Author: Martin Kirschner.
Lidská mysl je dodnes velkou záhadou. Vědci říkají, že lidé využívají pouhých 10 % kapacity svého mozku. Zbylých 90% je neprobádaných a můžeme se jen dohadovat, co by se stalo a jaké schopnosti by člověk měl, kdyby mohl zbylou část mozku využívat.
Buddha řekl:
Tento citát nám nejenom říká, že myšlenkami tvarujeme naši osobnost, ale také lidi a svět kolem nás. Vždycky jsem říkal, že bychom o druhých lidech měli mluvit dobře, ale o sobě samém, bychom měli mluvit ještě líp, protože to jak o sobě smýšlíme, vysíláme ven a to také utváří svět kolem nás.
Pokud o sobě budete přemýšlet negativně a říkat si věci jako ,,jsem k ničemu, nic nezvládnu, jsem slabý“, tak ne že jenom se takovými stanete, ale také budete přitahovat okolnosti, které vás v tom budou utvrzovat.
Takže když si řeknete, že jste k ničemu, tak někdo z vašeho okolí přijde a řekne vám, že jste k ničemu. Nebo když si řekne, že něco nezvládnete, tak projekt, na kterém pracujete, buď předem vzdáte, nebo vás bude u tohoto projektu doprovázet smůla, která vás utvrdí v tom, že vlastně máte pravdu v tom, že na projekt nemáte.
Jsem velký fanoušek Steva Jobse, protože to byl velký vizionář a pán podnikatel, který se svými vynálezy předběhl dobu. Steve Jobs byl velmi náročný na své zaměstnance.
Například, když chtěl Steve Jobs sestrojit osobní počítač, který by nevydával žádný hluk, tak si všichni technici klepali na čelo. Nutno podotknout, že se tato myšlenka zrodila v roce 1974, kdy osobní počítače neexistovaly, ale místo nich byly obří počítače, které spravovali vědci v bílých pláštích a které vydávali hluk jak jaderná elektrárna. Představa, že by byl vyvinut počítač, který by mohli užívat obyčejní lidé pro osobní účely a navíc nedělal žádný hluk (musela by se odstranit klimatizace, čímž by se počítač přehřál) byla v té době tak revoluční, že ji nikdo nevěřil a všichni začali tvrdit, že takový počítač nelze sestrojit.
Osobní počítač, nejenom že byl sestrojen, ale stal se také hitem, který si začali kupovat lidé z celého světa. Tomu, že dneska existují osobní počítače, vděčíme, právě Steve Jobsovi. Stejně nevěřícně reagovali zaměstnanci Applu, když měli na popud Steva Jobse sestrojit mobil, který měl sloužit jako knihovna médii, hudby, filmů, knih a osobní počítač v jednom. Navíc se tento mobil měl ovládat pomocí dotykové obrazovky. Za to, že dneska máme dotykové telefony, vděčíme opět Stevu Jobsovi, který v roce 2007 představil světu Iphone, mobil do té doby nevídaný.
,,Chci rozezvučit vesmír“
Steve Jobs
Příklad Steva Jobse zde uvádím proto, abyste si uvědomili do jaké míry může náš přístup k myšlení ovlivnit to jací jsme lidé a jak daleko vidíme. Steve Jobs je typický příklad muže, který ve své mysli neměl žádná omezení a nikdy o svých schopnostech nepochyboval. Abyste lépe pochopili, jak tento velikán uvažoval, rád bych vám doporučil audioknihu s názvem Cesta Steva Jobse – ILeadrship pro novou generaci, kterou napsal Joy Eliot, bývalý projektový manažer Applu.
Joy Eliot v audioknize například říká:
,,Steve Jobs se ke svým zaměstnanců někdy choval hrubě a dokázal na ně někdy i půlhodiny řvát. Ke mně se, ale choval slušně a nikdy na mě hlas nezvýšil. Vzpomínám si, že snad jednou na mě zvýšil hlas. To jsem si nenechal líbit a hned jsem mu řekl ,,Sklapni Steve!“. Steve pak v klidu odešel. Když jste se před Stevem chovali jako poskok, tak se k vám choval jako k poskokovi. Když jste se choval jako šéf, tak se k vám taky tak choval.“
Tato příhoda mezi Joyem a Stevem je metaforou toho, jak s námi jedná vesmír. Pokud vesmíru dáme najevo, že jsme nějací poskoci a budižkničemové, tak s námi tak bude jednat. Pokud o sobě budeme smýšlet jako o úspěšných a schopných lidech, bude s námi také tak jednat, protože to co vysíláme do vesmíru, se nám vrátí. Vesmír není dobrý, nebo špatný. Je takový jaký si ho uděláme.
Možná, že Steve Jobs o tomto zákonu vesmíru věděl a tímto svým chováním lidi zkoušel, jestli jsou schopni změnit svůj způsob myšlení a jednání Nutno podotknout, že Steve Jobs byl budhistou, takže zde máme i určitou spojitost s výše zmiňovaným Buddhou, ikdyž Buddha učil, že se máme chovat ke všem bytostem s úctou a soucitem.
V minulosti byla napsána spousta knih, které hlouběji objasňovali princip, že to co vyšleme do vesmíru, se nám vrátí. Nejznámější je kniha Tajemství, která tento princip objasňuje a ve které se můžete dočíst zkušenosti úspěšných lidí, kteří tento princip uvedli ve svém životě v praxi.
Lidská mysl je silný nástroj, který dokáže ovlivňovat věci jak na duchovní, tak na fyzické úrovni. Jsou známé případy lidí, kteří se pouhou myšlenkou a odlišným postojem k životu vyléčili z těžkých nemocí.
Je možné, že oněch 90% nevyužité kapacity mozku pouze čeká na to, až ji oživíme a získáme tak nebývalé schopností, díky kterým budeme schopni ve svém životě udělat velké věci a objevit náš duchovní potenciál?
Myslím, že je to možné. Člověk je tak omezený, na kolik se omezený cítí. Zbavte se omezení a získáte všechny možnosti světa.
Facebook komentáře