Zdravotní a nutriční přínosy oblíbeného ovoce jsou bohaté, ale existují pádné důvody, proč kupovat BIO
Udržujte chronické nemoci na uzdě a zhubněte během toho tím, že si vychutnáte jedno z nejhojnějších plodů podzimu – jablka. Zatímco jablka mohou být běžná a snadno se považují za samozřejmost, výzkumy naznačují, že skutečně mohou pomoci udržet vás od lékaře pryč.
S jablky však existují problémy s červenou výstrahou, o kterých mnoho lidí neví. Ovoce je trvale na seznamu enviromentálních produktů pracovní skupiny s nejvyššími koncentracemi škodlivých pesticidů a některé odrůdy jsou geneticky modifikované.
Zde je úplný přehled mnoha výhod jablek spolu s upozorněním na potenciální rizika moderních zemědělských postupů používaných k jejich pěstování.
Bohatý zdroj fytochemikálie
Jablka jsou bohatým zdrojem vitamínů C a E, draslíku, hořčíku a fytochemikálií, nevýživných rostlinných sloučenin, které poskytují mnoho zdravotních výhod. V potravinách byly identifikovány tisíce fytochemikálií, ale stále existuje mnoho takových, které nebyly identifikovány.
Flavonoidy, silné antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují tělo a způsobují předčasné stárnutí, jsou hlavním typem fytochemikálie, která se nachází v jablkách. Ve finské studii s přibližně 10 000 lidmi byl příjem flavonoidů spojen s nižší celkovou úmrtností. Dietní flavonoidy z jablek vykazovaly nejsilnější souvislost se sníženou úmrtností.
Snížené riziko obezity, rakoviny a dalších nemocí
Jablka mají vysoký obsah vody a vlákniny, díky čemuž zasytí. Mají také nižší obsah sacharidů a kalorií než jiné zdroje sacharidů, jako jsou obiloviny a fazole. Z těchto důvodů může konzumace jablek pomoci s kontrolou hmotnosti.
Studie na zvířatech a lidech ukázaly, že konzumace jablek v různých formách může způsobit ztrátu hmotnosti u subjektů s nadváhou a některé studie naznačují, že polyfenoly v jablkách mohou mít účinky proti obezitě.
Navíc bylo zjištěno, že jablka snižují riziko chronických onemocnění včetně rakoviny, astmatu a kardiovaskulárních onemocnění.
„In vitro studie a studie na zvířatech prokázaly, že jablka mají vysokou antioxidační aktivitu, mohou inhibovat proliferaci rakovinných buněk, snižovat oxidaci lipidů a snižovat hladinu cholesterolu, což potenciálně vysvětluje jejich roli při snižování rizika chronických onemocnění,“ uvádí se v přehledu výzkumu z roku 2004 zveřejněném v časopise Nutrition Journal.
Studie naznačují, že konzumace jablek může zlepšit funkci krevních cév, metabolismus cholesterolu a záněty – faktory, které mohou vysvětlit jejich ochranné účinky proti kardiovaskulárním onemocněním. Výzkum z roku 2015 naznačuje, že vláknina a polyfenoly v jablkách prospívají složení střevního mikrobiomu, což může také hrát dříve nepoznanou roli při snižování rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění.
Pokud jde o ochranu před rakovinou, recenze z roku 2011 nazvaná „Komplexní přehled jablek a jablečných komponent a jejich vztahu k lidskému zdraví“ vysvětluje, že existuje „více věrohodných mechanismů“, kterými mohou jablka snížit riziko rakoviny u lidí. Studie ve zkumavce naznačují, že jablečné polyfenoly brání množení rakovinných buněk. Předpokládá se, že tyto polyfenoly spolu s antioxidačními vlastnostmi jablek mají „chemopreventivní“ aktivitu, snižují riziko vzniku rakoviny nebo zabraňují jejímu návratu. Jablečná pektinová vláknina může poskytovat další vlastnosti v boji proti rakovině.
Jablka mohou chránit funkci plic a pomáhat předcházet zánětlivým a alergickým onemocněním plic, jako je astma, kvůli jejich antioxidačnímu potenciálu a fytochemickému obsahu.
Další zdravotní výhody
Probíhající studie zjistila, že ženy, které jedly jedno jablko denně, měly o 28 procent nižší riziko diabetu 2. typu ve srovnání s těmi, které nekonzumovaly žádná jablka.
Výše zmíněný článek z roku 2011 shrnul studie, které naznačují, že jablka mohou mít příznivé účinky na výsledky související s Alzheimerovou chorobou, kognitivním poklesem stárnutí a zdravím kostí.
Tentýž článek dospěl k závěru, že údaje týkající se jablečných produktů a snížení rizika onemocnění jsou „provokativní a mnohostranné“. Kombinované fytochemické a nutriční složky jablek naznačují „jejich potenciál být silné v prevenci několika chronických stavů u lidí“.
Pozor na pesticidy
I když výzkumy ukazují, že jablka jsou prospěšná, mnoho syntetických chemických pesticidů se aplikuje na neekologická jablka, což může srážet některé jejich výhody nebo přidat nová zdravotní rizika.
Od roku 2004 každý rok aktualizovala Pracovní skupina pro životní prostředí svůj „Průvodce pro nakupující pesticidy v produkci“ a sestavila seznam „špinavých tuctů“ produktů s největším množstvím zbytků pesticidů. Jablka jsou obecně na vrcholu seznamu, protože obsahují v průměru 4,4 zbytků pesticidů, včetně některých ve vysokých koncentracích. Jablka byla v roce 2022 opět na seznamu špinavých tuctů.
Testy syrových jablek provedené vědci ministerstva zemědělství v roce 2016 nalezly difenylamin na 80 procentech z nich. Difenylamin je kontroverzní chemikálie, která byla od roku 2014 zakázána u jablek dovážených do Evropy.
Ale obavy z pesticidů jdou daleko za difenylaminem. Databáze pesticidů používaných na různé plodiny ve Spojených státech, sestavená společností Beyond Pesticides, ukazuje, že na jablka se používá 109 druhů pesticidů. 94pesticidů, včetně problematického herbicidu glyfosátu, souvisí s chronickými zdravotními problémy (jako je rakovina); 92 jsou jedovaté pro divokou zvěř; 44 jsou považovány za toxické pro hmyzí opylovače, včetně včel; 39 jsou akutně toxické a vytvářejí nebezpečné prostředí pro zemědělské pracovníky; a 25 kontaminuje toky a podzemní vody.
I když ne všechny pesticidy na seznamu jsou aplikovány na jablka, neexistuje způsob, jak zjistit, které pesticidy jsou aplikovány na kterékoli konvenční jablko, které se prodává ve vašem obchodu. Hlavními způsoby, jak se chránit, je nakupovat BIO nebo ptát se místních farmářů na pesticidy, které používají.
Geneticky modifikovaný
Další relativně novou záležitostí je zavedení geneticky modifikovaných (GMO) jablek upravených pro čistě kosmetický efekt. Tyto jsou zřídka jasně označeny jako GMO.
„Arktické jablko, vyvinuté společností Okanagan Specialty Fruits, bylo geneticky modifikováno, aby při naříznutí nebo pohmoždění okamžitě nezhnědlo. Tato modifikace využívá relativně novou technologii genetického inženýrství známou jako RNA interference, která narušuje přirozenou produkci enzymu plodu způsobujícího hnědnutí (tj. polyfenoloxidázy) tím, že umlčuje geny, které ho exprimují, a tím prudce snižuje množství přítomného enzymu v jablku“, vyplývá ze zprávy podle The Non-GMO Project.
Jablka, která se mají prodávat v platových obalech, předem nakrájené plátky nebo kostky, mají na obalech název Arctic, logo a čtvercový QR kód.
Studie zdravotních rizik GMO potravin jsou nedostatečné a tato oblast není dlouhodobě probádána v souvislosti s lidským zdravím. Centrum pro bezpečnost potravin uvedlo, že nedávné environmentální hodnocení nové odrůdy GMO ze strany USDA bylo nedostatečné.
Podle průzkumů Pew Research Center se asi polovina dospělých v USA obává zdravotních účinků geneticky modifikovaných potravin a podle průzkumu z roku 2018 se téměř polovina spotřebitelů v USA alespoň trochu vyhýbá GM potravinám.
Kromě toho je kosmetický efekt nehnědnutí zbytečný, protože existují i jiné způsoby, jak zabránit zhnědnutí jablek při krájení: například pokapáním plátků trochou citrónové šťávy nebo jinou formou vitamínu C.
Pokud si chcete koupit jablka, která na řezu snadno nehnědnou, vyzkoušejte přirozeně nehnědající opálová jablka, odrůdu produkovanou přirozenými šlechtitelskými technikami. Mají teplou zlatožlutou barvu a chuťově se podobají jablkům Honeycrisp.
Klíčovým způsobem, jak se vyhnout jak pesticidům, tak GM potravinám, je nákup BIO jablek.
Získejte maximum výhod z jablek
Jablka jsou silnou potravinou bohatou na živiny a zabraňující nemocem. Chcete-li z nich vytěžit co nejvíce zdravotních výhod s nejnižší úrovní potenciálních rizik, jezte je v celé jejich podobě i se slupkou, kde se nachází nejvyšší množství jejich nejochranějších živin, a nakupujte BIO odrůdy.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře