Pokud Česká televize (ČT) nabyde přesvědčení, že jste povinní platit koncesionářský poplatek (KP), tak vám pošle takzvanou „Výzvu k platbě poplatku“ na kterou vám ukládá povinnost reagovat do 30 dní, abyste potvrdili povinnost, že přijímáte platbu KP, nebo vyvracíte tuto povinnost. V případě, že na tuto výzvu nebudete reagovat, tak vám ČT automaticky začne účtovat KP a pokud jej nebudete hradit, tak říká, že se stáváte jejím „dlužníkem“.
Poplatek podle vyjádření ČT nemusí platit lidé, kteří nevlastní televizi. Dále jsou od koncesionářského poplatku osvobození lidé hluší, slepí, mající méně než 2,15 násobek životního minima a cizinci, kteří nemají v ČR uděleno právo k trvalému pobytu – jinými slovy uprchlíci co v ČR nelegálně bydlí jsou osvobození od koncesionářského poplatků. Podle právníka JUDR. Tomáše Nielsena nemusí KP platit také zastupitelské úřady ČR v zahraničí a všechny školy zapsané ve školské rejstříku.
ČT uvádí kdo má povinnost platit KP:
„Televizní poplatek má povinnost hradit každá domácnost, která vlastní televizi. Televizí je myšleno jakékoliv zařízení technicky způsobilého přijmout televizní signál šířený rádiovými kmitočty, družicemi nebo kabelovými systémy. Povinnost platby se na Vás vztahuje, i když televizní přijímač využíváte jen ke sledování komerčních platforem typu YouTube, Netflix nebo Apple TV, Amazon prime, HBO, atd. Poplatek se však neplatí například z monitoru počítače, notebooku nebo mobilního telefonu. Např. Doma máte televizní přijímač, ale nemáte ho připojený k anténě. Povinnost platit poplatek máte i v tomto případě, jelikož TV přijímač je technicky způsobilý přijmout signál.“
S tímto tvrzením však nesouhlasí Lenka Tarabová, seniorská ombudsmanka Liberecké příspěvkové organizace Kontakt. Ta říká, že samotné vlastnictví televize neznamená vaši povinnost platit KP:
„Nechápu proč to lidé stále ještě platí. ČT porušuje Zákon o České televizi a platbou koncesionářských poplatků se tato nezákonnost podporuje. Navíc ČT získává info od dodavatelů elektřiny, což je porušení GDPR a poplatky vymáhá, aniž by měl majitel bytu či domu podepsaný formulář k přihlášení se ke koncesionářským poplatkům. Tímto jsem argumentovala, když se ČT předžalobní výzvou snažila ze mě dostat údajný dluh, ČT byla nucena vydat usnesení, stáhli vymáhání a dali mi pokoj. Lidi prostě ohýbají hřbet a neumí se bránit.“
Podle Tarabové se tedy musíte sami přihlásit ke koncesionářským poplatkům – uzavřít řádnou smlouvu z niž vyplívají povinnosti a závazky obou protistran.
Je známý případ muže s právním vzděláním, který nahlásil vlastnictví televize, ale později se neztotožnil s platbou KP. Muž však přihlásil svůj televizní přijímač ČT a nastavil si roční frekvenci plateb. Tímto krokem v podstatě uzavřel s ČT smlouvu a stal se jejím finančním nevolníkem.
Koncesionářské poplatky se platí pouze v těchto deseti zemích EU v nichž nechybí ani ČR:
V EU se tedy jedná o ne příliš častou povinnost. Slovensko například zrušilo platbu KP dne 1. července 2023.
ČT tvrdí, že v brzké době se platbě KP nevyhne prakticky nikdo kdo vlastní mobil, notebook, tablet, nebo počítač. To si myslím, že je dnes druhořadé, protože dnes musí platit KP každý kdo odebírá elektřinu do své domácnosti – viz. důvod proč ČT zjišťovala informace u dodavatele elektřiny paní Tarabové.
Idnes.cz 7. září 2023 vydalo zprávu: „Nový ředitel České televize Jan Souček, který se vedení ujme v říjnu, v minulosti uváděl jako ideální variantu, že by koncesionářský poplatek hradila každá domácnost, která má odběrné místo elektrické energie.“
Tuto povinnost si Souček prosadil.
Právník Nielsen píše:
“ Televizní poplatek platí každý, kdo vlastní televizní přijímač, přičemž jedna domácnost platí pouze jeden poplatek, a to bez ohledu na počet přijímačů (i v případě, že vlastní přijímače např. doma i na chalupě). Podnikatelé (až na stanovené výjimky) naopak platí za každý televizní přijímač.
Pokud přijímač nevlastníte, stáváte se poplatníkem v případě, že jej užíváte z jiného důvodu (nájem apod.) po dobu delší než 1 měsíc.
Zákon dokonce stanoví domněnku existence této povinnosti pro každého, kdo je odběratelem elektřiny k distribuční soustavě. V tomto případě, i kdybyste televizní přijímač nevlastnili, vám vzniká povinnost platit poplatek po uplynutí 30 dnů ode dne, kdy Vás k platbě Česká televize vyzve. Zbavit se této povinnosti můžete, pokud v této lhůtě (30 dnů od výzvy) zašlete České televizi čestné prohlášení o tom, že nesplňujete podmínky pro to, abyste byli poplatníkem televizního poplatku.“
Jinými slovy, pokud se chcete odhlásit od plateb KP, tak podle Nielsena a ČT byste se zároveň museli odhlásit od elektřiny. Tímto absurdním požadavkem KP musí platit všichni lidé – pokud nežijí v jeskyni, nebo se neodstřihli od elektřiny – i přestože mnozí z nich vůbec ČT nesledují. Současná výše KP je 215 Kč za domácnost. Pokud vlastníte více nemovitostí, tak ČT zatím chce, abyste tento poplatek platili pouze jednou.
Zákon ro rozhlasových a televizních poplatcích říká:
- „Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „rozhlasový přijímač“). Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.
- Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.
- Ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového i televizního vysílání se platí rozhlasový poplatek i televizní poplatek.“
Závěr
Je zajímavé, že ČT chce vyplnit přihlašovací formuláře k platbě KP. Nejsem právník, ale až tímto krokem podle mě začíná platnost smlouvy (něco jako odkliknutí obchodních podmínek). Pokud vzniká povinnost platit KP u každého člověka jenž má napojenou domácnost na elektřinu, tak proč by po něm chtěla ČT vyplňovat tento formulář? Vždyť by pouze stačilo poslat fakturu za KP každé domácnosti, která odebírá a platí elektřinu. V tomto směru jsem blíže k názoru Tarabové – není smlouva, nejsou závazky.
Ačkoliv zákon o KP jasně říká, že musíte tyto poplatky platit pokud máte televizní a rozhlasový přijímač, tak zároveň je to proti obchodnímu právu, které říká, že aby vám vznikl závazek platit za určitou „službu“, tak musíte s druhou protistranou uzavřít smlouvu. V opačném případě se jedná o uvalení otroctví na vaši osobu, což je také zákony ČR zakázáno.
ČT podle mého názoru neoprávněně vymáhá KP za údajnou „službu“ ke které se většina lidí nepřihlásila a tudíž se jedná o bezdůvodné obohacování pod nátlakem. Jediné co může ČT udělat je, že vám pošlou předžalobní výzvu k zaplacení koncesionářského poplatku, ale dál už to k soudu nedojde a stáhnou vymáhaní. Proč? Protože vědí, že nejsou v právu a jedná se pouze o požadavky korporace, která si z lidí udělala pod právními výhružkami finanční otroky.
Facebook komentáře