Mnoho úspěšných lidí dosáhlo svých velkých cílů díky tomu, že se zaměřili na tu jednu nejdůležitější věc. Jak píše Gary Keller ve své knize Jediná věc: „Víra ve velké věci vám dovoluje klást odlišné otázky, vydat se jinou cestou a zkoušet nové věci. To připravuje cestu příležitostem, které dosud žily jen ve vás.“
Příběhy lidí, kteří dosáhli velkých cílů
Příkladem může být příběh úspěšného podnikatele, kterého Keller ve své knize zmiňuje:
„Sabeer Bhatia dorazil do Ameriky jen s dvěma sty padesáti dolary v kapse, ale nepřijel sám. Přicestovaly s ním velké plány a víra, že dokáže vybudovat podnik rychleji, než se to komukoliv podařilo dříve. A udělal to. Vytvořil Hotmail. Microsoft, který pozoroval jeho strmý vzestup, jej nakonec koupil za 400 miliónů dolarů.“
Podle svého mentora Farouka Arjaniho měl Sabeer úspěch díky své schopnosti klást si velké cíle: „Sabeera odlišuje od stovek podnikatelů, se kterými jsem se setkal, neskutečná velikost jeho snu. Ještě před tím, než měl produkt, dříve než získal peníze, byl naprosto přesvědčený, že vybuduje velkou společnost v ceně stovek miliónů dolarů. Nepolevoval v přesvědčení, že jeho společnost nebude jednou ze stovek začínajících podniků v Silicon Valley. Postupem doby jsem si ale začal uvědomovat, že se mu to asi podaří.“
V roce 2011 byl Hotmail jedním z nejúspěšnějších poskytovatelů emailu na světě s více než 360 milióny aktivních uživatelů.
Dalším příkladem je příběh olympijského vítěze ve skoku do výšky Dicka Fosburyho. Fosbury vyvinul zcela nový styl skoku zvaný „Fosbury flop“. Navzdory počátečnímu skepticismu okolí vytrvale piloval svou techniku. Jeho jediným cílem bylo skočit co nejvýš. Díky stoprocentnímu soustředění na zdokonalování svého stylu nakonec překonal olympijský rekord a získal zlatou medaili.
Příběh Eddieho Edwardse je další inspirativní ukázkou síly soustředění se na jeden velký cíl. Edwards byl britský lyžař, který se rozhodl splnit si svůj sen a kvalifikovat se na zimní olympijské hry v dálkovém skoku na lyžích, přestože v tomto sportu neměl téměř žádné zkušenosti. S minimálními finančními prostředky a podporou trénoval neúnavně každý den, často v provizorních podmínkách. Čelil posměchu okolí i olympijských činovníků, kteří změnili kvalifikační pravidla, aby mu účast znemožnili. Edwards se však nevzdal a dál pilně pracoval na zlepšování své techniky. Nakonec se mu podařilo splnit i posunutý kvalifikační limit a na olympiádě v Calgary v roce 1988 se stal prvním britským skokanem na lyžích v historii her. I když se neumístil na předních příčkách, svou vytrvalostí a odhodláním si získal srdce diváků po celém světě. Jeho příběh ukazuje, že i zdánlivě nemožné cíle se mohou stát skutečností, když jim věnujeme veškerou energii a neochvějně za nimi jdeme. Na základě příběhu tohoto muže byl natočen film Orel Eddie.
„Příčka žebříku nebyla nikdy zamýšlena k tomu, aby na ní noha setrvala, ale pouze jako podpora, která ji podrží tak dlouho, aby člověk mohl dát druhou nohu o něco výše.“
Thomas Henry Huxley.
Myslete na velké cíle a dobře se bavte je kniha, která vám vysvětlí, že pokud chcete dosáhnout velkých cílů, tak musíte myslet ve velkém. Tuto myšlenku právě zastává autor knihy Donald Trump, který dosáhl mimořádných úspěchů v podnikání a také si dál cíl stát se prezidentem Spojených států, což se mu splnilo. Když se jedna agentura, která pořádá vzdělávací kurzy, zeptala Donalda Trumpa, jestli by neudělal přednášku pro 250 lidí o podnikání a že by mu za to dali provizi 10 000 dolarů, tak se jim vysmál. Řekl: ,,Sežeňte stadión, kde udělám přednášku pro 20 000 lidí a chci za to provizi 1 milión dolarů“. Agentura to udělala a sama na tom vydělala 100 x více peněz, než měla původně v úmyslu vydělat.
„Velkých cílů dosáhnete s velkorysým myšlením“
Martin Kirschner
Keller ve své knize popisuje příběhy dalších lidí, kteří dosáhli velkých cílů:
„Když Arthur Guiness založil svůj první pivovar, podepsal nájemní smlouvu na 9000 let.
Když J.K.Rowlingová rozvrhovala příběh Harryho Pottera, myslala ve velkém a představila si sedm let na škole Hogwarts dříve, než napsala počáteční kapitolu první ze sedmi knih.
Dříve než Sam Walton otevřel svůj první Wal-Mart, představil si tak velký podnik, že cítil potřebu naplánovat správné zacházení s nemovitostmi, aby minimalizoval dědické daně. Díky tomu, že si kladl velký cíl dlouho předtím, než vybudoval opravdu velký podnik, dokázal své rodině ušetřit daně z nemovitostí v rozsahu 11 až 13 miliard dolarů. Přesuny jmění jedné z největších společností společností, jaká kdy vznikla, s co nejmenšími daňovými dopady vyžaduje od začátku velkorysé myšlení.
Velkorysé myšlení se netýká jen podnikání.
Candace Lightnerová založila organizaci Matky proti jízdě pod vlivem alkoholu (Mother Against Drunk Driving, MADD) v roce 1980, když její dceru zabil opilý řidič. Do dnešního dne MADD zachránila více než 300 tisíc životů.
Ryana Hreljace v roce 1998, když mu bylo šest let, inspirovaly příběhy jeho učitele k tomu, aby pomohl Africe získat čistou vodu. Dnes jeho nadace Ryan´s Wells zlepšila podmínky a zajistila vodu více než 750 tisícům lidí v šestnácti zemích.
Derreck Kayongo si uvědomoval plýtvání i skrytou hodnotu spojenou s každodenním dodáváním nového mýdla do hotelových pokojů. V roce 2009 tak založil Světový mýdlový projekt, který poskytl v jednadvaceti zemích více než 250 tisíc kusů mýdla a pomohl snížit dětskou úmrtnost jednoduše tím, že poskytl chudým lidem možnost si umýt ruce.“
Dosáhnout velkých cílů můžete i vy
Jak ale dosáhnout velkých cílů v našich vlastních životech? Keller radí začít s jasnou představou toho, čeho chceme dosáhnout. Poté si položit otázku: „Co je ta jedna věc, kterou teď mohu udělat, abych se k tomuto cíli přiblížil?“ Odpověď na tuto otázku nám ukáže další krok. Důležité je vytrvat a každý den udělat alespoň malý pokrok směrem k našemu velkému cíli.
Představte si, že byste měli sníst dort ve velikosti letadla. Na první pohled něco nemožného. Když však se rozhodnete, že každý den sníte 200g dortu, tak po třech letech z tohoto obřího dortu nic nezbyde. Stejně tak velkých cílů dosahujeme postupně malými kroky a neochvějnou vytrvalostí.
„Pro dosažení mimořádných výsledků je důležité klást si velké cíle. Úspěch vyžaduje činy a činy vyžadují přemýšlení. Ale má to háček – jedině, činy, které se stávají odrazovým můstkem k velkým úspěchům, jsou ty, které vycházejí z velkých cílů. Když si to uvědomíte, stane se důležitost velkého cíle zřejmá“, píše Keller.
Keller také zdůrazňuje důležitost říkat „ne“ věcem, které nás od našeho cíle odvádějí. „Říkat ano něčemu nepodstatnému znamená říkat ne něčemu podstatnému,“ píše. Musíme se naučit říkat ne, abychom si uchovali čas a energii na to nejdůležitější.
Osvojte si prorůstové myšlení
Keller ve své knize popisuje výsledky studie psycholožky, která studovala mentalitu dětí, a jak tato jejich mentalita vedla k úspěchu či neúspěchu v jejich životě:
„Po více než čtyřicet let psycholožka Carol S. Dwecková ze Stanfordu studovala, jak naše smýšlení o sobě ovlivňuje naše jednání. Její dílo nabízí hluboké pochopení toho, proč na velkorysém myšlení tolik záleží.
Práce Dweckové s dětmi odhalila dvojí typické povahové založení – ´růstové´ založení, jehož nositel myslí velkoryse a vyhledává příležitosti k růstu, a ´fixní´ založení, které si stanovuje umělé meze a vyhýbá se neúspěchu. Prorůstově založení studenti, jak jim říká, využívají lepší metody učení, jsou méně často bezmocní, vykazují větší snahu a mají ve třídě větší úspěchy než jejich ´omezené´ protějšky. Méně často si stanovují v životě meze a s větší pravděpodobností dosahují svého potenciálu. Dwecková poukazuje na to, že mentální přístup se může změnit a také se to děje. Stejně jako u jiného návyku, budete-li nutit svou mysl ke správnému nastavení, stane se to po určité době rutinou.
Když Scott Forstall začal najímat lidi do svého nově utvořeného týmu, varoval je, že přísně tajný projekt poskytne mnoho příležitostí „dělat chyby a trápit se, ale nakonec dokážeme něco na co budeme vzpomínat po zbytek života.“ Představoval projekt tímto způsobem vynikajícím lidem v celé společnosti, ale přijal jen ty, kteří se na výzvu okamžitě vrhli. Hledal prorůstově orientované lidi, jak později řekl Dweckové, když si přečetl její knihu. Proč je to důležité? I když jste asi nikdy neslyšeli o Forstallovi, určitě jste slyšeli o tom, co jeho tým vytvořil. Forstall byl starší viceprezident ve společnosti Apple a jeho tým stvořil iPhone.“
Závěr
Keller píše: „Velké cíle se mohou zdát zpočátku nedosažitelné. Ale kolikrát už jste dělali něco, co zpočátku vypadalo velmi obtížné, ale pak se to ukázalo být mnohem jednodušší, než jste si původně mysleli? Někdy jsou věci mnohem snazší, než si myslíme, a popravdě řečeno, někdy jsou mnohem těžší. Proto je třeba si uvědomovat, že na cestě za velkými cíli vyrostete. Velikost vyžaduje růst a až dorazíte do cíle, budete také velcí! Co vypadalo z dálky jako nepřekonatelná hora, je ve skutečnosti malý kopec, když k němu dojdete – přinejmenším ve vztahu k osobě, kterou jste se stali. Věše myšlení, dovednosti, vztahy, představa možného a potřebného – to všechno cestou vyroste. Jak naroste vaše zkušenost, narostete i vy.“
Měli bychom se bát průměrnosti a omezeného života.
„Nebojte se velikosti. Bojte se průměrnosti. Bojte se omezeného života. Když se bojíme velkých věcí, vědomě nebo podvědomě proti ním bojujeme. Buď se věnujeme menším cílům a příležitostem nebo jednoduše utíkám od těch velkých. Jestliže odvaha není absencí strachu, ale jeho překonáním, pak velkorysé myšlení není nedostatkem pochyb, ale jejich překonáním. Jen když budete žít velkoryse, zažijete opravdový život a využijete svých možností“, říká Keller.
Keller ve své knize doporučuje zaměřit se na jedinou věc, abychom dosáhli velkých cílů. Zaměření na jedinou věc neznamená, že nemůžeme mít v životě více cílů a zájmů. Jde spíš o to určit si priority a věnovat největší úsilí tomu, co je v danou chvíli nejdůležitější. Jak shrnuje Keller: „Úspěch je sekvenční, ne simultánní.“
Příběhy lidí, kteří dosáhly velkých cílů ukazují, že dosažení mimořádných výsledků vyžaduje mimořádné soustředění na jedinou věc. Pokud se budeme řídit radami z knihy „Jediná věc“ a každý den se zaměříme na to nejpodstatnější, můžeme i my dosáhnout svých velkých cílů.
Facebook komentáře