
Christine Lagardeová (Prezidentka Evropské centrální banky), urguje a říká, že digitální euro se musí stát realitou.
Evropská centrální banka (ECB) intenzivně pracuje na zavedení digitálního eura, což je forma centrální bankovní digitální měny (CBDC), jejíž spuštění je plánováno na říjen 2025. Tento ambiciózní projekt má za cíl modernizovat finanční systém Evropské unie a přizpůsobit jej rychle se měnícímu digitálnímu světu. Podle dostupných informací ECB vynaložila na vývoj digitálního eura již přes jednu miliardu eur, což svědčí o vážnosti, s jakou k tomuto kroku přistupuje.
ECB uvádí, že digitální euro by mělo nabídnout občanům a firmám bezpečnou, rychlou a efektivní alternativu k tradičním platebním prostředkům, přičemž by zůstalo pod přímou kontrolou centrální banky. ECB zdůrazňuje, že tento krok posílí finanční stabilitu a umožní lepší dohled nad transakcemi, což může zahrnovat i možnost automatického výběru daní nebo blokování určitých plateb, či zmrazení celého účtu.
To potvrdil i Augustin Carstens, šéf Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS), který v roce 2020 na summitu Mezinárodního měnového fondu přímo řekl: „Snažíme se vytvořit ekvivalent k platbě v hotovosti a je mezi nimi velký rozdíl. Například, při platbě v hotovosti my dnes nevíme, kdo použije stodolarovku nebo tisíc peso. Klíčový rozdíl při používání CBDC je ten, že centrální banka bude mít absolutní kontrolu nad pravidly a regulacemi, které určí používání tohoto druhu závazku centrální banky. A budeme mít technologie, abychom si to vynutili.“
V době pandemie, kdy kanadští kamioňáci protestovali proti pandemickým opatřením, byly těmto protestujícím zmrazeny peníze na jejich bankovních účtech. V případě zavedení CBDC budou podobné kroky ještě více snadnější a častější.
Přípravy na digitální euro zahrnují nejen technický vývoj, ale také rozsáhlé konzultace s členskými státy a veřejností, aby byly potlačeny obavy týkající se narušení soukromí a potenciálního zneužití v případě používání CBDC. EU komisařka Urshula von der Leyenová vyzvala členské státy, aby v tomto ohledu bojovali proti šíření dezinformací.
Kritici projektu varují, že CBDC by mohlo vést k větší centralizaci moci a omezení finanční svobody jednotlivců.
„Centrální banka tedy bude-li moci provádět to shazovaní peněz z vrtulníku, tak řekne. ‚Tak vidíte tady to máte elektronicky a už nepotřebujete tu hotovost.‘, jakmile se tak stane a CBDC peníze budou skutečně pádný argument pro vymýcení hotovosti, bude se samozřejmě říkat, že to je nehygienické používat hotovost, že to zatěžuje životní prostředí a kdo ví co všechno, takže se přejde na ty CBDC peníze a sklapne past, bych řekl. Dá se to tak označit, protože najednou vkročíme do onoho monetárního nevolnictví, kde centrální banka bude moci nejen, když se ji zamane a bude mít třeba pocit, že je třeba nastartovat spotřebu, ale také bude moci tak činit ještě daleko agresivněji a to třeba tak, že na tom svém účtu prostě zavede -20% úrok, -30%, -40%, -50% atd. Velké zdanění úspor jemuž nebude vyhnutí.“, řekl dlouhodobý kritik CBDC ekonom Lukáš Kovanda.
CBDC v Jižní Koreji: První kroky v praxi
Zatímco Evropa dokončuje technické přípravy pro zavedení CBDC, Jižní Korea už přešla k praktickému testování své vlastní digitální měny – digitálního wonu. V této zemi se rozběhl pilotní projekt, do něhož se zapojilo prvních 100 tisíc jihokorejců starších 19 let. Ti nyní mohou platit digitálním wonem, což je výsledek spolupráce mezi jihokorejskou centrální bankou a tamními finančními institucemi.
Epoch Times píše: „Kromě tamní centrální banky se projektu účastní dalších sedm velkých jihokorejských bank – KB Kookmin, Shinhan, Hana, Woori, NH Nonghyup, Industrial Bank of Korea a BNK Busan.“
Tento krok je považován za jeden z nejodvážnějších experimentů s CBDC na světě a ECB prohlásila, že bude sledovat výsledky tohoto testu.
V Jižní Koreji testování dokládá, jak se digitální měna postupně zavádí po celém světě – od drobných nákupů v obchodech až po větší transakce. Systém má být navržen tak, aby zajistil vysokou rychlost a bezpečnost plateb, přičemž centrální banka má přehled o pohybu prostředků. Zároveň však vyvstávají obavy z možného zneužití, například ke sledování občanů nebo k omezení jejich finančních rozhodnutí. Jihokorejský model tak může být cenným zdrojem informací, které nám řeknou co nás čeká v EU.
Česká republika a budoucnost peněz v digitálním věku
Zatímco ECB finalizuje své plány na digitální euro s cílem spuštění prvních testů od října 2025, Jižní Korea již CBDC uvádí do praxe. Panují obavy, že tyto změny ohrozí finanční svobodu jednotlivců.
Česká republika má zatím to štěstí, že má českou korunu. To se však může změnit. Můžeme sledovat, jak mnozí politici a jejich rádoby odbornicí stále tlační na veřejnost, aby přijala euro. Pokud by Česká republika přijala euro, tak CBDC a zrušení hotovosti by se automaticky týkalo i nás.
Facebook komentáře