Náboženské předpovědi o příchodu mesiáše, avatara nebo maitreyi, který spasí svět jsou fascinujícím a rozmanitým tématem, které se objevuje v mnoha tradicích po celém světě. Tyto předpovědi často obsahují víru ve spasitele, který přijde, aby napravil nebo zachránil svět v období morálního úpadku. I když koncepty a postavy se liší podle různých náboženství, existuje několik zajímavých podobností a paralel v těchto proroctvích.
-
Hinduismus: Příchod avatara Kalki
V hinduismu je jedním z nejznámějších předpovídaných avatarů Kalki, který má přijít na konci věku Kali Yuga (Temný věk, který je v hinduistickém cyklickém pojetí dějin ten nejnižší ze čtyř věků vývoje světa, který končí degenerací lidí, úpadkem a úplným zničením). Kalki je často popisován jako bojovník, který přinese spravedlnost, odstraní zlo a znovu nastolí harmonii na světě. Tato představa se o opírá o hinduistickou kosmologii, která říká, že ve Vesmíru probíhá věčný cyklus stvoření, růstu, degradace a zániku. Jednou z historických rolí tohoto avatara má být pozvednout veškeré lidstvo k vyšší úrovni vědomí.
A kdo že má být tím avatarem? Mnozí přisuzují tuto roli samotnému Krišnovi, který v prastaré hinduistické knize oznamuje: „Když ctnost upadá, když spravedlnost je šlapána v prach, tu vždy se rodím, zplodiv sám sebe, abych znovu obnovil svůj řád. Rodím se v každém věku, abych chránil dobré, ničil zlé a dával průchod spravedlnosti.“
V dnešní době cnost upadá a spravedlnost je šlapaná v prach. Je možné, že dnes mezi námi žije reinkarnace Krišny?
-
Buddhizmus: Příchod Maitreyi
V buddhismu existuje víra v Maitreyu, budoucího buddhu, který přijde, aby učil a vedl lidi na cestě k osvícení. Maitreya je sanskrtský název a označení pro nástupce Buddhy Šákjamuniho a buddhu příštího věku. Maitreya je často spojován s vlastnostmi mírumilovnosti, lásky, pravdy a soucitu. Příchod Maitreyi je často chápán jako duchovní obroda díky jeho učení, kdy bude dosaženo konečného osvícení všech bytostí, které pozvednou úroveň svého vědomí a navrátí se zpátky domů do svých nebeských rájů.
Prastará proroctví také říkají, že Maitreya přijde na zem v období duchovního úpadku, což je dnes. Jeho příchod má ohlašovat růst a rozkvět rostliny Udumbara.
Udumbara je název pocházející ze sanskrtu a znamená „příznivá květina z nebes“. Legenda o Udumbaře říká, že pokud se její kvítky objeví na Zemi, znamená to, že na Zemi přišel Svatý král. Podle legendy Udumbara poprvé rozkvetla po narození Buddhy v Indii před dvěma a půl tisíci lety. Podle budhistů tato rostlina roskvete zhruba jednou za tři tisíce let.
Buddhisté pokládají tuto květinu za zvláštní znamení a nadpřirozený jev. V osmém dílu buddhistické knihy „Fonetika a interpretace Huilin“ se píše: „Květina Udumbara je produkt příznivého a nadpřirozeného úkazu. Je to božská květina, která v pozemském světě neexistuje. Objeví-li se v lidském světě Tathagáta neboli Král zlatého kola, tak se díky jeho obrovské ctnosti a požehnání ukáže i tato květina.“
V budhismu existují duchovní úrovně podle posloupnosti: arhat, buddha, bodhisattva a tathagáta. Tathagáta je tedy označení pro nejvyšší úroveň vědomí a je považován za Maitreyu, krále všech buddhů.
„V posledních dvou desetiletích se tato malá květinka objevila po celém světě. Nejdříve to bylo roku 1997 v Koreji, potom následovala Čína, Tchaj-wan, Hongkong, Malajsie, Singapur, Austrálie, Amerika a Německo. Podle buddhistických legend by to znamenalo, že na zem sestoupil Maitreya – svatý král kola Zákona.“
A kdo, že má být ten Maitreya? Podle názorů mnoha lidí je to Mistr Li Hongzhi (Li Chung-č) zakladatel kultivační školy Falun Dafa, také známé jako Falun Gong. Jeho učení vychází z budhistické školy, kde také učí nejvyšší principy vesmíru „pravdivost, soucit a snášenlivost“. Mistr Li také ve své knize Zhuan Falun často mluví o „Otační Kola Zákona“, což v podstatě znamená, náprava Vesmíru podle nejvyšších principů Vesmíru.
-
Křesťanství: Druhý příchod Krista
V křesťanství se víra v druhý příchod Krista zakládá na biblických proroctvích, zejména v Knize Zjevení. Křesťané očekávají, že Ježíš Kristus se vrátí na konci času jako soudce a spasitel, aby naplnil Boží plán a přivedl spravedlnost. Tato víra je pevně zakořeněna v křesťanské eschatologii a nazývá se Parusie.
Parusie, nebo také paruzie (z řeckého Παρουσία, což znamená „příchod“, nebo „výskyt“) v křesťanské teologii znamená tzv. druhý příchod Ježíše Krista na konci věků, kdy Kristus vzkřísí mrtvé a slavnostně vykoná Poslední soud. Parusií se podle přesvědčení většiny křesťanských církví završí dějiny lidstva i celého vesmíru.
Podle křesťanského učení však má být druhý příchod Krista „bleskový“ a mysteriózní. V evangeliu podle Matouše se píše: „Příchod Syna člověka nastane jako blesk – rozzáří oblohu od východu až na západ. (Mt 24, 27 (Kral, ČEP)) Tehdy se na nebi objeví znamení Syna člověka a tehdy budou všechna pokolení země kvílet a spatří Syna člověka přicházet na nebeských oblacích s velikou slávou a mocí. A on pošle své anděly s hlasitou polnicí a ti shromáždí jeho vyvolené ze čtyř světových stran, od jednoho konce nebe až po druhý (Mt 24, 30–31 (Kral, ČEP)). Ten den a hodinu však nikdo nezná – ani nebeští andělé, ani Syn – jedině sám můj Otec. (Mt 24, 36 (Kral, ČEP))“
-
Zoroastrismus: Příchod Saošjanta
V zoroastrismu existuje víra v příchod Saošjanta (avestánsky „spasitel, patron, dobrodinec, pomocník“,) , který bude bojovat s největšími silami zla a obnoví spravedlnost. Tato postava je spojena s očekáváním finálního vítězství dobra nad zlem v zoroastrickém kosmologickém rámci, kdy po vítězství dobra má nastat Frašókereti – konec světa.
Ovšem nelekejte se. Frašókereti má být budoucí eschatologická událost, při které dojde ke konečnému obrození a proměně světa stvořeného Ahura Mazdou, porážce a zapuzení zla, a přestane existovat čas. Saoshyanta pak provede konečnou oběť býka Hadajánše, z jehož tuku vzejde bílý hóm, který přinese všem lidem nesmrtelnost.
-
Islám: Očekávání příchodu Mahdího
Podobně i v islámu existuje víra v příchod Mahdího, který bude veden Bohem a nastolí spravedlnost na zemi.
Mahdí je v arabštině čestné označení pro „Bohem správně vedeného“. Šíité věří, že je to jméno skrytého nesmrtelného imáma, který obnoví na zemi víru a spravedlnost. Nejde však o výlučně ší’itský koncept. Příchod Mahdího před soudným dnem očekávají také sunnité.
Závěr
Mnohé předpovědi z různých náboženství se shodují na tom, že na svět příjde mesiáš, který odstraní veškeré zlo a pozvedne úroveň lidí. Je možné, že mnohé z těchto náboženství označují stejnou bytost, pouze pod jinými jmény. Po příchodu mesiáše by se lidé měli vrátit do svých nebeských rájů odkud pocházejí, získat nesmrtelnost a celý vesmír by měl být napraven.
Facebook komentáře