Jednoho dubnového odpoledne se naplnily nejhorší obavy Mandy Pang. V krátké době byla povolána do Zoomu se svým šéfem. Kvůli hospodářskému poklesu z pandemie byla propuštěna ze své marketingové práce.
Rozzlobená a zraněná 29letá obyvatelka Hong Kongu se vrátila domů a začala přemýšlet o vzpomínkách ze svých předchozích zaměstnání a o „smůle“, která se ji zřejmě držela jako rukojmí. O měsíc později, kdy stále hledala práci, se Pang rozhodla, že ví, co musí udělat: změnit své právní jméno ve snaze setřást smůlu a zlepšit své vyhlídky do budoucna.
Pang řekla: „Přítel mé matky mi řekl, že nové jméno mi může pomoci odrazit malé lidi“ – ty, kteří mají negativní vliv na její život.
V tradiční čínské kultuře měl význam jmen vždy obrovský význam. Čínské komunity ve východní Asii věří, že jméno může ovlivnit štěstí v každém aspektu jejich života, od zdraví a romantiky po finance a akademické výsledky. Vzhledem k tomu, že pandemie nadále tvrdě zasahuje ekonomiku, lidé jako Pang, kteří se ocitnou bez práce, nejen oprašují své životopisy, ale také míří k věštcům pro radu, zda nové jméno nezmění jejich budoucnost.
„Číňané věří, že existuje 10 věcí, které rozhodují o jejich osudu,“ říká Lee Shing-chak, jeden z nejznámějších hongkongských praktikujících feng shui. „Kromě načasování narození nebo konání dobrých skutků je jedním z faktorů této rovnice vaše jméno.“
Podle této prastaré metody věřící v tok energie a rovnováhu je dítě pojmenováno po pečlivé analýze přesného času narození a podle toho, které ze základních prvků čínských znaků (oheň, dřevo, voda, kov a země) se shodují v astrologickém kalendáři. Kromě toho, že by jméno mělo znít hezky a mít příznivý počet znaků, mělo by „vyvážit“ prvky, aby pomohlo zlepšit štěstí.
Teorie tedy říká, že pokud se později v životě něco pokazí, můžete zavést nový prvek, který napraví část nerovnováhy, která vám způsobuje neštěstí.
Každá věštkyně má svůj vlastní výklad astrologie a feng shui. Věštkyně od Pangové jí například doporučila, aby si změnila jeden z čínských znaků ve svém křestním jménu na jiný, který znamená ‚přírůstek‘, aby si posílila štěstí.
Podobně Chin Foukin z Guangdongu v Číně měl kolem čtyř let, když k jeho jménu přidali kovový prvek. Měsíce ho srážela respirační choroba a ani přes návštěvu několika lékařů se nezotavil. Jeho matka mu změnila jméno, aby vykompenzovala nedostatek kovového prvku v souladu s feng shui, v naději, že se zotaví tím, že znovu vyváží prvky.
„Přítel mé matky mi řekl, že nové jméno mi může pomoci odrazit ‚malé lidi‘ – Mandy Pang
„Moje nemoc poté záhadně zmizela a moje matka věřila, že změna jména byla jedním z důvodů mého uzdravení,“ říká 24letý pracovník v oblasti nemovitostí. Je však skeptičtější k tomu, zda změna jména byla skutečně jeho všelékem. „Můj odhad byl, že se můj imunitní systém zlepšil, když jsem se stal starším.“
Ačkoli neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by tyto pověry měly nějaký skutečný účinek, změny jména mohou mít podle Zhang Yana, docenta marketingu na National University of Singapore, silný placebo efekt. Provedl rozsáhlý výzkum v oblasti psychologie s pověrčivými rituály.
Zhang říká: „Lidé touží po pocitu kontroly, zvláště v době nejistoty. Změna jmen může lidem poskytnout pocit kontroly, kterou chtějí, jako by mohli změnit běh událostí, pokud mohou změnit jméno. Objektivně by to nepomohlo, ale pokud vezmeme v úvahu, že takový pocit kontroly může uvolnit úzkost, je možné, že tento čin může pozitivně přispět k pozdějšímu vývoji událostí, protože lidé by mohli jednat sebevědoměji.“
V Hong Kongu je rodina Laury Yip přesvědčena, že 23letá dívka se stala klidnou poté, co se řídila jejich radou, aby si v 18 letech změnila jméno. Říká: „Celá moje rodina a já věříme ve feng shui. Můj strýc říkal, že pro mě bude snazší se oženit, když si změním jméno, zatímco moje máma chtěla, abych měla v dospívání více štěstí.“
Yip, jejíž čínské jméno bylo Yip On Yu, poskytla podrobnosti o svých narozeninách kartářce, která jí po „konzultaci s bohy“ nabídla nové jméno. Nové jméno Yip Shun Yan, které má podle svých slov opravdu ráda, má znovu vyvážit prvky v jejím životě a pomoci jí se štěstím v mezilidských vztazích.
Celý proces nebyl levný, stál ji asi 15 000 HK $ (1 930 $, 1 440 GBP), včetně 500 HK $ za registraci změny svého právního jména. Ale věří, že to stálo za to. „Když jsem byla mladší, bývala jsem velmi neomalená a oba [její matka a strýc] mi řekli, že jsem se po změně jména stal více ‚dívčí‘ a ‚měkčí‘. Nejsem si jistá, zda důvodem toho bylo nové jméno, ale po nástupu do práce jsem se stala společenštější a zdvořilejší.“
Yip říká, že její matka ji oslovuje novým jménem alespoň dvakrát ráno, aby to lépe fungovalo. „Praktik mi řekl, že je efektivnější, když lidé vyslovují mé nové jméno častěji, a tak jsem požádala své přátele, aby mě oslovovali mým novým jménem.“
Můj strýc řekl, že je pro mě snazší vdát se, když si změním jméno, zatímco moje máma chtěla, abych měla větší štěstí v dospívání – Laura Yip
Neoficiální důkazy naznačují, že k tomuto trendu změny jména dochází v dobách nejistoty i v jiných částech východní Asie, kde se praktikují čínské tradice. Například zpráva ukazuje, že téměř 150 000 Jihokorejců požádalo o změnu jména v roce 2016, kdy země zaznamenala vysokou míru nezaměstnanosti.
V letošním roce (2020) světová ekonomika zažila obrovský propad a mnoho zemí je svědkem vysoké míry nezaměstnanosti. V září Hongkong zaznamenal nejvyšší sezónní nezaměstnanost za téměř 16 let. Tento pandemický dopad přichází v období vrcholu intenzivní politické nestability.
Podle vládních údajů se počet žádostí o změnu jména v posledních pěti letech každoročně zvyšuje. Za prvních devět měsíců roku 2020 požádalo o změnu jména v Hongkongu 1 252 lidí a 1 600 učinilo totéž v roce 2019, ačkoli neexistují žádné oficiální statistiky o tom, kolik z nich tak učinilo výhradně pro zlepšení svého štěstí.
Nicméně Mak Ling-ling, další známá praktikující feng-šuej v Hongkongu, říká, že poptávka po jejích radách pro přejmenování byla v posledních letech vysoká a že mezi dospělými „přibližně 60 až 70 % přišlo ke mně, aby se zbavili své smůly. “. Říká, že nové jméno může pomoci „sladit něčí auru“ po velkých životních změnách, jako je ztráta zaměstnání. „Jméno člověka je podobné jeho oblečení – reprezentuje jeho osobnost a možná i třídu. Zejména v Číně mnozí chtějí, aby jejich jména zněla moderněji a méně běžně, aby mohli vyniknout v davu, když hledají práci.“
Mak však varuje, že lidé, kteří si mění jména, protože chtějí zcela změnit své osobnostní rysy nebo dosáhnout určitého cíle, pravděpodobně nedostanou to, co chtějí. „Někteří rodiče chtějí změnit jména svým potomků, aby se ve třídě dostali na vrchol. To není možné. Změna jména může pomoci přivést štěstí novým směrem, ale rozhodně nepřesáhne naše základní schopnosti.“
Jméno člověka je podobné jeho oblečení – představuje jeho osobnost a možná i třídu – Mak Ling-ling
Pang má pochybnosti, zda pro ni její nové jméno něco změnilo, protože její štěstí v kariéře se zatím nezlepšilo: opustila svou novou práci v polovině listopadu poté, co tam pracovala něco přes měsíc. Říká: „Neplánuji letos znovu pracovat – místo toho se zaměřím na studium.“
Mezitím Zhang varuje hongkongské uchazeče o zaměstnání, že by se neměli příliš spoléhat na nové jméno, aby zlepšili své vyhlídky. „Neškodí změnit si jméno, ale musíte si uvědomit, že je to jen čin založený na pověrách, který nezmění vaše šance [podle situaci]. Stále musíte tvrdě pracovat, abyste věci zlepšili.“
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: bbc.com
Facebook komentáře