Jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor řekl: „Vždy jsme byli znepokojeni skutečností, že existuje dominance dolaru a že se musíme poohlédnout po alternativě“.
Pandor podle Sputniku řekl, že klub rozvíjejících se ekonomik BRICS se snaží najít způsob, jak obejít dolar, aby vytvořil spravedlivější platební systém, který by nebyl vychýlen směrem k bohatým zemím.
„Systémy, které jsou v současné době zavedeny, mají tendenci upřednostňovat velmi bohaté země a mají tendenci být skutečnou výzvou pro země, jako jsme my, které musí provádět platby v dolarech, jehož cena je větší ve srovnání s našimi různými měnami. Takže si myslím, že musí být vyvinut spravedlivější systém a je to něco, o čem diskutujeme s ministry BRICS v diskusích o ekonomickém sektoru,“ řekl.
Ministr Pandor dále uvedl, že jedním z důvodů, proč země BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – v roce 2014 založily společně řízenou Novou Rozvojovou Banku (NDB), bylo vyvinout platební systém jako alternativu k platbám založených na dolarech.
„BRICS má řadu sektorových výborů, které se zabývají otázkami politiky a bezpečnosti, ekonomiky a mezilidské výměny, a v ekonomickém kontextu se díváme na to, jak nám NDB a další institucionální formace mohou pomoci vytvořit spravedlivější systém peněžní směny,“ zdůraznil.
Stojí za zmínku, že Ali Akbar Velayati, který je poradcem íránského nejvyššího vůdce v mezinárodních záležitostech, nedávno řekl ruským zdrojům, že obchod Ruska a Číny s jinými měnami než je americký dolar představuje „velmi dobrý pokrok“ tváří v tvář hegemonii Washingtonské IMF.
„Čína a Rusko, které jsou dvěma hlavními členy BRICS, kam patří také Indie, Jižní Afrika a Brazílie, mezi sebou provádějí mnoho transakcí bez použití cizí měny [americký dolar]. Skutečnost, že nejsou vázaný na dolar, který závisí na vůli USA, je velmi dobrý pokrok,“ řekl Velayati.
Od konce druhé světové války dominovaly USA velké části globální ekonomiky, držely většinu zlata a sloužily jako světový věřitel. Nedávno si však ekonomové a finanční analytici začali všímat, že americký dolar ztrácí svůj status přední světové rezervní měny.
Vyhlídky na dedolarizaci globální ekonomiky jsou považovány za pravděpodobné vzhledem ke skutečnosti, že mnozí považují dodržování sankcí nespravedlivě uvalených na Rusko za příliš nákladné.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: almayadeen.net
Facebook komentáře