intima-medie. To znamená, že pokud předpokládáme, že skupina s granátovým jablkem nedostala žádnou léčbu, ztluštění jejich krčních tepen by pokračovalo v postupu jako u kontrolní skupiny rychlostí 9 procent ročně, tj. 18 procent během dvou let, 27 procent během tři let.
To by se dalo interpretovat tak, že například po třech letech léčby granátovým jablkem by se ztluštění tepen snížilo o více než 60 procent nad rámec toho, co by nastalo, kdyby bylo umožněno přirozenému pokračovaní onemocnění v nezmenšené míře.
3 způsoby, jak granátové jablko léčí kardiovaskulární systém
Vědci identifikovali tři pravděpodobné mechanismy působení za pozorovanými antiaterosklerotickými účinky granátového jablka:
Antioxidační vlastnosti
Subjekty užívající granátové jablko zaznamenaly významné snížení oxidačního stresu, včetně snížení autoprotilátek vytvořených proti ox-LDL, formě oxidovaného lipoproteinu s nízkou hustotou spojeného s patologickým procesem aterosklerózy.
Snížení oxidačního stresu bylo měřitelné zvýšením hladiny enzymu paraoxonázy 1 v krevním séru (PON1) až o 91 procent po třech letech; PON1 je enzym, jehož zvýšená aktivita je spojena s nižším oxidačním stresem.
To vše je vysoce relevantní pro otázku antiaterosklerotických účinků granátového jablka kvůli něčemu, čemu se říká hypotéza peroxidace lipidů aterosklerózy, která předpokládá, že jde o kvalitu krevních lipidů (tj. zda jsou oxidované/poškozené nebo ne) a nejen jejich množství, které určuje jejich kardiotoxicitu/aterogenní index.
Granátové jablko v podstatě zabraňuje účinkům oxidačního stresu, který podporuje srdeční choroby.
Vlastnosti snižování krevního tlaku
Proces vedl k významnému zlepšení krevního tlaku: systolický krevní tlak pacienta se snížil o 7 procent, 11 procent, 10 procent, 10 procent a 12 procent po 1, 3, 6, 9 a 12 měsících konzumace granátového jablka ve srovnání s hodnotami získanými před léčbou.
Schopnost granátového jablka snižovat systolický krevní tlak naznačuje, že má léčivý účinek na endotel neboli vnitřní výstelku tepny, která se při srdečních chorobách nedokáže plně uvolnit; stav známý jako endoteliální dysfunkce.
Stabilizace lézí plaku
Protože u 2 z 10 pacientů na šťávě z granátového jablka (po 3 a 12 měsících) došlo ke klinickému zhoršení, byla provedena operace krkavice a léze byly analyzovány, aby se určil rozdíl v jejich složení od těch, kteří granátové jablko nedostali. Vědci zaznamenali čtyři zřetelné pozitivní rozdíly ve složení lézí ošetřených granátovým jablkem:
- Snížený obsah cholesterolu: „Obsah cholesterolu v karotických lézích u dvou pacientů, kteří konzumovali Šťávu z granátového jablka (ŠzGJ), byl nižší o 58 procent a o 20 procent, ve srovnání s lézemi získanými od pacientů z kontrolní skupiny, kteří ŠzGJ nekonzumovali.“
- Snížené peroxidace lipidů: „Obsah peroxidových lipidů v lézích získaných od pacientů po konzumaci ŠzGJ po dobu 3 nebo 12 měsíců byl významně snížen o 61 procent a 44 procent, v porovnání s lézemi od pacientů, kteří ŠzGJ nekonzumovali.
- Zvýšený obsah glutathionu: „Po konzumaci ŠzGJ po dobu 3 nebo 12 měsíců bylo pozorováno podstatné zvýšení obsahu glutathionu (GSH) v lézi (GSH je hlavní buněčný antioxidant) na 2,5násobek.“
- Snížená oxidace LDL: „Oxidace LDL způsobená lézemi pocházejícími od pacientů se po konzumaci ŠzGJ po dobu 3 nebo 12 měsíců významně (Po0,01) snížila o 43 procent nebo o 32 procent, ve srovnání s mírami oxidace LDL získanými z lézí od pacientů z kontrolní skupiny, kteří nekonzumovali ŠzGJ.“
Tyto výsledky v podstatě dokazují, že granátové jablko nejen zmenšuje velikost léze v krčních tepnách, ale „léze samotné můžou být po konzumaci ŠzGJ považovány za méně aterogenní, protože se v něm snížil obsah cholesterolu a oxidovaných lipidů, a protože jeho schopnost oxidace LDL byla výrazně snížena.“
Toto zjištění je zcela revoluční, protože v současné době se nebezpečí ucpání krční tepny chápe primárně prostřednictvím velikosti léze a nikoli hodnocením kvality této léze.
To zapadá do konceptu, že pouhé množství lipoproteinů (tj. „cholesterolu“) v krvi nemůže přesně odhalit, zda jsou tyto lipoproteiny skutečně škodlivé (aterogenní); spíše, pokud jsou lipidy oxidované (např. ox-LDL), mohou být škodlivé (nebo reprezentovat systémovější tělesnou nerovnováhu), zatímco neoxidované lipidy s nízkou hustotou mohou být považovány za zcela mírné, ne-li nezbytné pro kardiovaskulární a celotělové zdraví.
V této studii výzkumníci skutečně zjistili, že skupina s granátovým jablkem měla zvýšené hladiny triglyceridů a lipidů s velmi nízkou hustotou, což opět podtrhlo, že antiaterosklerotické vlastnosti mají pravděpodobně více společného se zlepšenou kvalitou fyziologického prostředí, ve kterém záleží na tom jak naše lipidy fungují, než kolik jich samo o sobě je.
Na závěr je třeba zdůraznit, že všichni pacienti v této studii podstupovali konvenční léčbu kardiovaskulárních chorob na bázi léků, např. látky snižující cholesterol a krevní tlak. Nejen, že se zdá, že léčba granátovým jablkem nezasahuje s jejich léky, což z ní činí vhodnou doplňkovou/pomocnou terapii pro pacienty užívající léky, ale je třeba zdůraznit, že stav kontrolní skupiny se postupně zhoršoval (např. průměrná IMT se během jednoho roku zvýšila o 9 procent), což mluví o tom, jak neúčinné jsou léky nebo jak mohou dokonce přispět k urychlení samotného procesu onemocnění.
100 dalších zdravotních výhod granátového jablka
Věřte nebo ne, granátové jablko má mnoho dalších způsobů, jak může pomoci léčit kardiovaskulární systém, ale i další orgánové systémy. Náš výzkumný projekt identifikoval více než 100 různých zdravotních přínosů granátového jablka.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: epochtimes.com
Facebook komentáře