Návrhy francouzského regulátora akciového trhu mohou vést k větší autoritě dohledu nad kryptotrhem.
Návrhy nabízejí široký pohled na to, co by AMF (francouzský úřad pro finanční trhy) chtělo dělat, pokud jde o dohled a regulaci.
Uvádí čtyři hlavní akční body pro vytvoření rovných podmínek pro všechny účastníky trhu.
Francouzský regulátor akciových trhů zveřejnil řadu návrhů požadujících větší dohled a regulaci, které by mohly ovlivnit kryptotrh.
Francouzský regulátor akciových trhů AMF, předložil nové návrhy, které by mohly vést k větší autoritě dohledu nad kryptotrhem. Organizace zveřejnila oznámení 13. července s tím, že hlavní návrhy zveřejnila v rámci konzultací Evropské komise o sbližování dohledu.
Návrhy nabízejí široký pohled na to, co by AMF chtělo dělat, pokud jde o dohled a regulaci, a kryptoměny by mohly tvořit významnou část změny. Popsali cíl návrhu v tom smyslu, že umožňuje Evropskému orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA) „hrát větší roli v zájmu dosažení harmonizovaného a jednotného dohledu, zajištění rovných podmínek a minimalizace možnosti regulatorní arbitráže.“
Uvádí čtyři hlavní akční body ve svém návrhu na vytvoření rovných podmínek pro všechny účastníky trhu a minimalizaci regulační arbitráže. Jedním z nich je centralizovaný dohled v rámci orgánu ESMA nad novými neregulovanými činnostmi a „nad určitými kategoriemi subjektů a činností z důvodu jejich přeshraniční povahy nebo jejich významného či systémového dopadu“. Možná by to mohl být trh s kryptoměnou, na který odkazuje, ale příklad uvedený v oznámení je evropský clearinghouse („Ústav protistrany významně přispívají k bezpečnějším, efektivnějším a transparentnějším globálním finančním trhům“).
Nic z toho samozřejmě výslovně nenaznačuje, že evropské agentury uvažují o změnách, které by na kryptovém trhu udržely na uzdě. Ale vzhledem k obecné vážnosti, s níž nyní vlády přezkoumávají trh s kryptoměnami, nebylo by to mimo oblast možností, že evropské agentury zvyšují svou hru.
Začátkem letošního roku, v červnu, AMF pozměnila své obecné nařízení a aktualizovala svoji politiku ve snaze posílit svůj rámec boje proti praní peněz a rámec boje proti terorismu. Stejně jako Úřad pro finanční správu Spojeného království varoval veřejnost před kryptotrhem, tak AMF konkrétně zmínil platformy krypto derivátů.
Evropa usiluje o regulaci krypto trhu
Vedle USA, Velké Británie, Kanady, Jižní Koreje, Japonska a Číny nyní členové EU pracují na tom, jak zavést regulaci na kryptotrh. Trh získal dostatečnou pozornost a přitažlivost od prominentních investorů, takže úřady nemají jinou možnost, než se začít zabývat otázkami dohledu. Christine Lagarde z Evropské centrální banky vyzvala ke globální regulaci bitcoinů.
Stejně jako tyto země se i evropské úřady zabývají hlavními směnárnami, z nichž je Binance jedním z cílů s nejvyšší prioritou. Pokud jde o každou jednotlivou zemi, pravidla se liší zcela odlišně v závislosti na zemi.
Evropské regulační orgány údajně kontrolují akciové tokeny na Binance kvůli možnému porušení pravidel pro cenné papíry. Binance tvrdil, že akciové tokeny nepotřebují dohled. Burza také musela pozastavit platby na hlavní evropské platební síťi SEPA s odvoláním na události, které nemohla ovlivnit.
Překlad: Martin Kirschner, www.vipnoviny.cz
Zdroj: beingcrypto.com
Facebook komentáře