Mohammed Al-Jadaan, ministr financí Saúdské Arábie, v úterý v rozhovoru na Bloombergu uvedl, že Saúdská Arábie bude otevřena obchodování, včetně ropy, v různých měnách – zmiňuje zejména euro a saúdský rijál – namísto amerického dolaru. Toto je poslední z řady událostí, které naznačují, že země Středního východu a velký producent ropy se odklánějí od podpory hegemonie amerického dolaru prostřednictvím obchodu.
V únoru 2006 tehdejší člen americké Sněmovny reprezentantů Ron Paul (zástupce z Texasu) diskutoval o historii hegemonie amerického dolaru a její hrozící zkáze ve sněmovním projevu nazvaném „Konec dolarové hegemonie“. Paul zahájil svůj projev svým hodnocením, že dominance dolaru v poslední době nazývaná hegemonie dolaru a nebo také nazývaná dolarová diplomacie v dřívějších desetiletích předchozích sta let, „se blíží ke konci“.
Úplná historie a analýza o které Paul promluvil je fascinující. Existuje však určitá část Paulova projevu, která se týká komentáře saúdského ministra financí. Tehdy se Paul zaměřil na klíčovou roli, kterou sehrál obchod s ropou při podpoře dolarové hegemonie a s tím související pozici amerického dolaru jako světové rezervní měny.
Paul vysvětlil, že poté, co prezident Richard Nixon v roce 1971 odstranil poslední spojení mezi zlatem a americkým dolarem, se podpora dolaru ropou stala klíčem k udržení dolarové dominance.
Pavel uvedl:
„Vše skončilo 15. srpna 1971, kdy Nixon zavřel zlaté okno a odmítl vyplatit cokoliv z našich zbývajících 280 milionů uncí zlata. V podstatě jsme vyhlásili naši platební neschopnost a všichni uznali, že je třeba vymyslet nějaký jiný měnový systém, který by na trhy přinesl stabilitu.
Překvapivě byl navržen nový systém, který umožnil USA provozovat tiskařské lisy pro světovou rezervní měnu bez jakýchkoli omezení – dokonce ani nepředstíral směnitelnosti zlata, vůbec žádnou! Ačkoli nová politika byla ještě více chybná, přesto otevřela dveře pro šíření dolarové hegemonie.
Uvědomili si, že svět se pouští do něčeho nového a ohromujícího, elitní finanční manažeři, se zvláště silnou podporou amerických úřadů, uzavřeli dohodu s OPEC o ceně ropy v amerických dolarech výhradně pro všechny celosvětové transakce. To dalo dolaru zvláštní místo mezi světovými měnami a v podstatě „podložilo“ dolar ropou. Na oplátku USA slíbily, že budou chránit různá na ropu bohatá království v Perském zálivu před hrozbou invaze nebo domácího převratu. Toto uspořádání pomohlo podnítit radikální islámské hnutí mezi těmi, kteří nenáviděli vliv USA v regionu. Uspořádání dalo dolaru umělou sílu s obrovským finančním přínosem pro Spojené státy. Umožnilo nám to exportovat naši peněžní inflaci nákupem ropy a jiného zboží s velkou slevou, díky vzkvétajícímu vlivu dolaru.
Tento post-brettonwoodský systém byl mnohem křehčí než systém, který existoval mezi lety 1945 a 1971. Přestože uspořádání dolar/ropa bylo užitečné, nebylo zdaleka tak stabilní jako falešný-zlatý standard pod Bretton Woods. Rozhodně byl méně stabilní než zlatý standard z konce 19. století.“
Paul uvedl v projevu, že když přišla 80. léta, tak byla poskytnuta dodatečná podpora, aby pomohla udržet dolarovou dominanci. Nicméně „petrodolarový“ systém zůstal rozhodující podporou dolarové dominance. Paul k této skutečnosti poznamenal: „Pokud by trhy s ropou vyměnily dolary za eura, časem by to omezilo naši schopnost nadále a bez omezení tisknout světovou rezervní měnu.
Odstranění dominantní role dolaru na ropných trzích je právě to, co saúdský ministr financí navrhuje.
A dolar již byl v obchodě s ropou za poslední rok výrazně odsunut stranou i jinými zeměmi v reakci na sankce USA uvalené vůči Rusku, včetně velkého ruského ropného a plynárenského průmyslu.
Paul ve svém projevu popisuje, že USA jsou ochotné provádět řadu zahraničních intervencí ve svém desetiletí trvajícím úsilí o udržení petrodolarového systému. Vede to člověka k zamyšlení, co se chystá, protože se rozpad petrodolarového systému zdánlivě výrazně zrychlil.
Turbulence jsou před námi. Ale nakonec Paul ve svém projevu navrhl, že konec dolarové hegemonie by mohl uvolnit místo tomu, co popisuje jako lepší systém. Paul zakončil svůj projev slovy:
„Použití síly k přinucení lidí přijímat peníze bez skutečné hodnoty může fungovat pouze krátkodobě. V konečném důsledku vede k ekonomické dislokaci (domácí i mezinárodní) a vždy končí cenou, kterou je třeba zaplatit.
Ekonomický zákon, že poctivá směna vyžaduje jako platidlo pouze věci skutečné hodnoty, nelze zrušit. Chaos, který jednoho dne vyplyne z našeho 35letého experimentu s celosvětově nekrytými penězi, bude vyžadovat návrat k penězům skutečné hodnoty. Budeme vědět, že se blíží den, kdy ropu produkující země požadují za ropu zlato nebo jeho ekvivalent spíše než dolary nebo eura. Čím dříve, tím lépe.“
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: infowars.com
Facebook komentáře