V průběhu historie se lidstvo neustále snažilo pochopit, jaký tvar má naše planeta. Představa ploché Země byla v minulosti široce přijímána, ale postupně byla nahrazena teorií kulaté Země. Ještě v patnáctém století se upalovalo za názor, že je Země kulatá. Teorii o kulaté Zemi však definitivně „potvrdil“ portugalský mořeplavec Fernaa de Magalhaese, který v roce 1519 – 1520 obeplul celý svět.
V současné době se však zdá, že názor na plochou Zemi znovu získává na popularitě. V této sekci se podíváme na argumenty a důkazy obou stran a pokusíme se zjistit, který z těchto názorových proudů je přesvědčivější.
Na jedné straně máme stoupence ploché Země, kteří tvrdí, že naše planeta je ve skutečnosti plochý disk obklopený ledovou bariérou. Tento názor má své kořeny v dávných civilizacích, které si myslely, že Země je plochá deska podpíraná sloupy nebo zvířaty.
Přestože byla představa ploché Země postupně nahrazena teorií kulaté Země, v posledních letech se objevuje čím dál více lidí, kteří se k tomuto starému názoru vracejí.
„Můj názor samozřejmě je, že je Země placatá, tedy plochá“, řekl Vladimir Bača, provozovatel serveru Placatá Země.
Dalším z takových lidí je badatel a výživový poradce Michal Shark, který tvrdí: „Existuje mnoho důkazů, které ukazují, že Země je plochá. Například, když se díváme na horizont, vidíme, že je rovný, což by nebylo možné, kdyby byla Země kulatá.“
Stoupenci ploché Země také poukazují na to, že letadla a drony létají nad zemským povrchem v jedné linii ve stabilní výšce, což by podle nich nebylo možné na kulaté Zemi, protože by jinak odletěli do Vesmíru.
Shark na svém Telegramovém účtu sdílel fotografii, která údajně dokazuje, že je Země plochá:
„Horizont ve výšce očí 44 km vysoko, je možný pouze na ploché zemi. Tohle je jasný důkaz. Záběr kamery uvnitř kabiny, odkud vyskočil Felix Baumgartner v roce 2012. Tato kamera neměla objektiv s rybím okem, který měl pak Felix Baumgartner po dobu celého seskoku, proto je horizont rovný“, píše Shark k tomuto příspěvku.
Vtm.zive.cz píše: „Země stejně jako všechna tělesa Sluneční soustavy obíhá okolo Slunce. Za jeden rok urazí Země okolo Slunce 940 milionů kilometrů. Za jednu sekundu je to asi 30 km. To je rychlost 108 000 km/hodinu.“
Pro srovnání: Nejrychlejší stíhačka za celou historii dosáhla rychlosti maximálně 3 529 km/hod. Šlo o stíhačku Lockheed SR-71, pro veřejnost známou spíš jako „Blackbird“ (kos) a tento maximální rekord se drží od roku 1976.
Asi si těžko dokážete představit, že naše Země prolétá kolem Slunce třiceti násobnou rychlostí než tato stíhačka, ale věda tohle tvrdí.
Shark tento fenomén podrobněji vysvětluje v tomto 3minutovém videi:
Shark dále kritizuje zakřivení Země, které podle něj neexistuje, protože Země není kulatá.
„Vzdálenost k pozorovanému objektu (Park Rirode Ostrov Lastovo) je 140 km. Pozorovacím bodem je vyhlídková plošina Prevlaka. Nadmořská výška ostrova je 415 m, průzkum byl realizován z výšky 0,6 m. Pokud by byla Země koulí o poloměru 6371 km, pak by se za horizontem muselo skrývat 1477 m výšky. Proto by nebylo možné vidět ostrov, jehož výška je 415m. Tato skutečnost dokazuje, že země nemá zakřivení. Není kulatá, je plochá,“ píše Shark.
Shark říká, že falešná tvrzení o kulaté Zemi jsou tu od toho, aby lidstvo bylo kontrolováno. Dále ve svém 4minutovém videi konstatuje, že ještě do roku 1910 se ve školách učilo, že je Země plochá:
Další příspěvky a poznatky o tom, že je Země plochá sdílí Shark na své Facebookové stránce.
Na druhé straně tady však máme i stoupence kulaté Země, kteří se opírají o „vědecké důkazy a objevy“. Tito lidé argumentují tím, že gravitace je důkazem kulatosti Země – na ploché Zemi by gravitace působila odlišně. Dále poukazují na fotografie Země z vesmíru, které jednoznačně ukazují její kulatý tvar.
Dále říkají, že skutečnost, že lodě na obzoru postupně mizí za horizontem, dokazuje její kulatost, což popírá objevy zastánců ploché Země. Dalším důkazem je údajné zakřivení stínů na Zemi, které by podle vědců neexistovalo na ploché Zemi.
Vědecká obec je téměř jednotná ve svém přesvědčení, že je Země kulatá. Většina důkazů a objevů podporuje tuto teorii. Na druhé straně argumenty pro plochou Zemi jsou v některých případech skutečně zajímavé a minimálně je třeba se nad nimi zamyslet.
Nicméně, jak už to bývá s názorovými spory, obě strany mají své vášnivé stoupence. Ačkoliv je pro mnoho lidí myšlenka ploché Země těžko pochopitelná, nelze popřít, že tento názorový proud má své kouzlo a přitažlivost, a kdo ví, jaké objevy a poznání nás ještě v budoucnosti čekají.
Facebook komentáře