Autor: Martin Kirschner.
Pokud si někdo z politiků myslel to, že firmy budou platit výdaje, i když nemají kvůli opatření proti koronaviru žádný příjem, tak se velmi přepočítali. Nejvíc koronavirová opatření zasáhla cestovní ruch a gastronomii. Nyní již končí i velké obchodní řetězce.
Francouzská firma Camaieu, která do nedávna prodávala módní oblečení, jde do konkurzu a s ní i bezmála třicet poboček. V posledních měsících, kdy začala platit protikoronavirová opatření, vzrostl dluh této firmy na 400 miliónů korun, které nedokáže splácet.
Dalším obchodním řetězcem, který krachuje, je obchodní řetězec M2 Shoes, který má třináct poboček. Tento obchodní řetězec spravuje firma MDV Import. Jak řekl mluvčí tohoto řetězce: „Koronavirová opatření si vyžádala velké finanční ztráty a budoucnost firmy je nejistá.“
V zahraničí společnost L Brands, zahrnující značku Victoria Secret, plánuje zavřít 250 obchodů. Podle slov majitelů firmy se může jednat jen o začátek, protože firma uvažuje, že prodá celou značku.
Dalších 200 poboček zavře společnost H&M Group, které klesly tržby o polovinu a nedaří se jí nalákat zákazníky ani akčními cenami. Švédský módní gigant Inditex, do nějž spadají módní značky Zara, Massimo Dutti, Oysho, Stradivarius, Bershka nebo Pull&Bear, zavře 1200 poboček z celkového počtu 7000.
Krize se také dotýká podniků v cestovním ruchu a gastronomii. S tím se váže i schopnost těchto firem splácet závazky bankám. V důsledku toho banky hlásí také finanční problémy, kdy se jim zisky propadly o mnoho miliard korun. Finanční problémy hlásí banky, jako jsou ČSOB a Česká spořitelna. Tyto banky zaznamenaly zvýšenou míru ztrátových půjček.
Nárůst tržeb naopak zaznamenaly IT obory, které nemají o zakázky nouzi. Tím jak firmy zavírají kamenné obchody, tak se zároveň přesouvají do online prostředí. Na online prodej se totiž vládní opatření prakticky nevztahují. Toho chce třeba využít výše zmiňovaná společnost Inditex, která chce ušetřené peníze investovat do e-commerce.
Jak zachránit svou firmu
Jedna věc je dnes zcela jistá. Spousta firem kvůli vládním opatřením úplně zkrachuje, nebo zavře značnou část svých poboček. Jiné firmy se přizpůsobí a budou hledat příležitosti jinde, třeba jako firma Inditex.
Není nic horšího, než jako podnikatel zůstat sám na řešení krize. Existují různé dotační programy, úlevy na dani a bezúročné půjčky, o kterých podnikatelé ani nevědí, že existují. Přitom kolikrát správné rozhodnutí vám může zachránit podnik.
Právě proto existují specializované firmy, které vám pomůžou s restrukturalizací společnosti, nebo přeměnou společnosti tak, aby se vaše společnost přizpůsobila současné situaci a dokázala si zajistit peněžní a organizační cashflow.
V případě, že poradenská firma vyhodnotí, že je to s vaší firmou opravdu vážné, tak vám pomůžou s likvidací společnosti, což by bez poradenské firmy byl pro vás časově a byrokraticky náročný proces.
Facebook komentáře