Utopická myšlenka univerzálního základního příjmu (UBI) – která je s lidstvem spjatá už nejméně půl tisíciletí – se může stát realitou s digitální měnou.
Kvůli krizi způsobené COVID-19 přišly miliony lidí o celý nebo částečný příjem. Nově také lidé přicházejí o práci a z ní plnoucí příjem z důvodu robotizace, digitalizace a zavádění AI umělé inteligence.
Je možné, aby praxe UBI byla trvalá? A pokud ano, proč budeme potřebovat státní digitální měny?
Pandemie COVID-19 donutila Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Rusko a mnoho dalších zemí tisknout velké množství rozpočtových rezerv a začít pomáhat lidem s přímými platbami v hotovosti. Tato opatření opět vedla svět k tomu, aby hovořil o myšlence nepodmíněného nebo univerzálního základního příjmu, jinak známého jako UBI, což je myšlenka, kterou předložil Thomas Moore ve svém románu Utopie v roce 1516. Její podstatou je, že každý občan má právo pravidelně dostávat určitou částku od vlády bez splnění jakýchkoli podmínek a všichni lidé mohou tyto peníze utratit podle svého uvážení.
Zavádění experimentů UBI začalo dlouho před pandemií koronaviru. Jedním z příkladů je Aljaška, kde podobný systém, nazvaný „Permanent Fund Dividend“, funguje od roku 1982. Jednou ročně obdrží každý obyvatel státu určitou část zisku z místního ropného průmyslu. V roce 2019 to bylo 1 606 dolarů a v nejziskovějším roce 2015 to bylo 2 072 dolarů. Dalším příkladem je Namibie, kde asi 1 000 obyvatel dvou vesnic dostávalo 100 namibijských dolarů (cca 150 Kč) každý měsíc v letech 2008 až 2009. Také ve Finsku byl v letech 2016 až 2017 testován systém UBI, kde 2 000 nepracujících občanů dostávalo 560 eur každý měsíc.
Dnes podporuje myšlenku UBI 71 % Evropanů. Papež František takové platby podpořil. Andrew Yang, bývalý kandidát na prezidenta USA pro rok 2020, učinil z UBI střed své kampaně a vytvořil fond Humanity Forward. Nedávno organizace obdržela 5 milionů dolarů od zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho, aby rozdala peníze ve formě 20 000 mikrograntů po 250 dolarech.
Mnozí však poukazují na nedokonalosti systému UBI a domnívají se, že ve světě tradičních financí může přinést více problémů než užitku. To znamená, že věci mohou být jiné, pokud se na situaci podíváte z jiné perspektivy. Rozvoj krypto technologií otevírá nové možnosti pro zavádění UBI, mění vztahy mezi státem a společností a vytváří spravedlivější svět. Kryptoměny totiž vznikají buď výpočetní těžbou, nebo podobně jako ve světě peněz si je můžete „vyťukat na počítači“. Do oběhu by pak moly být vydávany v rámci UBI, což by byla obrovská změna k finanční svobodě na rozdíl od současné lichvářského systému peněz, kdy peníze se dostávají do oběhu formou dluhu.
Co je špatného na myšlence UBI?
Jedním z hlavních argumentů odpůrců UBI je, že pokud stát rozdělí peníze všem občanům, lidé budou méně pracovat, což negativně ovlivní ekonomiku. Může také vést ke zvýšení spotřeby alkoholu a dalších škodlivých látek, zejména u nejchudších vrstev populace. Experimenty, které byly provedeny, však tyto stereotypy vyvracejí.
Vědci zjistili, že v Namibii začali příjemci UBI lépe jíst, jejich děti častěji navštěvovaly školy a snížila se kriminalita. Ve vyspělých zemích – jako například Finsko – jsou příjemci UBI spokojenější se svým životem, pozitivněji vnímají svou ekonomickou situaci a zároveň se nesnaží vyhýbat zaměstnání. Snížení úzkosti z vydělávání peněz na jídlo, bydlení a další nezbytnosti navíc vede k rozvoji kreativních dovedností, což pomáhá nacházet nové oblasti činnosti.
Kromě stereotypů za zavedením UBI stojí i další překážky. K realizaci spravedlivého rozdělení finančních prostředků ve světě tradičních financí potřebujeme složitý a nákladný systém interakce mezi všemi účastníky, který musí brát v úvahu mnoho faktorů — od inflace a možné korupce až po charakteristiky migračních toků. V důsledku toho by například pro Spojené Státy s 300 miliony obyvatel, které se nacházejí v pěti různých časových pásmech, mohly náklady na zaplacení UBI ve výši 1 000 USD činit 10 až 130 USD za každých vyplacených 1 000 USD.
Dnes však existují technická řešení, která můžou státu pomoci vybudovat efektivní platební systém pro UBI s minimálními náklady: kryptoměny. Nejde o bitcoiny, etherea, nebo jiná digitální aktiva, ale o státní kryptoměny, jejichž vydávání bude řídit centrální banka, stejně jako nyní vydává emisie papírových peněz. Vývoj těchto státních kryptoměn již probíhá a v některých zemích se již používají.
Jak kryptotechnologie pomohou
Na rozdíl od veřejného kryptoměnového blockchainu, kde je jednou z protichůdných funkcí anonymita vlastníků aktiv, je systém statní pokladny blockchainu naprosto transparentní. Distribuce UBI probíhá uvnitř uzavřeného informačního systému peer-to-peer, jehož účastníky budou:
Stát: Provádí centralizovanou emisi kryptoměn, přímý převod UBI plateb do elektronických peněženek občanů, kontrolu peněžních toků v rámci systému a blokování podezřelých transakcí včetně nákupu určitého zboží a služeb.
Občané: Získané peníze utrácejí.
Organizace: Platby UBI jsou přijímány k platbám od občanů, organizace pak nashromážděnou kryptoměnu použijí k placení daní a/nebo k převodu na jiné měny, které pak používají pro jakékoli tradiční platby.
Blockchain umožní okamžitou a spolehlivou výměnu dat nezbytnou pro výpočet částky platby UBI a také kontrolu včasných plateb každé osobě. Aby se předešlo podvodům a opakovaným pokusům pro získání platby, může k identifikaci uživatele v systému dojít např. zadáním údajů o bankovnictví a potvrzením identity (občanka nebo pas) nebo pomocí biometrických údajů.
Díky absolutní transparentnosti a automatizaci procesů pomoci chytrých kontraktů, dokážou kryptoměnové technologie vyřešit hlavní problémy, které se dnes týkají technické implementace databázové technologie.
Zde jsou nějaké příklady:
- Inflace. Při výpočtu hodnoty plateb UBI je důležité neustále sledovat změnu kupní síly peněz s přihlédnutím ke skutečnému spotřebnímu koši. Dnes se data pro výpočet indexu spotřebitelských cen sbírají ručně; to znamená, že pracovníci chodí nakupovat a vypisují ceny. Je to pomalé a drahé.
Řešení: Použití centralizované kryptoměny umožní téměř okamžitý sběr informací, zvýší objektivitu dat a odstraní chyby ve výpočtech. Blockchain také umožňuje měnit hodnotu zboží a služeb na základě sledování skutečné spotřeby obyvatel.
- Rozdílná životní úroveň. Stejné zboží a služby mohou mít různé ceny a různou hustotu ve spotřebním koši. Při použití „obyčejných“ fiat peněz pro platby UBI by problém nastal kvůli jednoduchému zprůměrování, což by vedlo k výraznému zkreslení celkového obrazu. Tento problém je typický zejména pro národy s velkým územím a výrazným rozdílem mezi urbanizovanými a zemědělskými/rybářskými oblastmi.
Řešení: UBI, postavený na kryptoměně, umožňuje nejen zohlednit změny v ceně zboží, ale také vytvořit „koš subměn“. Náklady na zboží v každém regionu lze posuzovat samostatně a poté je snížit na společného jmenovatele převodem, nikoli průměrováním. Lidé si tak budou moci koupit identické množství zboží a služeb bez ohledu na reálnou životní úroveň v konkrétním regionu.
- Korupce. V regionech se slabým systémem vymáhání práva může platba UBI v tradiční měně vést k nárůstu korupce.
Řešení: Všechny transakce budou zaznamenány na blockchainu a bude možné sledovat celou cestu kryptoměny od okamžiku vydání. Taková transparentnost plateb nedává prostor pro korupci.
- Přistěhovalectví. Se současnou mírou globalizace se lidé často stěhují do zemí s rozvinutější ekonomikou. Pokud se UBI vyplácí všem občanům, i těm, kteří nemají bydliště na území dárcovského státu, vyvolává to ještě větší nerovnost: Ti, kteří se vrátí do své vlasti, jsou dvakrát vítězové. Na druhou stranu, pokud se UBI nevyplácí návštěvníkům, kteří legálně pracují na území donorského státu, prohlubuje se propast mezi nimi a občany dané země. V obou případech může UBI vyvolat zvýšení sociálního napětí a ovlivnit migrační toky.
Řešení: Kryptotechnologie umožňují provádět platby UBI selektivně — s přihlédnutím k hlavní geolokaci daňového rezidenta. Například UBI by bylo vypláceno jen těm, kteří se podílejí na tvorbě přidané hodnoty na daném území státu nebo mají jiné zákonné důvody pro příjem finančních prostředků. Například v případě nezletilých, důchodců atp.
- Náklady. V rámci tradičního finančního systému je správa přímých, pravidelných a současných vypořádání s miliony lidí obtížná a nákladná. To vyžaduje platby mnoha zaměstnanců a náklady na provoz bankovní infrastruktury, které využívají informační technologie. Je také nutné počítat s dodatečnými náklady při vývoji IT a provozu systémů: Musí mít nadměrnou zásobu produktivity, která je nezbytná v době největšího zatížení.
Řešení: Technologie Blockchain automatizuje všechny procesy související s účetnictvím, směrováním, účtováním peněz atd. Celkové transakční náklady — od vydavatele až po elektronickou peněženku — v případě státního blockchainu jsou mnohem levnější než v tradiční infrastruktuře fiat plateb. Vlastní peněženky lze vytvářet prostřednictvím veřejných aplikačních programových rozhraní, což je učiní zdarma jak pro stát, tak pro veřejnost. V tomto případě si stát ponechá pouze certifikační funkci tohoto softwaru.
- Důležitost statistiky. Podniky jsou dnes nuceny připravovat mnoho reportů pro různá oddělení, které se následně promění v souhrnná data za odvětví, regiony a zemi jako celek. Takový proces vyžaduje spoustu práce, času a peněz, ale jeho efektivita je extrémně nízká, protože konečné statistiky jsou odesílány do pokladny o několik měsíců později, kdy by mohly být již nepodstatné nebo přinejmenším zastaralé.
Řešení: Díky kryptotechnologiím se statistiky stanou okamžitými, přesnými a spolehlivými. Když osoba platí prostředky UBI z kryptoměnové peněženky, informace odrážené v pokladním dokladu se v reálném čase odesílají do státních zúčtovacích center. Přesné údaje o dynamice prodeje v sortimentním kontextu umožní vytvářet informované plány výroby zboží a cenové politiky a včasné úpravy v oblasti odměňování a sociálního zabezpečení.
Závěrečné myšlenky
Před třemi lety Mark Zuckerberg v projevu k absolventům Harvardu vyzval k využití UBI, aby lidé měli možnost zkoušet nové věci, dělat chyby a hledat svá životní poslání. A dnes, kdy je ve světě tolik omezení, máme technologie, které mohou poskytnout každému člověku více svobody a bezpečí. Toho je třeba využít, a učinit z UBI ideální nástroj k posílení jednotlivce a k vytvoření lepšího světa.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: cointelegraph.com
Facebook komentáře