Komentář
Bylo nám řečeno, že umělá inteligence (UI) pravděpodobně zničí lidstvo. A pak nám „odborníci“ říkají, že se to pravděpodobně nestane. Jedna věc, kterou umělá inteligence rozhodně udělá, je, že nám vezme práci a zanechá za sebou spoustu nezaměstnaných, naprosto zbytečných jedinců. Je to tak?
Pravda je však mnohem odlišnější, než ta, kterou nás některé zprávy informují.
V současnosti je ve Spojených státech 6,47 milionu nezaměstnaných. Kvůli tvrdé konkurenci, inflaci akademiků a stále více vybíravým společnostem se mnoho z těchto lidí může v dohledné době ocitnout bez práce. Aby to bylo ještě složitější, musí nezaměstnaní počítat s další obrovskou překážkou: stroje s umělou inteligencí a automatizací.
Bát se nových technologií je přirozené. Tiskařský lis se ze strany lidí setkal s šokem a hrůzou. Stejně taková byla reakce na vynálezy jako telefon, rádio a televize. Ale umělá inteligence není nic jako tyto spíše dobrotivé vynálezy. Je to úplně jiná bestie, která má moc zničit nespočet profesí, ale také vytvořit řadu příležitostí, které otevírají oči. Někteří analytici varují, že umělá inteligence trvale změní pracovní prostředí. Podle výzkumníků z Oxfordské univerzity UI přímo ohrožuje 47 procent pracovních míst v USA. Lidé mají pochopitelně obavy z ChatGPT a dalších chatbotů.
Podle analytiků PwC nechá umělá inteligence ve Spojeném království během příštích dvou desetiletí bez práce nejméně 7 milionů lidí. Vzhledem k tomu, že Spojené království má 67 milionů obyvatel, je 7 milionů obrovské číslo. Zároveň však UI vytvoří 7,2 milionu nových pracovních míst. Totéž platí ve Spojených státech. Předpokládá se, že UI vytvoří více pracovních míst, než zničí. Tento fakt je tak často, ať už vědomě nebo nevědomě, vynecháván z konverzace „UI nás nahradí“.
Důležitou otázkou, která vyžaduje další zvážení, je samozřejmě to, zda mají lidé příležitost, čas nebo finance na zvyšování kvalifikace. Avšak v případě trhu práce není UI tak destruktivní, jak by mnozí mohli předpokládat.
Jak správně řekl John Hawksworth, hlavní ekonom PwC: „Hlavní nové technologie, od parních strojů po počítače, nahrazují některá stávající pracovní místa, ale také generují velké zvýšení produktivity,“ dodal, že zjištění jeho týmu „naznačují, že totéž bude platit o UI, robotech a souvisejícími technologiemi.“ Je třeba poznamenat, že nejvíce ohrožené jsou profese, které zahrnují spíše opakující se činnosti, jako jsou práce týkající se vkládání dat, telemarketing a práce recepčních.
Ačkoli umělá inteligence ve skutečnosti nevyřadí lidi z rovnice práce, alespoň ne v bezprostřední budoucnosti, představuje jinou, pravděpodobně hrozivější hrozbu pro jednotlivce, zejména pro ty, kteří pobývají ve Spojených státech.
(Další) narušení soukromí a zdravého rozumu
V roce 2014 Stephen Hawking ponuře předpověděl, že vývoj kompletní umělé inteligence „by mohl znamenat konec lidské rasy“. Zda se Hawkingovo zlověstné proroctví ukáže jako pravdivé, řekněme za tři až čtyři desetiletí, se teprve uvidí. Ale co s určitostí víme je to, že UI ukončí myšlenku soukromí, pokud ještě nějaké máme.
Stále větší počet federálních agentur používá technologii invazivního rozpoznávání obličeje (FRT), přičemž více plánují letos rozšířit své používání FRT. Technologie, která funguje tak, že identifikuje a měří specifické rysy obličeje a ukládá data jako otisk obličeje, je poháněna umělou inteligencí. Orgány činné v trestním řízení se v poslední době obrátily na technologii ve snaze identifikovat zločince. To je problematické na mnoha úrovních.
Jak ukázala nedávná zpráva Axios, FRT je neuvěřitelně chybná. Zpráva byla zveřejněna krátce poté, co byl v Georgii uvězněn černoch poté, co FRT nesprávně porovnala jeho tvář s podezřelým z loupeže v New Orleans. Muž, který tvrdil, že nikdy v životě nenavštívil Louisianu, byl propuštěn téměř po týdnu ve vazbě.
Není to poprvé, co technologie vedla k zatčení nevinného jedince. Jak uvedl Wired v loňském roce, došlo k nejméně třem předchozím falešným zatčením poté, co policisté použili FRT. Všichni tři zatčení byli černoši. Tato technologie v minulosti nedokázala přesně identifikovat tváře černochů. FRT je nejen invazivní, ale také se zdá být rasistická.
Kromě toho FRT poháněné UI lze také použít jako malá létající zařízení, která nyní sužují Američany. Je to pták? Je to letadlo? Ne, je to dron. Zdá se, že bezpilotní letadla (UAV), běžněji známá jako drony, jsou všude. Od světa zemědělství přes stavebnictví a těžbu, média a telekomunikace až po vymáhání práva. Poptávka po dronech nikdy nebyla vyšší. Očekává se, že do roku 2025 bude velikost trhu služeb bezpilotních letadel činit 63,6 miliardy dolarů.
Ve Spojených státech už drony rozváží pizzu. Walmart také používá drony k doručování potravin. Ale, jak nedávno zdůraznil spisovatel Zachary Mack, kritici si stěžují, že tyto létající parodie narušují jejich soukromí. Jejich obavy jsou zcela jistě oprávněné; tyto stroje jsou dodávány s namontovanými kamerami, což znamená, že zaznamenávají téměř cokoliv.
Navíc jsou drony neuvěřitelně hlučné. Zachary Mack poznamenal, že v Glendale, Arizona jsou obyvatelé v těsné blízkosti obchodu Walmart, unaveni neustálým hlukem, přičemž jeden z obyvatel tento zvuk přirovnal k „sršnímu hnízdu, které bylo vykopnuto“. Lidé by se této poznámce mohli posmívat, ale souvislost mezi hlukem a vysokým krevním tlakem, stejně jako srdečními chorobami, poruchami spánku a stresem je nepopiratelná.
Umělá inteligence vás možná neokrade o vaši práci, ale bude hrát klíčovou roli v tom, že vás připraví o vaši tvář, a pokud náhodou žijete poblíž Walmartu, možná i o zdravý rozum.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře