Autor: Martin Kirschner.
V minulém článku jsme si řekli, jak se budou snažit elity omezit přístup k internetů. Ve zkratce jenom zopakuji, že se pomocí opětovné paniky budou snažit vyvolat hysterii, že nějací hackeři napadají sítě dodavatelských řetězců. Budou zaváděny internetové pasy, aby se člověk prokázal, že není „internetový terorista“. Ovšem za internetového teroristu můžou označit i člověka s odlišným názorem, než by si elity přáli.
V důsledku toho vyvíjejí vývojáři na blockchainu decentralizovaný Web 3.0, také známý jako Internet 3.0. Jedná se o web založený na demokratických procesech a svobody projevu. S tím jak přichází Defi (decentralizované finance) a alternativní sociální sítě, tak kompletní decentralizovaný internet je součastí evoluce, kdy si lidé zpátky berou svá práva minimálně v kyberprostoru. Může se tato revoluce přelít z online prostředí do offline prostředí? Jisté je, že v dnešní době kybernetický prostor naše životy výrazně ovlivňuje.
Sociální sítě
Vznikla celá řada alternativních sociálních sítí, ať už je to sociální síť od Donalda Trumpa, nebo od jiných vývojářů. Cílem toho je, aby tyto sociální sítě sloužili lidem, kteří by chtěli vyjádřit svůj svobodný názor.
Ovšem netýká se to pouze svobodného názoru. Je již veřejným tajemstvím, že sociální sítě jako Twitter a Facebook prodávají data o svých uživatelích velkým korporacím, aby tato data pro své marketingové účely finančně zužitkovaly. Na decentralizovaných sociálních sítích toto není možné, protože skutečným vlastníkem účtu na dané síti je pouze člověk a ten si může určit co kdo uvidí na jeho profilu.
Zde na obrázku můžete vidět, jaký je rozdíl v technické struktuře centralizovaných a decentralizovaných sociálních sítí:
V jednoduchosti tento obrázek znamená, že u centralizovaných sociálních sítí jsou data uzavřená a vlastněná u dané společnosti, které sociální síť patři. Decentralizované sociální sítě jsou postavené na tom, že nikdo není vlastníkem a zároveň všichni tuto sociální síť vlastní.
Podle Andrewa Torby, zakladatele sociální sítě Gab bychom měli vytvářet pararelní systémy, ať už je to v oblasti financí, internetu, sociálních sítí a služeb, práce, zdravotnictví, bydlení atd. abychom nebyli závislí na systému vládních elit a nebyli jejich loutkami. Andrewovi Torbovi dám ještě prostor v dalších článcích.
Shrnutí
Internet 3.0, decentralizované finance a alternativní sociální sítě jsou uceleným krokem ke kybernetické a finanční svobodě. Přichází stále nové a skvělé projekty. Proto budu dále sledovat vývoj v této oblasti a informovat vás o novinkách.
Facebook komentáře