Pokud se pohybujete v kryptosvětě, tak pravděpodobně znáte stablecoiny USDT, USDC, TrueUSD, nebo BUSD od Binance. Jedná se o stablecoiny, které jsou kryté americkými dolary v kurzu 1:1 (hodnota stablecoinu je stejná jako hodnota amerického dolaru).
Nyní má vzniknout i stablecoin CZKC, který má být krytý českou korunou. Za projektem stojí podnikatel Martin Stránský a ČNB už tomuto projektu dala zelenou za předpokladu, že budou splněny jregulační podmínky.
Alternativa k bankám
Stránský říká, že české banky jsou vůči kryptoměnám nepřátelské a „nechtějí s nimi mít nic společného“. Právě nový stablecoin CZKC by měl českým firmám pomoci obejít český bankovní systém.
Stránský říká: „České banky s kryptem nic společného mít nechtějí, vymlouvají se obyčejně na své korespondenční zahraniční banky.“
Dále dodává, jak by český stablecoin ulehčil práci českým firmám a českým bankám: „Stablecoin by umožnil to, že snížím nutnost interakce s bankou řekněme – a teď mě nechytejte za slovo – na poměr 1:10. Pokud dříve české krypto firmy musely desetkrát za den vstoupit do fiatu a banka se kvůli tomu musela v rámci svých povinností desetkrát obtěžovat s dokládáním původu prostředků a desetkrát měla chuť krypto firmu kvůli tomu vyhodit, tak s existencí korunového stablecoinu by se tahle interakce snížila na minimum. To by mohlo znamenat, že české banky snad dají českým krypto firmám pokoj alespoň do té doby, než se v klidu usadí a implementuje celoevropská regulace, která zavede jednotná pravidla všude.“
Technologie
Stablecoin by měl fungovat na Ethereu na „novějším standardu xERC20“.
Stránský říká: „“Určitě znáte nejstarší tokenový standard ERC20. Dnes vzniká standard xERC20, který umožňuje to samé, ale skrze různé blockchainy a za výhodných podmínek. Tento vznikající standard jsme vyhodnotili jako momentálně nejlepší řešení. Touto technikou umožníme, aby se stablecoin mohl objevit z počátku také na síti Arbitrum, což je druhá vrstva nad Ethereem a v podstatě současný tržní standard. Posledním je Gnosis Chain, který je také založen na Ethereu a jeho hlavní výhodou jsou hlavně skutečně mikroskopické poplatky.““
Bezpečnost
Stránský deklaruje, že jeho stablecoin bude naprosto bezpečný a poctivý. Pokud to regulace nebudou vyžadovat, tak jeho stablecoin by neměl umožňovat zmrazení prostředků jako to mají nastaveno největší dolarové stablecoiny USDT a USDC.
Stránský ohledně funkce „zmrazení prostředků“ říká: „Pokud na tom nebude trvat regulátor, tak se budeme snažit podobné funkcionalitě raději vyhnout. Ono, i když se podíváte třeba na Tether a porovnáte si, kolik adres a jaké objemy byly historicky skutečně zmrazené, tak je to jen téměř neviditelný zlomek ve srovnání s tím, jaké objemy prostředků přes daný stablecoin proudí. Efektivně tuto kontroverzní funkci může nahradit již zmiňovaná pausabilita. Když se na síti děje něco divného, můžeme síť dočasně pozastavit, aby se mohla situace vyšetřit a zabránit se větším škodám. Role policajta je ale nevděčná a rozhodně ji dělat nechceme.“
Stránský také dal „záruku“, že jeho stablecoin bude spolehlivý: „S oblibou ale v nadsázce říkám, že největší zárukou jsem já sám. Podnikat jsem začal již v roce 1989 a za celou tu dobu za mnou nezůstala jediná insolvence, likvidace nebo ztráta peněz. Tak krátce před důchodem si už nezaložím projekt, který by mi reputaci pokazil.“
Závěr
Stránský plánuje stablecoin CZKC cílit na deset až patnáct největších českých „krypto hráčů“ jako jsou například Anycoin, nebo Simplecoin. Ze zahraničí by měl být stablecoin uveden také na směnárně Uniswap.
Přesný termín uvedení stablecoinu na burzy a směnárny nebyl uveden. Stránský k tomu říká: „Nejprve chceme prokázat, že to skutečně bude fungovat. Musíme mít auditovatelný smart kontrakt, auditovatelné podpisy a auditovatelné rezervy.“
Co říkáte na vznik nového stablecoinu, který bude v poměru s českou korunou 1:1? Je pro vás projekt důvěryhodný? Napište do komentáře.
Facebook komentáře