Náš svět je docela velké a rozmanité místo, ale je tu jedna věc, která nás spojuje s většinou ostatních zemí – používání elektřiny k napájení našich spotřebičů, vytápění nebo chlazení našich domovů a světel.
V roce 2017 činila světová spotřeba elektřiny přibližně 22,3 bilionů kilowatthodin – což je více než trojnásobek množství spotřebované elektřiny v roce 1980.
Existují však obrovské rozdíly ve způsobu výroby, využití a dokonce i toho, kolik stojí v různých částech světa elektrická energie. Například Island jako jediná vyspělá země vyrábí elektřinu ze 100% obnovitelných zdrojů energie, zatímco elektřina v Číně pochází téměř výhradně z fosilních paliv.
Egypťané utrácejí jen asi 0.80 Kč za kWh elektřiny, zatímco dánské domácnosti neuvěřitelných 11, 16 Kč za kWh, tedy téměř 14krát více. Dnes budeme analyzovat ceny elektřiny po celém světě a jedinečnou kombinaci faktorů, které je ovlivňují, a poté se pokusíme odpovědět na otázku, která vás nejspíš bude zajímat – jak je na tom Česká Republika ve srovnání s ostatními zeměmi?
Globální průměrná cena elektřiny
Pokud bychom zprůměrovali ceny elektřiny v každé zemi na světě, dostali bychom se na 3,26 Kč za kWh pro domácnosti a 2,79 Kč za kWh pro firemní uživatele – jedná se o celosvětovou průměrnou cenu elektřiny. Průměrné cena elektřiny v ČR je 7,15 Kč za kWh (po zastropování 6 Kč) pro domácnosti a 5,89 Kč pro firemní uživatele – což znamená, že naše ceny energií jsou více než dvojnásobné, než je světový průměr. Přitom naše země je největší vývozce energií v Evropě, takže bychom se mohli zařadit mezi země s nejnižší cenou elektrické energie, ale protože ji vyvážíme na Lipskou burzu, tak je mnohonásobně dražší.
Tato průměrná cena elektřiny se samozřejmě skládá ze zemí s mnohem vyšší a mnohem nižší průměrnou cenou. Nejnižší cenu za energie platí v Libanonu 0,093 Kč za kWh.
Podívejme se, kde je elektřina nejlevnější.
Země s nejnižší cenou energie
Pravděpodobně jste odhadli správně, že země s nejlevnější elektřinou jsou ty, které těží ropu, zejména Venezuelu, Írán, Irák, Kuvajt a Katar. Díky velkým zásobám ropy a jejímu vývozu, tyto země těží z masivních finančních úspor z rozsahu, který jim umožňují využívat jedny z nejlevnějších cen energií na světě. To samozřejmě vyvolává otázku, zda tak nízké ceny, vyplývající z přílišného spoléhání se na neobnovitelné, fosilní zdroje, jako je ropa, jsou pozitivní věcí a jaké jsou jejich dlouhodobé následky pro svět.
Procento mzdy potřebné k nákupu elektřiny
Pokud se podíváme pouze na cenu elektřiny po celém světě, mnoho nám toho neřekne. Domácnosti v každé zemi vydělávají různé mzdy, takže průměrných 3,26 Kč za kWh může být pro některé obyvatele země levné, zatímco pro jiné velmi drahé. Parita kupní síly (PKS) se používá k zajištění srovnání nákupu zboží a služeb v souladu s údaji o průměrné mzdě a směnného kurzu. Podívejme se na podíl vaší denní mzdy potřebné k nákupu elektřiny za den po celém světě.
Domácnosti v Portugalsku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a České republice potřebují utratit až 8 % své mzdy na elektřinu. A zatímco průměrné ceny elektřiny v Německu jsou třetí nejvyšší na světě, průměrné účty za elektřinu tvoří jen asi 5 % mezd jejich obyvatel, protože mají mnohém vyšší průměrné denní platy.
Naopak v USA obyvatelé potřebují ke spotřebě energie během dne pouze asi 1,24 % své denní mzdy.
Cenová dostupnost je v evropských zemích tedy větší výzvou.
Oblíbené destinace Čechů
Mezi oblíbené destinace Čechů za poslední období, kteří uvažují o přestěhování do jiné země patří například Kostarika, Chorvatsko a Srbsko.
Kostarika vyrábí elektřinu z 98% z obnovitelných zdrojů. Díky tomu jsou ceny za elektřinu poměrně nízké a zhruba o 30% nižší než v ČR. Cena za elektřinu v této zemi je 4,54 Kč za kWh.
Kromě ceny elektřiny v Chorvatsku ušetříte výdaje za bydlení také proto, že v Chorvatsku se neplatí roční daň z vlastnictví nemovitosti a připravuje se také nová legislativa zákona, která by nevyžadovala platit kolkovné z prodeje nemovitosti. Cena za elektrickou energii je v této zemí 3,75 Kč za kWh, což je v průměru dvakrát méně, než v ČR.
Známá aktivista Ladislav Vrábel prodávající v Srbsku nemovitosti, ve svém vysílání řekl, že celkové jeho měsíční náklady za energií (kterou i topí), svoz odpadu, vodu a internet činí 1000 Kč měsíčně u dvou podlažního rodinného domu. Pravděpodobně se jedná o přikrášlené sdělení, nicméně pravdou je, že ceny za elektřinu jsou v Srbsku jedny z nejnižších v Evropě. Cena za elektřinu v Srbsku je 2,26 Kč za kWh a tedy průměrně třikrát nižší, než v ČR.
Jak na levnou elektřinu v ČR
Pokud jste patriot a chcete zůstat v zemí vašich předků, tak za elektřinu můžete i tak ušetřit spoustu peněz a rád s vámi budu sdílet některé z vychytávek.
Málokdo ví, že například LED žárovky vám dokáží ušetřit až 80% nákladů za elektrickou energii v průběhu 10ti let.
Pokud vytápíte svůj byt elektřinou, tak náklady na toto vytápění můžete snížit tím, že si pořídíte kvalitní okna, která dokonale těsní. Vám tak z bytu, či domu neuniká teplo a nemusíte tolik platit za vytápění.
Třetím řešením je pořídit si energeticky úsporné spoptřebiče třídy A+++, které vám za rok používání ušetří dalších několik tisíc korun ročně.
Kombinace všech tří možností vám ušetří spoustu peněz i když si vyžadují počáteční investici, která se však z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí.
Informace o cenách elektřiny všech zemí světa si můžete prohlédnout na webu globalpetroprices.com
Facebook komentáře