Lidová medicína využívá příznivých účinků jasně žluté pampelišky neboli smetánky lékařské odnepaměti. A není divu! „Obsahuje totiž hořčiny, které aktivizují játra a žlučník, čímž podporují trávení a prospívají močovému systému a ledvinám,“ vysvětluje Hana Mojžíšová, lékařka a výživová poradkyně. Smetánka je také cenným zdrojem mnoha důležitých vitaminů a minerálů, jako jsou vitamin A, B6, C a K, thiamin, riboflavin a minerály – železo, vápník, draslík, zinek, hořčík nebo kyselina listová. Výhody cenného složení nejlépe využijete v čaji, který si snadno připravíte.
Jak vyrobit čaj z pampelišek
Čaj se připravuje buď z pampeliškových květů nebo z kořene. „Květy se sbírají v březnu a dubnu, kořen před rozkvětem v dubnu až květnu,“ radí Radka Pamětická, koučka zdravého životního stylu. Dávejte pozor, abyste sbírali mladé rostlinky neošetřené chemikáliemi. Až je přinesete domů, omyjte je pod tekoucí vodou. Pokud chcete připravit čaj z květů, připravte si jich 8, zalijte je 350 mililitry horké vody a nechte louhovat přibližně 5 minut.
Kořeny je třeba nejprve vysušit. Nakrájejte je na drobno a pražte v troubě na 150–200 °C přibližně 2 hodiny. Polévkovou lžíci směsi povařte v 350 mililitrech vody na mírném plamenu 5–10 minut. Oba čaje před konzumací sceďte a dochuťte medem. Šálek jednoho či druhého si dopřávejte denně
A s čím vším tedy pampeliškový čaj pomůže?
1. Harmonizuje trávení
Máte potíže s trávením? Úlevu vám může poskytnout právě pampeliška. Stimuluje chuť k jídlu a uvolňováním kyseliny chlorovodíkové do žaludku harmonizuje bakteriální prostředí ve střevech. Kromě toho působí mírně projímavě, proto očišťuje trávicí trakt od všeho, co do něj nepatří. Tím vším celkově podporuje trávení.
2. Prospívá ledvinám
Kořeny pampelišky jsou přirozeně diuretické, tedy podporují vylučování tekutin z těla ven, a to prostřednictvím moči. Podněcují tak ledviny ke zbavování se přebytečné vody, odpadů a soli (co ledvinám naopak škodí?).Moč se tedy v měchýři „neohřeje“ tak dlouho, a nedá tak možnost ke vzniku zánětu vlivem hromadících se bakterií. Pampeliškový čaj vás tím chrání i před častými záněty močového měchýře a močových cest. Dejte ale pozor, abyste to nepřehnali a organismus nedehydrovali.
3. Zlepšuje funkci jater a zabírá proti akné
Ledviny nejsou jediným orgánem, jemuž pampeliškový čaj lahodí. Vedle nich jsou to také játra, z nichž odstraňuje toxiny a obnovuje rovnováhu elektrolytů v těle, tím pádem chrání před dehydratací. Tyto procesy rovněž zefektivňují uvolňování žluči, což se odrazí i na zlepšení hormonálních potíží, které bývají příčinou například akné.
4. Posiluje imunitu
Jednou z hlavních výhod pampelišky je skutečnost, že každá část rostlinky je plná silných antioxidantů. Ty posilují přirozenou obranyschopnost organismu, protože jej chrání před škodlivým působením volných kyslíkových radikálů, které mohou zvyšovat i riziko rakoviny. Jejich činnost podporují i vitaminy A a C, které se v rostlince taktéž nacházejí.
5. Reguluje hladinu tuků a cukru
Pampeliška má schopnost kontrolovat v krvi hladinu tuků, cukru a inzulinu. Proto je popíjení čaje z ní užitečné při léčbě cukrovky i při snižování cholesterolu v krvi. A v konečném důsledku se tyto pozitivní efekty projeví i na tom, že vám celkově usnadní redukci hmotnosti. Když se totiž všechny procesy v těle nastartují a harmonizují, i hubnutí je mnohem snazší a zaváděná opatření mnohem efektivnější a účinnější.
Zdroj: prozeny.cz
Poznámka MK: Já používám pampeliškový čaj smíchaný se skořicí, mátou a kopřivou k detoxikaci organizmu.
Facebook komentáře