Autor: JOSEPH MERCOLA.
V květnu 2020 jsem spolu s dalšími odborníky předpověděl, že po pandemii COVID-19 může následovat narušení potravin a dokonce i hladomor. Bohužel se zdá, že se tato předpověď naplňuje, protože nedostatek potravin a nebetyčně vysoké ceny se do letošního podzimu stanou dlouhodobou záležitostí. Nepanikařte, jen se připravte.
POHLED NA PŘÍBĚH
Je stále jasnější, že vážný nedostatek potravin bude nevyhnutelný, víceméně po celém světě, a jakékoli dostupné jídlo bude i nadále zdražovat.
Náklady na zemědělské vstupy, jako je nafta a hnojiva, raketově rostou kvůli nedostatku – způsobenému kombinací úmyslných a náhodných událostí – a tyto náklady se odrazí ve spotřebitelských cenách potravin a v příštím roce.
Záhadné požáry, údajné vypuknutí ptačí chřipky a další nevysvětlitelné události zabíjejí hospodářská zvířata a ničí klíčovou infrastrukturu. Od konce dubna 2021 bylo po celých Spojených státech poškozeno nebo zničeno nejméně 96 farem, závodů na zpracování potravin a distribučních center potravin.
Globální index cen potravin vzrostl v dubnu 2022 o 58,5 % nad průměrem let 2014–2016 v důsledku konvergence celosvětové poptávky po pandemii, extrémního počasí, utahování zásob potravin, vysokých cen energií, překážek v dodavatelském řetězci, vývozních omezení, daní a rusko-ukrajinského konfliktu.
Dohromady nás všechny tyto faktory připravily na zaručený nedostatek potravin, inflaci potravin a možná i hladomor na některých místech, takže nyní je čas se připravit.
Před dvěma lety v květnu 2020 jsem předpovídal, že po pandemii COVID-19 bude následovat hladomor, a to díky záměrnému odstavení podniků a globálních zásobovacích linek.
V závislosti na tom, kde žijete, nyní začínáte ve větší či menší míře pociťovat nedostatek. Ale bez ohledu na to, jak se věci právě teď vyvíjejí, očekávejte změny, potenciálně drastické, během nadcházejících měsíců a do roku 2023, protože tehdy se projeví snížené výnosy z tohoto aktuálního vegetačního období.
Kromě toho záhadné požáry, údajné vypuknutí ptačí chřipky a další nevysvětlitelné události zabíjejí hospodářská zvířata a ničí klíčovou infrastrukturu. Od konce dubna 2021 bylo požárem poškozeno nebo zničeno nejméně 96 farem, závodů na zpracování potravin a distribučních center potravin po celých Spojených státech (viz níže).
Poznámka MK: Dejte si automatické české titulky:
Odhadem 10 000 kusů dobytka zahynulo v polovině června 2022 také v Ulysses v Kansasu za záhadných okolností. Oficiální tvrzení je, že dobytek zemřel na tepelný stres, ale to se zdá velmi nepravděpodobné. Teplo by mohlo zabít nějaký slabší dobytek, ale 10 000 ve stejný den?
Zaznamenané teploty byly v době ztráty údajně kolem 100 stupňů Fahrenheita (37, 8 ℃), ale i jiné státy měly teploty 100 stupňů, bez zaznamenaných úmrtí dobytka.
Dohromady nás všechny tyto faktory připravily na zaručený nedostatek potravin, inflaci potravin a potenciálně na některých místech i hladomor. Pokud stále sedíte s lahváčem na gauči, naléhal bych na vás, abyste vstali a začali s přípravami. Kdo se nedokáže připravit, pravděpodobně se letos na podzim a příští rok ocitne v neuvěřitelně těžké situaci. Nedopusťte, aby se vám to stalo.
Jak moc je to špatné?
V květnu 2022 začala řada odborníků mluvit o nevyhnutelnosti přicházejícího nedostatku potravin. Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres varoval před „přízrakem globálního nedostatku potravin v nadcházejících měsících“, pokud nebudou přijata mezinárodní opatření a The Economist na své obálce časopisu uvedl „Přichází potravinová katastrofa“.
Během zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu v roce 2022 Kristalina Georgieva, výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu, řekla účastníkům, že „úzkost z přístupu k potravinám za rozumnou cenu globálně naráží na střechu“ a prezident Biden, v březnu 2022 řekl novinářům, že nedostatek potravin „bude skutečný“.
Zpráva agentury Reuters z 30. května 2022 ukázala, že globální index cen potravin v dubnu 2022 vzrostl o 58,5 % nad průměrem let 2014–2016 v důsledku kovergence „globální poptávky po pandemii, extrémního počasí, zkracování zásob potravin, vysokých cen energií, zužování dodavatelských řetězců, zavedení vývozních omezení a daní“ v kombinaci s ruskou invazí na Ukrajině.
Dohromady Rusko a Ukrajina představují až 12 % všech globálně obchodovaných kalorií, takže načasování konfliktu je pro svět obzvláště nebezpečné. Není divu, že země, které jsou silně závislé na dovozu, zaznamenaly nejstrmější nárůst cen potravin.
Začátkem dubna 2022 prezident Rockefellerovy nadace Rajiv Shah a Sara Menker, zakladatelka Gro Intelligence, publikovali redakční názor v The New York Times, v němž obviňují „Putinovu válku“ z hrozící potravinové krize, ale zjevně jsme již byli na cestě k globálnímu hladomoru dávno předtím, než Putin vstoupil na Ukrajinu.
Důležitou roli hraje například počasí – ať už přírodní nebo uměle vyrobené. Jak poznamenali Shah a Menker, „historické sucho“ sužuje mnoho částí světa, včetně Středozápadu USA, Brazílie, Argentiny, severní Afriky, Středního východu a Indie. Mezitím se čínská zemědělská půda topí pod „největšími záplavami za posledních 60 let.“
Jak špatné to bude?
I když je těžké předvídat, jak špatné to bude v jakékoli dané oblasti, dá se bezpečné říci, že každý by se měl připravit na určitý stupeň nedostatku potravin, bez ohledu na to, kde žijete, protože zíráme na dokonalou smršť matoucích faktorů, které jsou globální povahy, a proto mohou způsobit dalekosáhlé a poněkud nepředvídatelné vlnové efekty.
Jak poznamenal redakčním názorem David Wallace-Wells dne 7. června 2022 v New York Times, s odkazem na grafy cenových indexů zveřejněné agenturou Reuters a Shah and Menker:
„… jednu věc tyto grafy, zjevně nesignalizují, a to je masové hladovění. A přesto, podle Davida Beasleyho, bývalého republikánského guvernéra Jižní Karolíny, který nyní vede Světový potravinový program OSN, to je to, co naznačují:
Možnost, že v důsledku pokračující potravinové krize zhoršené válkou na Ukrajině, změnou klimatu a pokračujícími dopady pandemie koronaviru 323 milionů lidí „pochoduje k hladovění“, když se o tom bavíme, přičemž 49 milionů lidí„ stojí doslova u dveří hladomoru…
Stojí za to mít na paměti, že 49 milionů není číslo, které čelí ‚akutní potravinové nejistotě‘, abychom použili rozlišení technické kategorie Světového potravinového programu.
Toto číslo je mnohem vyšší: nejméně 323 milionů, což je podle Beasleyho více než 276 milionů před válkou, 135 milionů před pandemií a 80 milionů, když jsme se připojil k Světovému potravinovému programu v roce 2017 — čtyřnásobný nárůst za jediné období vedení. Čtyřicet devět milionů je jen počet těch, kteří jsou bezprostředně ohroženi smrtí.
„Už před válkou jsem varoval svět, že roky 2022 a 2023 mohou být nejhorší dva roky v humanitárním světě od druhé světové války,“ říká Beasley, když se mnou minulý pátek mluvil z Říma.
„Snažím se všem říct, jak je to špatné – jak špatné to bude. A pak, příští týden, jsem jak víte, si uvědomil – že je to horší, než co jsem říkal… Beasley věří, že rok 2023 by mohl nabrat ještě temnější směr.
Letošní cenovou krizi by mohla vystřídat skutečná krize dodávek, v níž jsou potraviny pro mnoho milionů vytlačeny z dosahu nejen cenou, ale i přetrvávajícími strukturálními podmínkami (včetně nezasévání sklizně příští rok na Ukrajině a prudkým nárůstem cen hnojiv, což může být třetina nebo více celkových ročních nákladů zemědělců) a svět by mohl zažít kdysi nemyslitelný: skutečný nedostatek potravin.“
Podle Menkerové je současný problém „ne cyklický“, ale spíše „seismický“ – „Není to okamžik v čase, který pomine.“ Wallace-Wells píše:
„Ona uvádí delší seznam příčin, včetně nejenom poptávkových šoků způsobených pandemií a souvisejících problémů s dodavatelskými řetězci, ale také ‚rekordního počtu šoků v zásobovaní‘, které souvisejí s klimatem‘, a také vyhlazení čínské populace prasat od prasečí chřipky až z toho plynoucího nárůstu poptávky po krmivu, problém veřejného dluhu v chudých zemích, přelévací efekt ceny jedné komodity, která zvedá druhou a ta zase třetí, a tak dále.
„Jakýkoli z těchto problémů by byl sám o sobě považován za velkou událost na trhu. Ale když se jich děje pět současně, je to seismické,“ říká.
Přeměna Ruska a Ukrajiny na „obilnici světa“ byla „zemědělským zázrakem posledních 30 let,“ říká, čímž vyvrací kataklyzmatické předpovědi lidí jako Paul Ehrlich a Římský klub.
Odebrat tuto zásobu z trhu – „je jako odebrat významné palivo do ohně,“ říká. Co se týče konečného rozsahu dopadu? ‚Myslím, že to bude tak velké, jaké si to uděláme.‘“
Globalizace je neúspěšný model
Wallace-Wells však poukazuje na to, že zemědělští ekonomové vypadají poněkud optimističtěji, protože „většina potravin se spotřebovává doma, neobchoduje se s nimi na mezinárodních trzích“. Takže v mnoha oblastech mohou být k dispozici náhrady za nedostatek.
Podle zemědělských ekonomů „ve výchozím stavu neexistuje žádný skutečný globální nedostatek potravin, pouze ta neokázale znějící ‚cenová krize‘,“ říká Wallace-Wells a problémy s cenami jsou řešitelné. Může to však trvat čas, který mnozí nebudou mít. Osobně si nejsem tak jistý, že spoléhat se na optimismus zemědělských ekonomů je dobrý nápad.
Přestože se mnoho potravin vyrábí a spotřebovává lokálně, zemědělci všude bojují s rostoucími náklady a nedostatkem požadovaných vstupů (hnojiva). A pokud kvůli tomu místní farmáři nebudou moci pěstovat potraviny, nebudou k dispozici žádné náhražky, když se dovoz opozdí.
Jak poznamenává Daniel Greenfield z Gatestone Institute International Policy Council, globalizace zanechala Spojené státy extrémně zranitelné, protože globalizace „globalizuje neschopnost globálního řádu“
„Zastánci globalizace… právě obnovili marxistické centrální plánování s poněkud flexibilnějším globálním modelem, ve kterém masivní korporace překlenuly globální bariéry, aby vytvořily nejúčinnější možné prostředky pro přesun zboží a služeb po planetě…
Vzájemně závislý svět ve skutečnosti znamená, že alžírští džihádisté střílejí v Paříži, členové gangu ze Salvadoru řežou hlavy Američanům na dohled od Washingtonu D.C. a je nedostatek tamponů a aut způsobený válkou na Ukrajině…
Technokratický nový světový řád megakorporací, které konsolidují trhy a poté rozdávají produkty pomocí systémů včasných zásob, nyní prochází přerušeným dodavatelským řetězcem. Rostoucí inflace a mezinárodní rozvraty znemožňují i velkým společnostem plánovat dopředu, a tak produkují méně a krčí rameny nad nedostatkem.
Jsme ve válečné ekonomice, protože náš systém se stal příliš rozsáhlým a příliš nepružným, než aby se přizpůsobil chaosu. Biden neustále prosazuje zákon o obranné výrobě, dokud nebude celá ekonomika sovětizována. Čím více se vláda snaží vnutit chaosu stabilitu, tím méně vnímaví a produktivní se dominantní hráči stávají.
Konsolidace trhu kvůli vládním nařízením zanechala na vrcholu trhu několik společností. Když jeden z nich, jako například Abbott pro kojeneckou výživu, se zadrhává, výsledky jsou katastrofální…
Za všemi značkami na produktových regálech je skřípající sovětský systém, ve kterém hrstka masivních podniků propojených se státem líně chrlí nekvalitní produkty z rozsáhlých dodavatelských řetězců, které již nemají konkurenci a pociťují malý konkurenční tlak na lepší výkon…
Ve stresu jsou dopady selhání až příliš zřejmé, a co je méně zřejmé, je to, že systém nemá v úmyslu žádný z nich opravovat… Nedotknutelná elita reaguje na problémy nesmyslným ujišťováním, hloupými vtipy a bdělostí. Stejně jako sovětská propaganda, jediná věc, kterou korporátní prohlášení sdělují, je obrovská vzdálenost mezi životy těch, kteří řídí systém, a těmi, kteří jsou uvězněni v jeho soukolí…
Biden a demokraté dychtivě obviňovali společnosti z „profitovaní“ z inflace vytvořené federálními výdaji… Demokraté byli největšími zastánci globalizace. Jejich regulace vedla k rekordní konsolidaci trhu a osekání domácích pracovních míst.
Na korporace byl vyvíjen nátlak, aby vyvážely špinavá republikánská pracovní místa do Číny a udržovaly „čisté“ pracovní místa demokratů doma. Devastace způsobila zmatek na dělnické a střední třídě a přebudovala celou naši ekonomiku tak, aby byla závislá na Číně a celosvětovém dodavatelském řetězci, kterému jen globalisté mohli věřit, že je neprůstřelný… Poté, co globalisté rozprodali americkou ekonomickou suverenitu, ukázalo se, že nejsou schopni udržet globální stabilitu. “
Nepanikařte. Připravte se
Zatímco prognóza je chmurná, panika není vhodnou reakcí. Mnohem lepší by bylo přijmout opatření s jasnou hlavou a připravit se. Jakmile si zajistíte základní zásoby a zálohy, budete se cítit pohodlněji a budete vědět, že jste připraveni zvládnout jakoukoli další krizi.
Pokud jde o to, jak se připravit a čím se zásobit, to bude záviset na vaší individuální situaci, lokalitě a finančních možnostech. Člověk žijící na venkově obklopený farmáři a čistými sladkovodními potoky čelí úplně jiné situaci než člověk žijící v betonové džungli.
Zhodnoťte tedy své okolí a osobní situaci. Poté projděte a určete, jak můžete vyřešit některé ze svých nejnaléhavějších potřeb, jako například:
Zabezpečení zdroje pitné vody a prostředků k čištění méně ideálních vodních zdrojů – Příklady zahrnují zásoby tablet nebo kapek na čištění vody a/nebo nezávislé systémy filtrace vody, jako je Berkey, které dokážou odfiltrovat patogeny a jiné nečistoty (tj. filtrační systém, který není vázán na kohoutek ve vaší domácnosti, pro případ, že by vypadla čerpadla a vy by jste neměli vodu z kohoutku).
I malý systém filtrace vody pro přežití je lepší než nic, protože pití kontaminované vody může mít za následek vážné onemocnění a/nebo smrt. Mít dešťový sud připojený k okapovému svodu je dobrý nápad. Můžete ji použít k zalévání zahrady a v nejhorším případě máte zdroj čerstvé vody na pití, vaření a koupaní.
Nakupujte trvanlivé a trvanlivé potraviny ve velkém – například potraviny sušené mrazem mají trvanlivost 25 let nebo více. Konzervované potraviny a suché základní potraviny, jako je rýže a fazole, mohou za správných podmínek také zůstat životaschopné dlouho po datu spotřeby.
Mezi další dobré možnosti patří konzervovaný losos, konzervovaná tresčí játra, sardinky ve vodě (vyhněte se konzervovaným v rostlinném oleji), ořechy, sušené mléko a syrovátka a další nutriční prášky, které můžete smíchat s vodou.
V ideálním případě budete chtít skladovat potraviny na chladném a tmavém místě s nízkou vlhkostí. Velké balení rýže a fazolí se nejlépe skladuje v uzavřeném potravinářském kbelíku s absorbéry kyslíku. Vakuové těsnění potravin může také prodloužit trvanlivost.
Zálohování energie – Chcete-li se připravit na případný nedostatek energie, výpadky, postupné výpadky nebo úplné vypnutí elektrické sítě, zvažte jednu nebo více záloh napájení, jako jsou plynové generátory a/nebo sady solárních generátorů, jako je Jackery nebo Inergy. Záložní napájení může zabránit ztrátě potravin v hodnotě stovek dolarů, pokud váš domov ztrácí elektřinu na více než pár dní.
Rozšiřte a diverzifikujte podle toho, co si můžete dovolit. V ideálním případě byste měli mít více než jeden systém. Pokud máte pouze plynový generátor, co uděláte, pokud dojde k nedostatku plynu a/nebo pokud cena vyletí do dvouciferných čísel? Na druhou stranu, co uděláte, když je počasí příliš zataženo na dobití solární baterie?
Zálohy vaření — Potřebujete také nějaký způsob, jak uvařit vodu a jídlo během výpadku proudu. Mezi možnosti patří (ale nejsou omezeny jenom na ně) solární vařiče, které nevyžadují ani elektřinu ani oheň, malá raketová kamna, kempingový vařič na propan a 12voltové hrnce a pánve, které můžete zapojit do záložní baterie.
Založte si zahradu a naučte se některé základní dovednosti – Čím více potravin dokážete vyrobit doma, tím lépe se budete mít. Udělejte si zásoby klíčících semen a vypěstujte si nějaké klíčky. Pokud jde o výživu, jsou to malí pomocníci, snadno se pěstují a jsou připraveny k jídlu za několik dní, nikoli měsíců.
Pokud máte prostor, zvažte založení zahrady, a pokud to místní předpisy dovolují, můžete přidat kuřata pro stálý přísun vajec. (Nezapomeňte, že i oni mohou potřebovat další krmivo.)
Začněte se také učit některé základní dovednosti při skladování potravin, jako je konzervování a nakládání. I když to může zpočátku působit hrozivě, ve skutečnosti to není tak obtížné. Například syrová, nemytá, domácí vejce mohou být konzervována ve vápenné vodě – 1 unce (28g) vápna (hydroxidu vápenatého, neboli „nakládacího vápna“) na 1 litr vody – čímž se prodlouží jejich trvanlivost asi na dva roky bez chlazení.
Vápenná voda vajíčka v podstatě utěsní, aby se nezkazila. Před použitím vajec nezapomeňte omýt vápno. To však nefunguje u komerčních vajec, protože ochranný povlak, nazývaný „květ“, se během mytí strhává.
Kvašená zelenina se také snadno vyrábí a umožní vám ukládat zásoby z vaší zahrady na dlouhou dobu. Pro inspiraci se podívejte na můj recept na fermentovanou zeleninu. Ve videu níže vysvětluji výhody použití víček od startovací kultury a kinetické kultury. Nejsou nezbytností, ale omezí zápach uvolňovaný při fermentaci zeleniny.
Poznámka MK: Dejte si automatické české titulky
Očekávejte drastické změny
Pamatujte, že The Great Reset zahrnuje reset globálního potravinového systému. Proto si můžeme být tak jisti tím, že žádný ze současných problémů nebude účinně řešen nebo neutralizován.
Mají v úmyslu, aby se současný potravinový systém rozpadl, takže pak mohou problém „vyřešit“ zavedením nového systému založeného na patentovaných laboratorních syntetických a geneticky upravených potravinách spolu s digitální identitou, sledováním uhlíkové stopy a programovatelnými centralizovanými digitálními měnami, aby mohli sledovat nejen to, co jíte, ale i vše ostatní, co děláte.
Konečnou hrou je úplná kontrola nad globální populací, což bude vyžadovat zničení a demontáž současných systémů, včetně potravinového systému. Jediným východiskem z tohoto záměrného chaosu je stát se více soběstačným a vytvářet alternativní paralelní systémy lokálně, mimo kontrolu globalistů.
Původně publikováno 27. června 2022 na Mercola.com. Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)
Facebook komentáře