Věděl jsi to? Hudba, kterou máte rádi, může ovlivnit vaše zdraví a dlouhověkost. Výzkumy ukazují, že téměř polovina všech harfenistek se dožívá více než 90 let, ale průměrná délka života rockových hudebníků je pouze 43 let. Různé hudební žánry mají na fyzické a duševní zdraví člověka zcela odlišný vliv.
Lékaři tradiční čínské medicíny (TČM) věří, že klávesové melodie také odpovídají různým orgánům v těle. To je důvod, proč výběr správné hudby může zlepšit zdraví člověka.
Klasičtí hudebníci jsou proslulí dlouhověkostí a mnoho osmdesátníků stále aktivně koncertuje. Arthur Rubinstein, známý americký pianista zemřel v minulém století, bylo mu 95 let. Rubinstein stále vystupoval na pódiu, když mu bylo téměř 90 let.
Japonská pianistka Muroi Mayaková uspořádala v roce 2021 koncert na oslavu svých 100. narozenin a zahrála Beethovenovy slavné skladby „To Alice“ a „Moonlight Sonata“. Mayaková řekla, že hluboce cítila, že s uměním nikdy neskončí. „I když budu žít 200 let, moje touhy zůstanou nekonečné,“ řekla. V roce 2022 Mayako ve věku 101 let vydala knihu, ve které se podělila o svá tajemství dlouhověkosti.
Klasické harfistky žijí nejdéle
Ruští vědci zkoumali očekávanou délku života více než 40 000 tvůrčích profesionálů a zjistili, že hudebníci, kteří hrají na klasické nástroje, žijí podstatně déle než lidé v běžné populaci. Přes 90 let se dožívá asi 44 procent harfenistek, šest procent se dožívá 100 let. Dlouhověkostí jsou proslulí i dirigenti orchestru. Mezi nimi se 33 procent žen a 12 procent mužů dožívá věku nad 90 let.
Ve srovnání s vědci a dalšími profesionály v oboru však celkový průměrný věk v hudebním průmyslu není nejvyšší. Zajímavé je, že rockové hvězdy mají kratší očekávanou délku života, v průměru 43,6 let.
Pop hudebníci mají nejkratší životnost
Dianna Theadora Kenny, Ph.D., z University of Sydney, Austrálie, provedla studii analyzující data 13 195 popových hudebníků, kteří zemřeli v letech 1950 až 2014. Výzkum odhalil, že popoví hudebníci žili výrazně kratší dobu než „srovnatelně obecná populace. “
Během sedmi studovaných dekád byla životnost populárních hudebníků až o 25 let kratší než u srovnatelné americké populace. Úmrtnost při nehodě byla pětkrát až desetkrát vyšší. Míra sebevražd byla dvakrát až sedmkrát vyšší; a počet vražd byl až osmkrát vyšší než u průměru populace USA.
Ve slohové práci zveřejněné v The Conversation, Kennyová napsala, že úmrtnost hudebníků také souvisí s hudebními žánry. Délka života hudebníků starých populárních hudebních žánrů, jako je jazz a blues, je podobná jako u americké populace.
Hudebníci z nových vln pop music, jako je metal, rap, hip-hop a další žánry, mají nejkratší životnost, v průměru pod 40 let.
Kennyová také zjistila, že příčina smrti hudebníků hodně souvisí s žánrem, ve kterém hráli. Podle jeho analýzy více než polovina rapových a hip-hopových hudebníků zemřela na vraždu, o níž se věřilo, že souvisela se zapojením gangů a drogově-trestných činů souvisejících. Mezi metalovými hudebníky zemřelo 36 procent při nehodách, zatímco 19 procent zemřelo sebevraždou. Třicet procent jazzových hudebníků zemřelo na rakovinu, zatímco 28 procent bluesových hudebníků zemřelo na srdeční choroby.
Klasická hudba pozitivně ovlivňuje energetické pole
Pop hudebníci umírají mladší než obyčejní lidé. Kromě nezdravých životních návyků a kariérního tlaku v průmyslu to může souviset i s energií hudby.
Ruský fyzik Konstantin Korotkov vyvinul vizualizaci plynových výbojů (GDV), typ zobrazování, který sleduje energii fotonů vyzařovanou lidským tělem. Fyzik kdysi v rozhovoru pro The Epoch Times řekl, že frekvence hudby ovlivňuje lidský mozek a mění tak energetické pole lidského těla. Klasická hudba pozitivně ovlivňuje energetická pole lidí a zvířat; uklidňuje, utišuje a stabilizuje emoce. Intenzivní a vysoce stimulující žánry, jako je rocková hudba, mohou krátkodobě zlepšit tělesnou energii lidí a stimulovat produkci adrenalinu. Energie však rychle klesá na mnohem nižší úroveň než před poslechem hudby.
Klasická hudba uklidňuje mysl lidí
Klinické experimenty potvrdily, že klasická hudba uklidňuje mysl lidí a zmírňuje úzkost. Mnoho studií se zaměřuje na přehrávání hudby v nemocnicích nebo zubních klinikách s cílem zmírnit bolest a úzkost pacientů.
Nervozita a úzkost jsou běžné při návštěvě zubaře. Ruce a nohy pacientů často pociťují chlad. V těžkých případech nejsou pacienti schopni pokračovat v zubním ošetření. Ale poslech hudby jim může pomoci cítit se pohodlněji.
Turecká studie náhodně rozdělila 80 pacientů, kteří navštívili zubní kliniku, do čtyř skupin. Tři ze skupin poslouchaly hudbu: klasickou hudbu od Vivaldiho, tradiční tureckou hudbu nebo měkkou rockovou hudbu. Čtvrtá skupina byla kontrolní a neposlouchala žádnou hudbu. Experiment zjistil, že úrovně úzkosti u tří skupin pacientů poslouchajících hudbu byly nižší než u těch, kteří hudbu neposlouchali. Účinky turecké nebo klasické hudby na snížení úzkosti byly evidentnější než při poslechu měkkého rocku.
Klasická hudba a paměť
Kromě prodloužené délky života vykazují hudebníci hrající na klasické nástroje zvýšené kognitivní a paměťové schopnosti po vstupu do stáří.
V roce 2011 Neuropsychology zveřejnila americkou studii 70 starších a zdravých účastníků ve věku 60 až 83 let. Účastníci experimentu byli rozděleni do tří skupin: ti, kteří nehráli na nástroj, ti, kteří na nástroj hráli jeden až devět let a ti, kteří na nějaký nástroj hráli deset a více let. Ve studii byl nejčastějším nástrojem klavír, nejrozšířenějším žánrem byla klasika.
Ve třech skupinách lidí nebyl patrný žádný rozdíl, pokud jde o věk, pohlaví, zdravotní stav nebo úroveň vzdělání. Vědci požádali skupiny, aby provedly sérii neuropsychologických testů. Neverbální a slovní paměť u starších hráčů, kteří hráli na nástroje byla měřitelně lepší než u nehudebníků.
Vědci dospěli k závěru, že výsledky naznačují „silný prediktivní účinek vysoké hudební aktivity po celý život na zachovaní kognitivní funkce v pokročilém věku“.
Je příliš pozdě na učení?
Může mít učení se hře na nástroj pozitivní účinky? Zkoumala to britská studie zveřejněná ve Scientific Reports v roce 2022.
Výzkumný tým University of Bath ve Spojeném království přijal 31 dospělých bez předchozích hudebních zkušeností a náhodně je rozdělil do tří skupin. První skupina absolvovala týdenní hodinovou lekci klavíru, aby se naučila hrát klasickou hudbu. Druhá skupina poslouchala hudbu, kterou se první skupina naučila, a hrála jednu hodinu. Třetí skupina četla jednu hodinu bez hudby.
Po 11 hodinách hry na klavír se u první skupiny výrazně zlepšila schopnost audiovizuálního smyslového vnímání a také se snížila míra deprese, stresu a úzkosti.
Hudba a varhany
Dr. Yang Jingduan, zakladatel Yang’s Integrated Medical Center ve Spojených státech, akupunkturista a psychiatr, řekl, že hudba, kterou člověk rád poslouchá, odráží nejen kulturní charakteristiky této osoby a hudební gramotnost, ale také fyziologické charakteristiky, psychický stav, a zdravotní stav.
Yang vysvětlil, že živá a optimistická hudba odpovídá srdci a tenkému střevu, což pomáhá vyživovat mysl. Zlepšuje učení a efektivitu práce. Pacienti náchylní k únavě a depresím také dobře reagují na radostnou hudbu. Stabilní a ambientní hudba C dur odpovídá slezině a žaludku a podporuje stabilitu pohybu qi. Kromě posílení trávicího systému může hudba C-dur uklidnit nadměrné přemýšlení. Další poznámka, jakákoli skladba v D dur odpovídá lidským plícím a tlustému střevu. Léčebně působí na každého, kdo má často rýmu, kašel a sezónní alergie, a může také pomoci lidem se sklonem ke smutku zmírnit emoce a zlepšit náladu.
Tradiční čínská medicína uznává meridiány jako kanály pro lidskou energii, které spojuje vnitřní orgány s akupunkturními body na povrchu těla. Hudba je složena ze zvukových vln různých frekvencí, a proto zvukové vlny se také stávají energií. Různé zvukové vlny rezonují s různými meridiánovými systémy lidského těla.
V dřívějším rozhovoru pro The Epoch Times, DR. Yang doporučil hudbu Shen Yun. Doktor řekl, že vystoupení Shen Yun spojuje klasickou čínskou a západní hudbu a má vynikající regenerační schopnosti, zejména během pandemie. Může pomoci zlepšit imunitu.
Yang poznamenal: „Energie hudby působila na publikum a posílila pohyb a rovnováhu tělesné energie.“
Doktor řekl, že ani jeho klinická práce se nikdy nevyrovná magickým efektům hudby, jakou Shen Yun svým pacientům nabízí.
Doktor zažertoval, když řekl: „Užít si hudební vystoupení je mnohem radostnější než mít akupunkturu a stříbrné jehly v těle.“
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře