Autor: JONATHAN LIU.
Jak se na stárnutí lidského těla dívá moderní medicína? Vědci zjistili, že telomery fungují jako biologické hodiny. Telomery jsou konce chromozomů, opakující se sekvence nekódující DNA, které chrání chromozomy před poškozením a zkracují se pokaždé, když se buňka dělí.
Nyní víme, že existují škodlivé vzorce myšlení, které mohou skutečně poškodit naše telomery, ale existují způsoby, jak tento proces napravit?
Převracení biologických hodin
Z biologického hlediska je stárnutí postupný a nevratný proces; stárnutí se projevuje degenerací buňky: např. klesá počet buněk a zmenšuje se jejich celkový objem.
Replikaci genů ovlivňují telomery a telomerázy. Tyto telomery a telomeráza – enzym zodpovědný za délku telomerů – mohou chránit chromozomy; vědci je také nazývají telomery, biologické hodiny.
Když jsou telomery namáhány a zkracovány, zvyšuje se pravděpodobnost, že se tyto buňky přestanou dělit a zemřou. Když k tomu dojde, nemoci, vůči nimž jsme geneticky náchylnější, snadněji postupují.
Pokud tedy najdete způsob, jak zpomalit zkracování telomerů, můžete stárnutí oddálit.
Elizabeth Blackburn, PhD, získala Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu v roce 2009 za objev molekulární povahy telomerů, konců chromozomů, které slouží jako ochranné kryty nezbytné pro zachování genetické informace, a za spoluobjevení telomerázy, enzymu, který udržuje telomerové konce.
„Telomery vás poslouchají, poslouchají vaše chování, poslouchají váš stav mysli,“ řekla StatNews Blackburnová, prezidentka Salk Institute for Biological Studies v La Jolla v Kalifornii.
V roce 2017 napsala Blackburnová „Telomerův Efekt: Revoluční přístup k mladšímu, zdravějšímu a delšímu životu“, v němž odhalila, že člověk má větší kontrolu nad svým vlastním stárnutím, než si většina z nás dokáže představit. Na základě recenzí tisíců studií dospěla Blackburnová k závěru, že si skutečně můžete prodloužit telomery a reálně si tím možná prodloužit život.
V knize nastínila pět myšlenkových vzorců, které poškozují naše telomery, a strategii, jak je prodloužit.
Cynické nepřátelství
Jedna studie, kterou provedla Blackburnová, se zabývala britskými státními úředníky a zjistila, že „muži, kteří dosáhli vysokého skóre v míře cynického nepřátelství, měli kratší telomery než muži, kteří měli skóre nepřátelství nízké“.
Co je to cynické nepřátelství?
„Cynické nepřátelství je definováno velkým hněvem a častými myšlenkami, že ostatním lidem nelze věřit,“ napsala Blackburnová a spoluautorka Elissa Epelová. „Někdo s nepřátelstvím si nemyslí jen: „Nesnáším stát dlouhé fronty v obchodě s potravinami“; myslí si: „Ten druhý nakupující schválně zrychlil a a obsadil mé právoplatné místo ve frontě!“ – a pak je naštvaný.“
Takové nepřátelství bylo vysoce spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění a úmrtností.
Pesimismus
Pesimismus má velmi vážné negativní účinky na telomery. V menší studii s asi 35 ženami Blackburnová zjistila, že ženy s vysokou mírou pesimismu měly kratší telomery.
Kromě toho studie na více než 1000 mužích také zjistila, že pesimismus je rizikovým faktorem pro špatné zdraví. Když pesimisté trpí nemocemi souvisejícími se stárnutím, jako je rakovina nebo srdeční onemocnění, nemoc má tendenci postupovat rychleji a pesimisté obecně umírají dříve.
Přežvykování
Existuje mnoho lidí, jejichž myšlení je často ve stavu úzkosti a kompulzivní poruchy, neschopných něco opustit, jako jsou vleklé konflikty mezi členy rodiny a individuálními vztahy.
Studie zjistily, že posedlost těmito spletitostmi může také ovlivnit imunitní buňky těla a zkrátit telomery.
„Když přežvykujete, stres se v těle drží dlouho poté, co důvod stresu pomine,“ napsali Blackburnová a Epelová.
Zároveň lidé s více negativními myšlenkami na minulost nebo negativním blouděním mysli (přežvykování) mívali spíše klinické deprese a úzkostné poruchy, což je také spojeno s kratšími telomery.
Potlačení myšlenek
Každý se v životě setká s problémy. Někdy dobrovolně odsouváme nepříjemné myšlenky, aniž bychom je vyřešili. To také ovlivní délku telomer.
Zesnulý harvardský sociální psycholog Daniel Wegner, který byl průkopníkem této myšlenky, kdysi četl postřeh ze „Zimních poznámek o letních dojmech“, vyprávění Fjodora Dostojevského z roku 1863 o jeho cestách po západní Evropě: „Zkuste si určit tento úkol: Nemyslete na ledního medvěda a uvidíte, že ta prokletá věc se ti vybaví každou minutu.“
To znamená, že čím více budete své myšlenky potlačovat, tím více budou krást vaši pozornost.
Rozptýlení
Všichni víme, že mnoho vysoce nadaných jedinců má silné schopnosti soustředění a koncentrace.
Mnoho lidí se však nechá snadno rozptýlit vnějším prostředím. Výzkum Blackburnové zjistil, že když se lidé nejsou schopni soustředit a koncentrovat na přítomnost, ovlivňuje to také délku telomer.
Proti stárnutí a uvědomění
A na rozdíl od těchto pěti negativních vzorců myšlení Blackburnová zjištění také ukazují, že opak je pravdou. Pozitivní myšlení zlepšuje zdraví na genetické úrovni.
Kniha obsahuje část: „Uvědomění si myšlenek: Uvolněte sevření negativních myšlenkových vzorců.“
„Povědomí o myšlenkách podporuje odolnost vůči stresu,“ napsali Blackburnová a Epelová. „Časem se naučíš pracovat s přežvýkáním a říkat: „To je jen myšlenka.“
Těchto pět negativních myšlenkových vzorců jsou automatické, zabudované návyky, které také bývají přehnané a ovládající. S myšlenkovým uvědoměním se od takových vzorců osvobozujeme.
Vysvětlili, že tajemství lidské mysli, bylo v tom, že nemusíme věřit všemu, co nám naše myšlenky říkají. Být si vědom svých vlastních myšlenek a toho, kde jsme negativně zaujatí, může pomoci uvolnit a zastavit negativní spirálu.
Autoři doporučovali aktivity, jako je meditace a další podobná cvičení mysli a těla, jako je běh na dlouhé vzdálenosti, který má meditativní účinek, protože tato cvičení podporují lepší povědomí o myšlenkách. S praxí můžeme přestat myslet na neštěstí (a tedy kratší život náchylnější k nemocem) a zažít vyšší hladiny klidových stresových hormonů.
Zdroj: theepochtimes.com
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)
Facebook komentáře