![Univerzální základní příjem](https://www.vipnoviny.cz/wp-content/uploads/2025/02/Snimek-obrazovky-2025-02-07-115201-1024x576.png)
Print Screen z Future Podcastu. Nalevo Lubo Smid, uprostřed Petr Mára a vpravo Jarda Beck.
V nedávném podcastu Fantastic Future se sešli Petr Mára, Lubo Smid a Jarda Beck, aby diskutovali o aktuálních trendech v oblasti umělé inteligence (AI) a jejich dopadu na společnost. Jedním z klíčových témat byla myšlenka nepodmíněného základního příjmu a jeho role v budoucnosti práce, která se má transformovat z robotické na tvůrčí.
Petr Mára ve videu mluvil o vzestupu umělé inteligence a jejím potenciálním dopadu na společnost. Promluvil o nedávném vývoji DeepSeek, výkonného modelu umělé inteligence, a jeho dopadech na různá odvětví. Také sdílel své myšlenky na budoucnost práce, včetně možnosti univerzálního základního příjmu a měnící se role novinářů v digitálním věku.
DeepSeek a budoucnost umělé inteligence
Petr Mára zdůraznil význam DeepSeek, modelu umělé inteligence s otevřeným zdrojovým kódem (open source) vyvinutého čínskou společností. Promluvil o potenciálu demokratizovat přístup k pokročilé technologii umělé inteligence a urychlit vývoj umělé inteligence. Také diskutoval o potenciálním dopadu DeepSeek na technologický průmysl, zejména na společnosti jako Nvidia, která měla propad svých akcií o 600 miliard dolarů. Mára řekl, že navzdory propadu cen akcií, Nvidia paradoxně prodá v budoucnosti více čipů, protože se open source AI systémy více zpřístupní domácnostem.
Měnící se role novinářů
Petr Mára se svými hosty vyjadřili své obavy ohledně současného stavu žurnalistiky, zejména zaměření se na clickbait a senzacechtivost. Věří, že umělá inteligence by mohla sehrát roli při zlepšování kvality žurnalistiky poskytováním lepších nástrojů pro analýzu a shrnutí dat. Také navrhuje, aby se novináři zaměřili na poskytování jedinečných poznatků a perspektiv, které nelze snadno replikovat pomocí umělé inteligence. Hodnotu novinářské práce Mára vidí v autenticitě a lidském přístupu ve sdílení a propojení svých názorů s ostatními lidmi. Podle jeho názoru se v budoucnu nevyplatí sdílet články přes klasické weby s reklamami, ale přes sociální sítě typu X, kde si lidé budou platit paušal za přístup k originálnímu a lidskému pohledu na události, kdy informace nebudou zkreslené například politickou zaujatostí AI.
Lubo Smid s Márou souhlasil a ve videu řekl: „Žurnalisti si budou muset vybudovat ten vztah díky sociálním sítím, trošku tím jiným způsobem, aby to jejich slovo bylo furt vnímaný a mělo stejnou, nebo vyšší váhu, než to, že publikují článek na nějakým webu, kam už tolik lidí asi chodit nebude, protože to budou konzumovat jiným způsobem. Na druhou stranu, když budou ten obsah dělat kvalitně, tak ten člověk si k nim najde tu cestu i skrze AI a myslím si, že těch možností, jak to bude možný monetizovat bude spoustu.“
Podle názoru Máry budou mít v budoucnu hodnotu skutečné věci, zážitky, které neumí replikovat umělá inteligence a dále pak lidské propojení, autenticita a osobní značka v offline světě.
Univerzální základní příjem
Petr Mára zmiňuje koncept univerzálního základního příjmu a jeho potenciální dopady na budoucnost práce. Podle něj většinu prací v budoucnu bude dělat AI a roboti. Tato změna by podle něj mohla vést k tomu, že lidé budou mít více prostoru věnovat se činnostem, které je skutečně naplňují a nebudou nuceni pracovat pouze pro zajištění základních životních potřeb. To by mohlo přinést lidem více času soustředit se na tvůrčí a inovativní činnost.
Mára o univerzálním základním příjmu říká: „Když si dneska koupíš AI za 22 dolarů/měsíčně, nebo za 200 dolarů, pokud si připlatíte, tak jako ty si fakt najímáš „člověka“ a když si koupíš tři roboty a dva z nich budou schopni dělat tvůj byznys, tak nějakých 40 tisíc dolarů je k smíchu verzus kolik by tě stal člověk. Sociální kontakt se fakt bude muset změnit z hlediska nepodmíněných příjmu atd. V posledních stoletích se z nás stali roboti, jako že my chodíme do té práce, děláme tu práci, zatímco dřív jsme byli zaměření na to, že jsme daleko víc něco tvořili, protože ten lov a sběr nám zabral pár hodin denně, zatímco zbytek byl jakoby hra a že díky robotům a AI se jakoby zase vrátíme do toho původního módu. Člověk jakoby zase přestane být robot, který se honí za prací a zase bude mít čas na kreativitu a tvoření.“
Petr Mára již v minulosti vyjádřil názor, že s rostoucím vlivem AI na pracovní trh bude nezbytné redefinovat hodnotu lidské práce. V rozhovoru pro Vogue uvedl: „Řešení vidím v tom, že budeme mít aspoň částečný nepodmíněný příjem, další část bude odměna za výkon. Ale díky tomu, že za nás AI udělá většinu věcí, budeme mít lepší work-life balance a lidi prostě budou muset hledat, čemu věnují svůj čas. Třeba se budou učit cizí jazyky ne z nutnosti, ale ze zájmu a zvědavosti.“
Facebook komentáře