Přemýšlíte o životě v zahraničí v důchodě? International Living právě zveřejnil svůj Roční globální důchodový index, který zdůrazňuje nejlepší místa pro přestěhování v roce 2025. Ještě, než se přesunem k informacím z International Living bych s vámi chtěl sdílet moji zvažovanou destinaci pro důchod.
Můj tip: Paraguay
Tento tip v seznamu zemí International Living není a to si myslím, že je velká škoda. Zemi, kterou mám v hledáčku pro svůj důchod je Paraguay. Nejvíce mě na této zemi lákají nízké ceny, snadná možnost získat rezidenci a nízká kriminalita.
V Paraguayi je minimální mzda 8 300 Kč a průměrná mzda činí 8 500 Kč. To znamená, že většina obyvatel má v podstatě minimální mzdu, nebo něco lehce nad tím. Tomu musí být také přizpůsobeny místní ceny, které jsou extrémně nízké a dovolím si tvrdit, že nejnižší na světě, což potvrzuje také Andrew Sharp na svém kanálu:
Když se stravujete v místních bufetech, tak za celý oběd včetně pití zaplatíte 6 Kč. Trochu jsem tuto informaci bral nadneseně, ale Vítkův cestopis mě utvrdil v tom, že by to tak klidně mohlo být, když ve svém videu sdílel cenu plaskačky rumu 200ml za 7 Kč:
O zřízení rezidence v Paguayi a přestěhovaní se tam – třeba na důchod – mluví Jan Marvan:
Marvan ve videu říká, že zřídit si rezidenci v této zemi je velmi snadné a jediné co musíte udělat je to, že prokážete úřadům, že máte alespoň 1 000 USD na život v zemi. Ani nemusíte v zemi trvale žít.
Teď už jistě chápete, proč Paraguay je mou TOP zemí kam se zvažuji přestěhovat na důchod. Spočítal jsem si to a kdybych žil jako místní, ale přitom bych se moc neomezoval (občas nějaké pivko, občas výlet do parku, občas kultura), tak bych měsíčně utratil v průměru 7 500 Kč, což potvrdil i Sharp se svou statistikou měsíčních nákladů v Paraguayi:
V dnešní době čeští důchodci se dostávají do finančních tísní kvůli vysokým cenám a nízkým důchodům. V Paraguayi může český důchodce žít jako milionář. Tak hlavně ne, že se mi tam všichni nastěhujete, protože pro vás mám i jiné země podle žebříčku International Living.
Nejlepší místa k přestěhování na důchod podle International Living: Top 5
Vítěz: Panama
Na vrcholu letošního globálního indexu důchodového života je Panama, destinace, která splňuje všechny požadavky důchodců hledajících nové místo pro život. V loňském žebříčku se Panama umístila na čtvrtém místě. „Vzestup Panamy na vrchol letos odráží kombinaci faktorů, včetně rostoucích životních nákladů a dostupnosti bydlení v dalších oblíbených destinacích, jako je Kostarika, Portugalsko a Španělsko,“ říká Jennifer Stevensová, výkonná redaktorka International Living.
Hlavním lákadlem Panamy je vízum Pensionado, jeden z nejštědřejších rezidenčních programů na světě. Důchodci, kteří mohou prokázat doživotní důchod ve výši alespoň 1 000 USD měsíčně, mají nárok na trvalý pobyt a přístup k významným výhodám. „Program Pensionado v Panamě vyniká výjimečnými benefity, jako jsou slevy na zdravotní služby, energie, dopravu a zábavu,“ říká Stevensová. „Tyto výhody výrazně snižují životní náklady důchodců a zároveň zlepšují kvalitu jejich života.“
Panama však není jen pro důchodce. Země nabízí také vízum Friendly Nations, flexibilní možnost pro mladší expaty a rodiny, které hledají nový začátek. Tento program umožňuje flexibilní rezidenci prostřednictvím investic nebo podnikání.
Většina párů může žít pohodlně za 2 500 až 3 000 USD měsíčně, což nabízí dostupnou cestu k lepšímu životnímu stylu. Kromě finanční dostupnosti má Panama výborné zdravotnictví, zejména v Panamě City, kde nemocnice disponují moderní technologií a anglicky mluvícími lékaři. Spolehlivá infrastruktura zahrnuje rychlý internet a pohodlnou veřejnou dopravu. Panama nabízí různorodé životní možnosti pro každý vkus, od městského života v Panama City přes plážové prostředí v Coronadu až po chladnější horské oblasti Boquete.
Portugalsko
Na druhém místě je Portugalsko, které nadále září jako nejvýše hodnocená evropská země v indexu. Pro rok 2023 se umístilo na prvním místě. Se svým mírným celoročním klimatem, úchvatnou pobřežní krajinou a bohatou kulturou láká jak důchodce, tak expaty. „Vízum D7 usnadňuje získání rezidence,“ uvádí ve zprávě přispěvatel Terry Coles. „A životní náklady zde zůstávají konkurenceschopné, dokonce i v oblíbených oblastech jako Algarve.“
Podle International Living běžně expati v Portugalsku zjistí, že jejich výdaje tvoří asi třetinu toho, co v USA. Navíc země má vynikající veřejný zdravotnický systém a soukromé pojištění je také cenově dostupné.
Kostarika
Kostarika, loňský vítěz, se umístila na třetím místě. Země přitahuje expaty svými dechberoucími krajinami, různorodými klimatickými podmínkami a přívětivým „Pura Vida“ životním stylem. Ať už dáváte přednost plážím, horám, nebo kombinaci obojího, Kostarika nabízí úžasnou kvalitu života. „Lidé jsou zde srdeční a přírodní krása je bezkonkurenční,“ říká Bekah Bottone, korespondentka International Living pro Kostariku.
Kostarika je také rájem pro ty, kdo hledají ekologický život a komunitu. Od udržitelného turismu po ekologické trhy – je to destinace, která si cení ochrany přírody stejně jako pohodového životního stylu.
Mexiko
Mexiko, které se umístilo na čtvrtém místě, má dobře zavedenou komunitu expatů. „Mexiko nabízí chuť dobrodružství s pohodlím známého,“ říká Bel Woodhouseová, korespondentka International Living pro Mexiko.
Hlavním lákadlem je cenová dostupnost. Pronájem jednopokojového bytu blízko vody v Cozumelu stojí jen 500 USD měsíčně, zatímco větší dvoupokojový byt u pláže začíná na 1 000 USD. Ve vnitrozemí ceny klesají ještě více. Nízké životní náklady se vztahují i na každodenní výdaje, jako je čerstvá zelenina, stravování a cestování. „Všechno je dostupnější, takže si můžete více dopřávat jídlo v restauracích a více cestovat,“ říká Woodhouseová.
Nově zavedené přímé lety z České republiky do Mexika jsou dalším velkým plusem. V američany oblíbených lokalitách, jako je San Miguel de Allende a Oaxaca, se hojně mluví anglicky a produkty i kulturní prvky z USA jsou snadno dostupné.
Francie
Francie, která letos obsadila páté místo, je jednou z nejatraktivnějších evropských zemí pro expaty. Ať už vás do Francie láká její kuchyně, kultura nebo kombinace venkova, hor a pláží, země nabízí destinaci, která spojuje kvalitu a dostupnost. Zdravotní péče ve Francii je na světové úrovni a patří mezi nejlepší na světě. Podle International Living se jihozápadní Francie stává oblíbeným místem pro důchodce: města v oblasti Pyrenejí, jako je Oloron-Sainte-Marie a Pau, nabízejí cenově dostupné bydlení a přírodní krásy.
Nejlepší místa k přestěhování: Zbytek seznamu
Top 10 zemí v žebříčku International Living doplňují Španělsko, Malajsie, Řecko, Itálie a Thajsko, přičemž každá z nich nabízí expatům jedinečné výhody.
Španělsko kombinuje středomořský životní styl s vynikající zdravotní péčí, dostupnými životními náklady a kulturními poklady.
Malajsie, nejvýše hodnocená asijská země, vyniká výjimečnou krásou, přívětivou multikulturní společností a moderním zázemím, což z ní činí skvělou volbu pro důchodce i digitální nomády.
Řecko nabízí dechberoucí přírodu, klidné tempo života a nízké životní náklady, přičemž ostrovy jako Korfu poskytují únik od každodenního stresu.
Itálie láká na „pomalejší život“, kde dobré jídlo a společnost jsou středobodem každodenního života (a mnohá místa v Itálii se navíc snaží přilákat cizince výhodnými nabídkami na levné bydlení nebo dokonce finanční pobídkou za přestěhování).
Thajsko přitahuje expaty velmi nízkými životními náklady, vynikající zdravotní péčí a kombinací rušných měst, přírody a pláží.
Nejlepší místa k přestěhování: Zvažování dopadů
I když myšlenka přestěhování do zahraničí může být pro Čechy lákavá, ne vždy se můžete setkat s otevřenou náručí. V některých oblastech místní obyvatelé vyjádřili obavy ohledně gentrifikace a jejího dopadu na trh s bydlením a komunitní život. Typickým příkladem je španělská Mallorka, kde místí obyvatelé několikrát vyšli do ulic, aby protestovali proti masovému turismu a zkupování domů zahraničními rezidenty.
„Jsme si vědomi kritiky ohledně gentrifikace a je to oprávněná obava,“ říká Stevensová. „Naším úkolem je odpovědně poskytovat informace a pomáhat lidem integrovat se do komunit s respektem a udržitelností, přičemž zdůrazňujeme jak příležitosti, tak výzvy spojené s přestěhováním do zahraničí.“
Některé země již začaly řešit nechtěné důsledky politik zaměřených na expaty. Například portugalský program „Zlaté vízum“ umožňoval cizincům získat dlouhodobý pobyt nákupem nemovitosti za 250 000 USD, přičemž v zemi museli být jen dva týdny ročně. „Tento program využilo mnoho lidí,“ vysvětluje Stevensová. „Pronajímali své domy na krátkodobé pronájmy – nebo je nechávali prázdné – což samozřejmě vedlo ke zdražení bydlení pro místní. Portugalsko nyní reagovalo úpravou svých politik a tento program ukončilo.“
Stevensová zdůrazňuje, že být respektujícím a odpovědným expatem může výrazně zlepšit vztahy s místními komunitami. „Pevně věříme, že byste se měli naučit místní jazyk tam, kam se přestěhujete, [i když] nemusíte mluvit 100% plynně, abyste se mohli zapojit do komunity,“ říká. „Je to nejen projev úcty (koneckonců jste hostem v této cizí zemi), ale také budete mít lepší, bohatší a snazší zážitek, pokud budete ovládat alespoň základy místního jazyka.“
Například mě Svatojakubská pouť pomohla osvojit si pár užitečných španělských frází, jako třeba mnou nejvíce používanou „uno grande cerveza por favor“.
Nakonec je na expatech, aby byli zodpovědní a snažili se zapojit do své nové komunity – a díky tomu jsou často srdečně vítáni. „Obvykle nevidíme odpor vůči jedincům s vysokým příjmem, kteří se přestěhují do města, jež se jim líbí, pronajmou si bydlení za místní cenu, zaměstnají hospodyni a zahradníka, najímají řidiče několikrát týdně, nakupují na místních trzích, jedí v místních restauracích a dobrovolničí v místním útulku pro zvířata nebo základní škole,“ říká Stevensová. „Tito lidé bývají vnímáni jako vítaní členové komunity.“
Také vezměte v úvahu, že pokud máte důchod, nebo příjem v českých korunách, tak při směňování do místní měny můžete zbytečně přicházet o peníze kvůli vysokým spreadovým kurzům. Řešením je směňování mezi lidmi, které zajišťuje služba Wise bez spreadu a pouze za malý poplatek. Reálně tak s Wise při směně peněz zaplatíte 10x míň, než v klasické směnárně. Díky službě Wise jste v podstatě sám sobě směnárníkem, který na Wise může posílat české koruny z českého bankovního účtu a směňovat je do dalších více než 50 měn. Při směně prvních 500GBP (nebo ekvivalent této částky) dokonce u Wise neplatíte žádné poplatky.
Rekapitulace pořadí: Nejlepší místa na světě pro přestěhování (nebo důchod) podle International Living:
- Panama
- Portugalsko
- Kostarika
- Mexiko
- Francie
- Španělsko
- Malajsie
- Řecko
- Itálie
- Thajsko
a dodatečně pro mě velmi zajímavá Paraguay.
Původní zpráva International Living.
Facebook komentáře