V dnešní uspěchané době plné stresu a nejistoty hledá mnoho lidí způsoby, jak najít vnitřní klid a rovnováhu. Buddhistické učení, staré více než 2500 let, nabízí mnoho moudrých rad, které mohou být užitečné i v našem moderním životě. Nahlédněte do moudrosti zakladatele budhismu Buddhy Šakjamuniho a jiných budhistických Mistrů, kteří vám pomohou nalézt harmonii a smysl života.
Mindset na přítomný okamžik
Buddhismus klade velký důraz na žití v přítomnosti. Jak učí Buddha: „Nezabývejte se minulostí, nesněte o budoucnosti, soustřeďte mysl na přítomný okamžik.“ Tato moudrost nám připomíná důležitost všímavosti a toho, co prožíváme tady a teď.
Další budhistická moudrost o síly mysli říká:
„Je to tvá mysl, která vytváří tento svět.“
„Mysl je vším, co si myslíte, tím se stáváte.“
„Vše co jsme, je výsledkem našich myšlenek.“
„Jsi svým vlastním pánem a mistrem, tvá budoucnost záleží na tobě.“
„Jediné, o co by měl inteligentní člověk v tomto světě usilovat, je poznat to, co nemůže zničit ani smrt.“
„Kořenem všeho zla je nedostatek poznání.“
„Kdo žil moudře, smrti se bát nemusí.“
„Jako skálou nepohne vítr, je moudrý neovlivněn chválou ani odsouzením.“
Utrpení a jeho překonání
Základním kamenem buddhistického učení jsou Čtyři ušlechtilé pravdy. První z nich říká: „Život je dukkha (utrpení, nespokojenost).“
Buddha však také učí cestu k překonání utrpení tím, že se přestaneme trýznit výčitkami na minulost a obavami z budoucnosti. Místo toho vidí spásu a možnost překonat utrpení zaměřením mysli na přítomný okamžik. To nám pomůže zbavit se připoutaní k minulosti a budoucnosti, jenž tíží naší mysl a způsobuje zbytečné utrpení.
„Příčinou utrpení je touha – s koncem touhy končí utrpení.“
„Méně touhy, méně bolesti.“
„Osmidílná cesta odstranění utrpení je: správný názor, správné rozhodnutí, správná řeč, správné jednání, správné žití, správná snaha, správná rozvaha, správné soustředění ducha.“
Jakmile se správně naučíte osmidílnou cestu a budete ji aplikovat do svého života, tak se zlepší nejen duchovní, ale také fyzické zdraví.
„Každý je původcem svého zdraví.“
V této nejnižší dimenzi všichni zažíváme fyzickou bolest. Jestli se však rozhodneme do této bolesti ještě navíc zapojit duševní utrpení záleží čistě na nás.
Buddha řekl: „Bolest je nevyhnutelná, utrpení je volitelné.“
Soucit a laskavost
Buddhismus zdůrazňuje důležitost soucitu a laskavosti ke všem bytostem. Dalajláma, duchovní vůdce tibetského buddhismu, říká: „Buďte laskaví vždy, když je to možné. Vždy je to možné.“ Tato slova nás inspirují k tomu, abychom praktikovali soucit v každodenním životě.
„Všímejte si laskavosti, ne chyb druhých.“
„Nenávist nezanikne nenávistí, ale láskou.“
„Abychom žili čistý a nesobecký život, nesmíme uprostřed hojnosti nic považovat za své.“
„Hněv překonej srdečností, zlo dobrem, lakotu štědrostí, podlost velkorysostí a lež pravdou.“
„Dělej dobro a dobro se ti vrátí.“
Meditace a vnitřní klid
Meditace je klíčovou praxí v buddhismu. Buddha učil: “ Meditace přináší moudrost, nedostatek meditace zanechává nevědomost. Dobře poznejte, co vás vede vpřed a co vás brzdí, a zvolte si cestu, která vede k moudrosti.“
Pravidelná meditace může pomoci zklidnit mysl a najít vnitřní rovnováhu.
„Mír vychází z našeho nitra. Nehledejte ho vně.“
„Pomocí energie, bdělosti, sebekontroly a sebeovládaní si moudrý člověk vytvoří ostrov, který ani povodeň nesmete.“
„Čím méně budeš reagovat na negativní lidi, tím klidnější se tvůj život stane.“
„Meditací jsem nezískal nic, ale ztratil hněv, úzkost, deprese, nejistotu a strach ze stárnutí a smrti.“
Odpoutání se a neulpívání
Buddhismus nás učí, že lpění na věcech, lidech nebo představách je zdrojem utrpení. Buddha své učedníky učil, že by se měli držet střední cesty a vyhýbat se extrémům. Tato moudrost nás vede k vyváženému přístupu k životu a k schopnosti přijímat změny.
„Ztrácíš jen to, na čem lpíš.“
Životní poslání
Budhismus říká, že všichni se zde na svět rodíme s nějakým posláním. Abychom přišli na to, jaké je naše poslání, tak skrze kultivaci těla a ducha musíme pochopit, kdo jsme a jaké je naše poslání zde na Zemi.
„Budete-li se snažit porozumět celému vesmíru, nepochopíte vůbec nic. Jestliže se pokusíte porozumět sobě, pochopíte celý vesmír.“
„Vaším úkolem je objevit svůj svět a pak se mu z celého srdce věnovat.“
„Když něco stojí za to, abys to dělal, dělej to celým svým srdcem.“
Mlčeti zlato
Podobně jako v křesťanství, i budhisté praktikují takzvaný slib mlčení. Cílem tohoto cvičení je zklidnit mysl a být čistě pozorovatelem. Praktikující budhisté si pak následně uvědomí, kolik slov je zcela zbytečných, neprospívajících, nebo dokonce přinášejících utrpení jiným lidem.
„Lepší než tisíc prázdných slov je jedno, které přináší mír.“
„Nemluv, pokud tvá slova nejsou lepší než ticho.“
Závěr
Moudrost buddhismu nabízí mnoho cenných lekcí pro náš každodenní život. Od praktikování moudrosti přes rozvíjení soucitu až po hledání vnitřního klidu skrze meditaci – tyto principy mohou významně přispět k našemu duševnímu zdraví a celkové spokojenosti.
Jak říká buddhistické přísloví: „Džán se plní po kapkách.“ Proto podobně i my můžeme postupně integrovat tyto moudrosti do našeho života a krok za krokem se přibližovat k osvícení.
„Bez ohledu na to, jak těžká byla minulost, vždy můžete začít znovu.“
Buddha.
Facebook komentáře