Kvantový inženýr, který vyučoval na University of Colorado, zkoumá psychické jevy, jako je sledování na dálku. Předběžné studie v jeho třídě naznačily, že studenti dokážou přesně předvídat změny na akciovém trhu!
Jeho studenti mu řekli, že jim kurz otevřel mysl, ale nejen ve smyslu uvědomění si jevů PSI (PSI označuje jakýkoli psychický jev, jako je psychokineze, telepatie nebo jasnovidectví). Možná ještě důležitější je, že je Dr. Moddel naučil, jak věda funguje a jak o vědě myslet kritičtěji.
Vědecký konsensus je problém
Pokud 97 procent vědců tvrdí, že je něco pravda, znamená to, že je to pravda? Může si to myslet velká část široké veřejnosti. Ale Dr. Moddel řekl: „Takto věda nefunguje. Není to konsensuální sport. Ve skutečnosti jsou to často osamělí individualisté, kteří mají nakonec pravdu.“
„Pokud 97 procent vědců tvrdí, že je něco pravda, znamená to, že je to pravda?“
„Na základě historických příkladů víme, že většina vědy, které nyní věříme, bude upravena, takže nic z toho, co máme, není skutečně vytesáno do kamene,“ řekl. „Vědecký pokrok zpomalují kaskádové názory.“
Sledoval klasický příklad toho, jak se věda zmocnila života jeho matky. V 50. letech 20. století provedl odborník na výživu Ancel Keys to, co je nyní známé jako „Studie sedmi zemí“, kterou ho pověřilo udělat U.S. Public Health Service. Keys zjistil, že země s menším množstvím tuku ve stravě měly zdravější populaci. „Byl velmi vlivný, a jakmile tento názor vyslovil, zůstalo to dogmatem,“ řekl Dr. Moddel.
Posledních 50 let Spojené státy fungují podle této víry, kdy výrobci omezují tuky v potravinách, ale někdy přidávají cukr a další nezdravé prvky, aby kompenzovali ztracenou chuť. Ačkoli mnoho studií po Keysovi ukázalo, že jeho závěry jsou nesprávné, teprve v posledních pěti letech vědecká komunita skutečně začala uznávat, že nepřítelem je cukr, nikoli tuk.
Matka Dr. Moddela, jak stárla, tak vynaložila velké úsilí a neustále přibírala na váze když odstranika tuk ze své stravy. Obviňil tento kaskádový efekt. Řekl, že nesprávný závěr, udržovaný navzdory mnoha důkazům o opaku, pravděpodobně stál mnoho lidí život.
Zatímco mnoho vědců, kteří jdou proti proudu, je svými kolegy osekáno, funkční období naštěstí umožňuje mnoha dnešním individualistům – včetně Dr. Moddela – studovat PSI a další nepříliš populární témata bez profesionálních dopadů.
Jeho více mainstreamová práce v oblasti kvantového inženýrství vynesla Dr. Moddelovi ve vědecké komunitě respekt. Jeho konvenčně smýšlející kolegové „respektují, alespoň na povrchu“ jeho práci PSI, řekl Dr. Moddel. Univerzita, poté, co ho přiměla přeskočit pár obručí, aby založil svůj PSI-studijní kurz jako kurz kritického myšlení, s ním nyní zachází s „laskavým opomenutím,“ řekl.
Přestože jistota definitivy je pro studenty Dr. Moddela daleko nedosažitelná, někteří z nich touží skočit přímo do studia PSI. „Já jsem ten, kdo dává pozor,“ řekl. Říká jim: „Máte kariéru, o které musíte přemýšlet. Ano, prosím, podívejte se na to, ale abyste se nesabotovali, ujistěte se, že děláte opravdu dobrou mainstreamovou práci.“
Vzdálené sledování v učebně Dr. Moddela
Vláda Spojených států v 90. letech odtajnila dokumenty, které ukazují, že rozsáhle studovala a používala vzdálené sledování. Dr. Moddel přivedl do třídy Paula Smithe, výzkumníka pro vzdálené sledování vycvičeného v americké armádě, aby pomohl svým studentům.
Dr. Moddel uvedl příklad studentského projektu. Student chtěl vidět, co by se stalo, kdyby odstranil jednoho ze dvou lidí zapojených do vzdáleného sledování a nahradil člověka strojem. Při experimentech se vzdáleným sledováním je člověk obvykle požádán, aby nakreslil jakýkoli obrázek, který ho napadne. Ti, kdo provádějí experiment, předem vybrali dva obrázky, z nichž každý odpovídá události v budoucnosti.
Například obrázek bowlingové koule by mohl být označen tak, že hodnota konkrétní akcie se následující den zvýší. Obrázek králíka znamená, že hodnota této akcie následující den klesne.
Takže jedna osoba, která neví, které obrázky byly vybrány, nakreslí obrázek, který se mu náhodně vybaví. Další osobou zapojenou do experimentu je rozhodčí. Rozhodčí se podívá na obrázek, který osoba nakreslila, a rozhodne, zda vypadá spíše jako bowlingová koule nebo králík. Pokud se zdá, že nakreslené obrázky konzistentně odpovídají skutečným výsledkům akciového trhu následujícího dne, zdálo by se, že osoba, která obrázky nakreslila, je tím, kdo provádí vzdálené sledování. Ale Dr. Moddel nám také připomíná, že rozhodčí by také mohl uplatňovat určitou schopnost PSI.
Místo toho, aby člověk obrázky nakreslil, nechal student nakreslit stroj. Použil generátor náhodných čísel (stroj určený k náhodnému vytváření bitů) k výstupu bitového proudu do počítače, který tento proud použil k vytvoření obrazu. Generátor náhodných čísel byl umístěn vedle osoby, která sloužila jako divák, a výstup generátoru náhodných čísel byl pravděpodobně ovlivňován divákem.
I se strojem získal student některé statisticky významné výsledky. V předchozích experimentech byli studenti Dr. Moddela schopni předpovídat změny na akciovém trhu s mírou vyšší než je náhoda (správně sedmkrát za sedm pokusů).
„Studenti Dr. Moddela byli schopni předpovídat změny na akciovém trhu s mírou vyšší než náhoda (správně se trefili sedmkrát ze sedmi pokusů).“
On a ostatní výzkumníci jsou v současné době zapojeni do crowdfundingové kampaně, aby to dále prozkoumali. Již dříve mluvil o důležitosti záměru v experimentech PSI – jiné experimenty v jeho třídě naznačily, že nadšení nebo víra v PSI u subjektů nebo experimentátorů může ovlivnit výsledky – a tak nás zajímalo, jakou roli může hrát záměr v burzovním experimentu.
Zdá se, že ovlivňuje výsledky sledování na dálku, pokud se jedná o chamtivost nebo altruismus? Dr. Moddel řekl, že proběhly PSI experimenty s cílem vydělat peníze. Ty, ve kterých byly peníze předem určeny k darování na charitu, měly o něco lepší výsledky než ty, kde byly peníze použity z osobních důvodů. Zajímá ho, zda to má něco společného se schopnostmi PSI upřednostňujícími altruismus, nebo zda ve hře byly psychologické faktory. Možná ti s altruistickým cílem věřili, že mají jistější úspěch, nebo se více cítili nadšení samotným experimentem.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře