Autor: Martin Kirschner.
Vegetariánství se v poslední době stalo módním trendem. Spousta lidí se chce stát vegetariány z přesvědčení, ale nakonec jejich plán zkrachuje a vrátí se zpátky k masité stravě. Aby se člověk mohl stát vegetariánem, tak to vyžaduje proces a my si v tomto článku řekneme, jak své tělo na tuto stravu připravit.
Vegetarián z přesvědčení
Jedná se o člověka, který se rozhodl, že se stane vegetariánem z nějakého přesvědčení (náboženské, etické, praktické, zdravotní atd.). Nejčastěji se chtějí tito lidé stát vegetariány, protože soucítí se živými zvířaty, která jsou hromadně porážena na jatkách.
Je vědecky dokázáno, že zvířata při jatkách skutečně trpí a vyplavují stresové hormony, které se pak ukládají do masa. Když pak člověk toto maso jí, tak se mu v těle tyto stresové hormony ukládají do buněk a tkání.
Následně pak člověk může trpět depresemi, nadýmáním, cítí se jak kdyby měl zanesenou hlavu, někdy mu není dobře, případně cítí únavu (možná znáte situaci, kdy sníte půl kachny s knedlíkem a zelím a pak by jste se nejraději na hoďku někde natáhli ?)
Každopádně ať už je vaše přesvědčení pro to stát se vegetariánem jakékoliv, tak vaše tělo nemusí s vašim přesvědčením souhlasit. Je proto potřeba tělo postupně naučit přijímat vegetariánskou stravu a omezit maso.
Polovegetariánská (semivegetariánská) strava
Jde o stravu částečně bezmasou, která se skládá převážně z vegetariánské stravy, ale může také obsahovat lehce stravitelné maso jako jsou ryby, nebo drůbež. Tuto polovegetariánskou stravu můžete kombinovat tak, že první tři dny jíte čistě vegetariánskou stravu a čtvrtý den si uděláte jídlo z drůbeže nebo ryby. Následně tento proces opakujte.
Při tom se pozorujte co s vámi tato polovegetariánská strava dělá. Cítíte čtvrtý den kdy si dáváte k jídlu maso, že máte absťák a maso shltnete naráz? V pořádku. Nic se neděje, protože tělo ve skutečnosti nepotřebuje jíst každý den maso a na menší příděl masa si zvykne. Na polovegetariánské stravě je dobré to, že se ve skutečnosti o pravé vegetariánství nejedná a v podstatě jde jen o omezení určitých druhů a množství masa.
Už po pár týdnech s polovegetariánskou stravou budete vědět, jestli se chcete stát vegetariánem a jestli to je vaše cesta. Když budete polovegetariánskou stravu jist několik týdnů až měsíců, tak si tělo postupně zvykne na omezené množství masité stravy a vy se budete cítit báječně. Sami pak na sobě můžete pozorovat, jak se cítíte svěží, plní energie a jak vám to myslí. Pokud tomu tak je, tak můžete směle přejít na čistě vegetariánskou stravu.
Některým lidem může polovegetariánská strava dělat problémy a nevydrží dlouhodobě konzumovat omezené množství masa. Pak je v pořádku si dát na nějakou dobu pauzu a vrátit se zpět ke svému stylu stravování. S polovegetariánskou stravou to můžete zkusit opětovně za nějaký čas.
Pokud se ještě necítíte na to, aby jste přešli na vegetariánskou stravu a zpátky k masité se vám nechce vracet, tak v polovegetariánské stravě můžete pokračovat a klidně u ní zůstat i trvale.
Meditace
Jestliže polovegetariánství je mostem mezi masitou a vegetariánskou stravou, pak meditace je malta na které tento most přirozeně drží. Díky meditaci se u člověka zpomaluje metabolismus. Nejenom, že díky zpomalenému metabolismu tělo pomaleji stárne, protože buňky lidského těla pomaleji umírají a obměňují se jednou za dlouhý čas, ale také dochází k tomu, že lidské tělo již nepotřebuje přijímat tolik stravy, kterou člověk přijímá v podobě fyzické energie.
Díky meditaci si člověk čistí tělo a přijímá do něj jemnější energie. Pro člověka je pak snadnější přejít na vegetariánskou stravu a nemá potřebu konzumovat maso.
Závěr
Vegetariánství není o přesvědčení, ale je to životní styl se vším co k tomu patří. Pokud se chcete stát vegetariánem, tak je potřeba skrze polovegetariánskou stravu projít přechodnou fází a navyknout tělo na nový typ stravování. Když k tomu navíc přidáte meditativní a chi-kungová cvičení, tak získá přirozenou oporu na cestě stát se vegetariánem.
Facebook komentáře