Po celém světě žijí miliony lidí mimo síť. Někteří volí život mimo síť jako životní styl, nicméně drtivá většina lidí nemá jinou možnost než žít mimo síť. V posledních několika desetiletích se život mimo rozvodnou síť stal trendem. Někteří lidé žijí mimo rozvodnou síť v usedlosti, zatímco jiní žijí mimo rozvodnou síť v dodávce a cestují po světě. Zdá se, že stále více lidí hledá způsoby, jak žít mimo síť.
Život mimo rozvodnou síť je možný téměř všude na světě. V USA a Kanadě mají několik vynikajících oblastí pro život mimo rozvodnou síť, ale stále více lidí vyhledává jiné země, většinou proto, že životní náklady jsou ve většině zemí výrazně nižší než v USA a Kanadě. V Evropě je mnoho regionů s venkovskými komunitami, kde lidé žijí zcela mimo síť, a dělají to odjakživa.
Bez ohledu na to, kde chcete žít mimo síť, měli byste používat systém na čištění vody. Pokud sbíráte dešťovou vodu, tak moje osobní doporučení je používat velkoobjemovou čističku vody s gravitačním napájením.
Pro mnoho lidí je život mimo síť jen každodenním životem. Žili celý život víceméně mimo síť stejně jako žijí dnes lidé na Aljašce.
V posledních letech jsem si všiml nového trendu na sociálních sítích, kdy lidé natáčejí svůj každodenní život, jak žijí mimo síť. Většina z nich jsou čestní lidé, ale najdou se i tací, kteří zkreslují své zkušenosti mimo síť, jako je cestování po světě v dodávce, bez práce nebo skutečných cílů.
Ovšem ne všichni předstírají život mimo síť. Například český soběstačný dům podle projektu řízeného jeho majitelem Pavlem Podruhem najdete u osady Kyselov, poblíž Vyššího Brodu v jižních Čechách. Tento projekt dokazuje, že žít mimo síť se dá i v našich českých podmínkách.
Život mimo rozvodnou síť je těžká práce. Lidé, kteří nikdy nezažili život mimo rozvodnou síť, by si mohli myslet, že je to snadný způsob života, ale pravdou je, že vše, co považujeme za samozřejmost, jako je elektřina, voda z kohoutku a kanalizace, je luxusem pro většinu lidí žijících mimo rozvodnou síť.
Pojďme se společně podívat na lokality a domy, jak se žije lidem po celém světě mimo rozvodnou síť.
- Dancing Rabbit Ecovillage ( Missouri )
Dancing Rabbit Ecovillage se nachází v Missouri a byla založena v roce 1997, kdy skupina přátel koupila pozemek za účelem bydlení mimo síť. Jejich hlavním cílem je žít pokud možno soběstačným způsobem života. Pěstují si vlastní jídlo a vyrábějí si vlastní energii. K výrobě energie většinou využívají solární panely a větrné turbíny a dokonce mají nějaký zisk z prodeje přebytečné energie zpět do sítě.
Pokud chcete žít mimo síť a jste poblíž této ekovesnice, vřele doporučuji, abyste je navštívili. Můžete dokonce zůstat na pár nocí, protože přijímají turisty, a dokonce pořádají workshopy pro lidi, kteří se chtějí dozvědět více o životě mimo síť.
- Freedom Cove (Kanada)
Freedom Cove se nachází na ostrově Vancouver. Dům mimo síť je umístěný na malém ostrově, který je domovem manželského páru. Na malém ostrově je několik budov, které postavili sami. Loví tam ryby a také si pěstují vlastní potravu, sladkou vodu v létě čerpají z nedalekého vodopádu a v zimě buď sbírají dešťovou vodu, nebo tající sníh. Toto je pravděpodobně jedno z nejpodivnějších míst mimo síť. Oba majitelé jsou umělci a podle živých barev budov to můžete jasně vidět.
- Lord Howe Island (Austrálie)
Ostrov Lorda Howea se nachází v Austrálii. V současnosti žije na tomto ostrově mimo síť kolem 350 obyvatel. Obecně řečeno žít mimo síť na ostrově je špatný nápad, protože vše se musí přepravovat buď lodí nebo letadlem, což vše značně prodražuje, i když je to jedno z nejkrásnějších míst na světě pro život mimo síť. Tato komunita také umožňuje turistům, aby je mohli navštívit.
- Azuero Sunset Coast (Panama)
Azuero Sunset Coast se nachází v Panamě. Během posledních let tuto oblast začalo navštěvovat stále více turistů, ale kolem Morrilla existuje několik komunit mimo síť. Některé z nich jsou uzavřené komunity, které nemají rády návštěvníky, ale některé z nich jsou komunity žijící mimo síť, které jsou otevřené a ty turistům umožňují nějakou dobu zůstat. Pokud chcete vědět, jak můžete žít mimo síť na pobřeží, můžete se od nich hodně naučit. I když byste měli vědět, že nejsou soběstační, většina majitelů domů jsou bohatí expati a někteří z nich si jen vyrábějí svou vlastní energii a nazývají to životem mimo síť.
- Aljaška
Celý stát Aljaška je ideální pro život mimo síť. Je to jeden z nejdivočejších států v USA a žije zde spousta lidí mimo síť. Aljaška má vše, co potřebujete k životu mimo síť, i když život mimo síť je hodně dřina a v některých případech může být extrémně nebezpečný.
- Finca Bellavista Treehouse Community ( Kostarika )
Komunita Finca Bellavista Treehouse Community je pravděpodobně jednou z nejkrásnějších komunit mimo síť. Lidé, kteří zde žijí, žijí všichni v domcích na stromech. Nejsou to však obyčejné domky na stromech. Mají tekoucí vodu ze sběru dešťové a podzemní vody, a také si vyrábějí vlastní energii většinou solárními panely. Pokud jste fanouškem Star Wars, pak se vám tu bude líbit, protože rozhodně to vypadá jako vesnice Ewoků.
Od jednoho domku na stromě k druhému vedou chodníky, které jsou zavěšeny ve vzduchu, a obyvatelé si vytvořili složitý lanovkový systém, který používají k pohybu. Tito lidé žijí zcela mimo rozvodnou síť, vyrábějí si vlastní energii, sklízejí si vlastní vodu a většinou se živí lovem a rybolovem ze země. Dobrou zprávou je, že umožňují návštěvníkům zůstat několik dní a někteří z nich se dokonce připojí ke komunitě.
- Greater World Earthship Community (Nové Mexiko)
Tato komunita žije zcela mimo síť a dokonce i jejich domy jsou postaveny z recyklovaných materiálů přímo v zemi. Autorem těchto domů je Michael Reynolds, který s těmito neobvyklými domy dokázal přilákat spoustu lidí, kteří chtějí bydlet mimo síť. Domy se nazývají Earthships (zeměloď), jsou celé vyrobeny z recyklovaného materiálu, vyrábějí vlastní energii, a v létě sbírají dešťovou vodu a v zimě tající sníh.
Místní komunita je soběstačná, dokonce už před pár lety začala vyrábět a prodávat bionaftu.
- Vieques (Portoriko)
Vieques je ostrov v Portoriku. Zatím to není turistická destinace a místní komunita žije mimo síť. Většina obyvatel tohoto ostrova bydlí na pevnině a část z nich na moři. Místní komunita mimo rozvodnou síť je poměrně malá, i když přijímá návštěvníky. Jen si nezapomeňte dopředu naplánovat cestu, protože dostat se na ostrov může být v některých obdobích drahé.
- Saint-Chinian (Francie)
Tato vesnice je známá především pro svou vynikající vinnou révu. I když ne všichni ve vesnici žijí mimo síť, tak ale v okolí existuje několik komunit žijících mimo síť a většina z nich také pěstuje vinnou révu. Tyto domy mimo rozvodnou síť vypadají jako luxusní vily. Některé oblasti jsou zcela mimo rozvodnou síť, zatímco jiné jsou mimo rozvodnou síť pouze částečně. Můžete zde také zůstat na pár dní, protože přijímají návštěvníky.
- Three Rivers Recreation Area (Oregon)
Rekreační oblast Three Rivers je rekreační oblastí pro lidi, kteří se chtějí dostat pryč od rušného městského života. Během posledních několika desetiletí se sem několik lidí rozhodlo přestěhovat a trvale bydlet v této lokalitě. Žijí zcela mimo rozvodnou síť, pěstují většinu potravin, využívají místní přírodní zdroje ke stavbě a také si vyrábějí vlastní energii většinou pomocí solárních panelů.
- Tinker’s Bubble (Anglie)
Komunita Tinker’s Bubble je jednou z nejekologičtějších komunit na světě. Ke stavbě svých domů využívá pouze místní zdroje a téměř vše recykluje. Tato komunita má v sobě určité kouzlo. Budete mít pocit, že jste se vrátili v čase. Domy jsou vyráběny výhradně ručně a při jejich stavbě se používají staré metody. Pěstují si také vlastní jídlo a vyrábějí si vlastní energii.
- Gozo (Malta)
Gozo se nachází v Evropě ve Středozemním moři. Ostrov má bohatou historii a poměrně vysokou hustotu osídlení, která není nejlepší pro život mimo síť. Ačkoli v některých pobřežních oblastech existují některé komunity mimo síť, bývají daleko od turistických lokalit. Problém s životem mimo síť v této oblasti je ten, že většinu ostrova navštěvuje mnoho turistů po celý rok, což znamená vysoké životní náklady, ať už žijete mimo síť nebo jen částečně.
- Fernando De Noronha (Brazílie)
Fernando De Noronha je ekologická přírodní rezervace, což znamená, že většina přírody je nenarušená. V okolí je několik menších komunit žijících mimo síť. Žít zde mimo síť je docela snadné, můžete zde pěstovat nějaké plodiny a chytat ryby. Na druhou stranu některé komunity mimo síť žijí úplně mimo pevninu, berou si jen to, co potřebují, a snaží se ničím neplýtvat a recyklují, jak jen mohou.
- ReGen Village (Nizozemsko)
ReGen Village není ve skutečnosti vesnice, ale městská čtvrť. Vše bylo navrženo tak, aby si lidé mohli vypěstovat vlastní jídlo, nakládat s vlastním odpadem, sklízet dešťovou vodu a vyrábět vlastní energii. ReGen je společnost, která se specializuje na ekologicky šetrné čtvrti a vesnice, a má v plánu realizovat několik projektů v jiných lokalitách po celém světě. Vesnice vypadají docela futuristicky, skoro jako epizoda z pořadu Black Mirror.
- Ostrov Lasqueti (Britská Kolumbie)
Toto je druhé místo mimo síť na ostrově Vancouver, které je na tomto seznamu. Hlavní rozdíl je v tom, že ostrov Lasqueti je ve skutečnosti domovem asi 400 lidí a všichni žijí v komunitě mimo síť. Vancouver Island je jedním z nejkrásnějších míst na světě a má vše, co byste potřebovali pro život mimo síť. Ostrov Vancouver má několik ostrovů v soukromém vlastnictví, takže pokud se chcete přestěhovat na vynikající místo mimo rozvodnou síť, pravděpodobně byste jej měli navštívit.
- Tristan Da Cunha (Spojené království)
Tristan Da Cunha je malý ostrov s asi 250 obyvateli. Každý, kdo zde žije, žije mimo rozvodnou síť, i když májí některé moderní vymoženosti, jako je kanalizace. Britské klima není nejlepší pro život mimo síť, protože jste omezeni tím, co můžete pěstovat. I když pokud jste také schopni rybařit jako tito lidé, nebudete mít problém žít zde mimo síť. Pravděpodobně byste se měli podívat na toto místo, pokud chcete žít mimo rozvodnou síť ve Spojeném království.
- Velikonoční ostrov (Polynésie)
Pokud jste příběh o Velikonočním ostrově nikdy neslyšeli, tak to rychle shrnu. Před stovkami let tento ostrov obývalo mnoho lidí, kteří byli zkušenými navigátory a plavili se po celém světě. Jak však populace ostrova začala růst, rostla i poptávka po dřevě. Dostali se do bodu, kdy na ostrově nezůstaly žádné stromy, lidé na ostrově uvízli a kmeny mezi sebou začaly bojovat o extrémně omezené zdroje.
Věci jsou nyní jiné a tento ostrov má poměrně velkou komunitu žijící mimo síť, ačkoli život zde je pro většinu lidí trochu drahý.
- Torri Superiore ( Itálie )
Torri Superiore je malá vesnice šetrná k životnímu prostředí. Čím se tato vesnice liší od všech ostatních vesnic šetrných k životnímu prostředí je to, že obyvatelé zde žijí středověkým životním stylen. Vesnice má jen kolem 20 obyvatel, kteří žijí zcela mimo síť, a ani nevyrábějí elektřinu a vše dělají spíše středověkým způsobem. Přijímají i návštěvy a některé z nich se zde i trvale usazují.
- Ekovesnice Lammas ( Wales )
Ekovesnice Lammas je malá komunita žijící mimo síť. Žijí ekologicky šetrným způsobem života a ke stavbě malých domků většinou využívají místní zdroje. Pěstují také své vlastní plodiny a většinu energie vyrábějí solární panely. Jsou jednou z nejpřívětivějších komunit mimo síť, protože zde můžete zůstat několik dní a pokud se chcete připojit ke komunitě, tak vám pomohou.
- Azory (Portugalsko)
Azory jsou mnohými považovány za jedno z nejkrásnějších míst na zemi, i když obliba tohoto místa je rok od roku větší a přijíždí sem stále více turistů. Existuje několik komunit mimo síť a většina z nich žije zcela mimo síť. Ve většině těchto komunit mimo síť můžete také zůstat několik dní, abyste viděli, jak lidé žijí, a užili si dech beroucí scenérii.
- Raoul Island (Nový Zéland)
Nový Zéland je jedno z nejkrásnějších míst na světě, díky svým scenériím je často kulisou filmů. Ostrov Raoul je relativně malý ostrov s malým počtem obyvatel. Většina lidí má zde tendenci žít zcela mimo síť na ostrově, zatímco jiní žijí částečně mimo síť. Pokud máte rádi místní klima a také rádi rybaříte, pak by to mohlo být ideální místo pro život mimo síť. Jen mějte na paměti, že život mimo síť na ostrově bývá zpočátku poněkud drahý.
- Macquarie Island (Austrálie)
Ostrov Macquarie má poměrně nízkou populaci, přibližně 40 stálých obyvatel a všichni žijí mimo síť. Tento ostrov je na seznamu světového dědictví UNESCO a lidé, kteří zde žijí, mají extrémně malou uhlíkovou stopu. I když je to krásné místo k životu mimo síť, osobně to nedoporučuji jako trvalé místo mimo síť, většinou proto, že všechno musí být letecky nebo lodně přepraveno. Většina obyvatel jsou ve skutečnosti výzkumníci, kteří žijí mimo síť a nikoliv lidé, kteří si jako životní styl vybrali život mimo síť.
- Konohana Family (Japonsko)
Komunita Konohana Family je eko-vesnice. Jejím hlavním cílem je žít co nejvíce samostatně. Každý v komunitě má práci, kterou musí dělat. Japonsko má jedny z nejvyšších životních nákladů, takže pokud máte omezený rozpočet, pravděpodobně to pro vás není nejlepší volba. Domy mimo síť zde nejsou jako žádné jiné na světě. Jejich styl je jedinečný, ale bývají extrémně malé, dokonce menší než malé domy.
- False Kiva (Utah)
False Kiva je známou turistickou atrakcí v Utahu. Ačkoli zde nejsou žádné návštěvám otevřené komunity, tak i přes to někteří jedinci v této oblasti žijí mimo síť. Problém je v tom, že místní klima je poměrně suché, s malým množstvím srážek, takže vaším hlavním problémem bude voda. Lidé, kteří zde žijí mimo rozvodnou síť, mají tendenci skladovat vodu ve velkých vodních nádržích nebo cisternách. Proto byste se pravděpodobně měli informovat, zda existují nějaká omezení ohledně toho, jak vodu můžete skladovat a k čemu ji můžete používat.
- Khula Dhamma (Jižní Afrika)
Khula Dhamma je malá eko-vesnice, kterou založili výhradně dobrovolníci. Domy jsou vlastně tradiční africké chatrče vyrobené z hlíny a slámy, které jsou vynikající pro udržení tepla mimo chatu. Pěstují si vlastní jídlo, vyrábějí si vlastní energii a dokonce si zřídili vodní čerpadlo, které pomocí solárních panelů zásobuje místní studnu. Mnoho lidí žije v Africe mimo rozvodnou síť, i když většina z nich nemá jinou možnost.
Na závěr
Jak můžete vidět, po celém světě existuje mnoho vynikajících míst pro život mimo síť. Pokud se o život mimo síť zajímáte a jste nováčky, pak byste pravděpodobně měli navštívit několik těchto míst mimo síť, abyste viděli, jaký život mimo síť ve skutečnosti je, protože tento životní styl není pro každého. Pokud jste se již rozhodli, že chcete žít mimo síť, pak nejlepší možností bude připojit se ke komunitě, protože život mimo síť v komunitě je mnohem jednodušší.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: offgridrampa.com
Facebook komentáře