„Kontrolujte váhu, nadýmání a podrážděný žaludek“
Dýně je kyprá, výživná zelenina, kterou si lidé často představují jako tradiční halloweenskou dekoraci nebo náplň do koláčů na Den díkůvzdání. Krásná oranžová dýně je symbolem a chutí podzimu. Kromě toho, že se používá v oblíbených slavnostech, poskytuje řadu zdravotních výhod.
Dýně má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny a živin. Vyživuje slezinu a žaludek a zároveň posiluje kosti.
Dýně je také vynikající náhradou sacharidů, jako je bílá rýže, bílý chléb, těstovin a dalších potravin obsahující rafinované sacharidy.
Dýně má „teplé“ vlastnosti
Dr.Chen Hsin-hung, lékař tradiční čínské medicíny (TČM) na klinice čínské medicíny Hanyitang v New Taipei City na Tchaj-wanu, řekl, že zatímco většina tykví je „studená“, dýně má „teplé“ vlastnosti, takže je vhodnou potravinou pro podzim a zimu, když se počasí ochladí.
Lékaři TČM zjistili, že většina potravin má buď „ochlazující“ nebo „ohřivájící“ vlastnosti a kategorizovali mnoho běžných potravin do tří tepelných charakterů: Chladivá jídla; ohřívací potraviny; vyvážené neutrální potraviny.
Když jíte chladivá jídla, dodají vašemu tělu chladivé účinky a konzumace teplých jídel dodá vašemu tělu zahřívací účinky. Proto lze k vyvážení těla používat zahřívací a ochlazující potraviny.
V TČM se věří, že lidské tělo a zdraví jsou spojeny s prostředím a že je vhodnější jíst místní sezónní ovoce a zeleninu, protože jsou pro tělo v určité sezóně nejvhodnější.
Podle teorie TČM mají léky a potraviny stejný původ a oba mohou být použity jako lék.
Dýně májí hřejivé vlastnosti a mohou vyživovat játra, žaludek a krev. Snadno se vstřebávají a trávicím systémem přeměňují na živiny. Proto jsou dýně vhodnou volbou pro pacienty se slabým gastrointestinálním systémem nebo pro pacienty, kteří se zotavují z těžké nemoci.
Dýně je vysoce výživná
Kromě toho jsou dýně bohaté na beta-karoten a vitamíny C a E, které jsou antioxidační a protizánětlivé. Také jsou dýně také bohaté na antioxidanty lutein a zeaxanthin, které jsou prospěšné pro udržení zraku a zdraví očí.
Technicky jde o ovoce, dýně je v kulinářském světě považována za zeleninu. Tchajwanská dietoložka Julie Yu chu-ching řekla, že dýně je vysoce kvalitní škrob s relativně malým počtem kalorií. Sto gramů dýně obsahuje 49 kalorií, což je méně než stejná porce brambor nebo sladkých brambor.
Protože dýně je potravina bohatá na vlákninu, s obsahem 1,4 gramu vlákniny na 100 gramů, může dýně nahradit sacharidy, jako jsou nudle a rýže, pro ty, kteří chtějí zhubnout.
Yu řekla, že různé části dýně mají různé použití. Například dýňová slupka je bohatá na vlákninu, která podporuje pohyb střev, a dýňová semínka jsou antioxidační a protizánětlivá a obsahují fosfor, hořčík, vápník, draslík, železo, selen, zinek a další potřebné minerály.
Dýně může zmírnit bolesti kostí a artritidu
Profesor Chang Wen-Liang, bývalý profesor katedry inženýrství bioenvironmentálních systémů na National Taiwan University, napsal článek o výhodách hořčíku, když doprovázel svou matku do nemocnice na léčbu rakoviny.
Poznamenal, že pacienti často cítí, že je bolí kosti. Místo prášků proti bolesti profesor řekl, že je lepší jíst dýni. Semena i dužina mají vysoký obsah hořčíku, který je nezbytný pro strukturální stabilitu kostry. Nedostatek hořčíku oslabuje kosti.
Hořčík je nezbytný pro neurologickou odpověď, funkci mozku, úpravu krevního tlaku a svalovou aktivitu. Chang řekl, že ze zeleniny a ovoce obsahuje nejvíce hořčíku dýně.
Artritida způsobuje bolest a zánět v kloubech, což ztěžuje a omezuje pohyb. Joy Bauerová, odbornice na výživu, na svém blogu napsala, že dýně obsahuje silné antioxidanty, které působí proti bolesti kloubů způsobené artritidou.
Způsoby, jak jíst dýně
Dýně je oblíbená v palačinkách, koláčích, pudincích a muffinech. Dá se vařit do polévky nebo opékat s jinou zeleninou.
Zahřívací japonský dýňový salát je potravinovou terapii pro výživu žaludku.
Ingredience:
1 dýně (o délce a šířce asi 3 cm)
1 pevný blok tofu (o délce a šířce asi 3 cm)
med (3 polévkové lžíce)
mletý zázvor (1 polévková lžíce)
japonská sójová omáčka (3 polévkové lžíce)
Instrukce:
Dýni nakrájíme na plátky.
Po propíchnutí vidličkou dýni uvařte v páře, dokud nezměkne.
Dejte do mísy a ponechte stranou.
Tofu nakrájíme na kostičky a přidáme k dýni.
V malé misce připravte omáčku smícháním medu, zázvoru a japonské sójové omáčky podle chuti.
Tofu a dýni polijte omáčkou a promíchejte, aby se obalila zelenina.
Salát podávejte studený nebo teplý.
3 typy lidí, kteří by se měli vyhýbat dýni
Lékaři a odborníci na výživu také upozornili na tři typy lidí, kteří by se měli vyvarovat přejídání dýní.
Gastroezofageální reflux neboli chronické nadýmání: Pacienti náchylní k refluxu žaludeční kyseliny nebo gastrointestinální plynatosti by se měli vyvarovat přejídání dýně. Vzhledem k tomu, že dýně obsahuje více škrobu a vlákniny, pokud má pacient zažívací potíže a nerovnováhu střevní flóry, může po konzumaci příliš velkého množství dýně pociťovat plynatost.
Diabetes: Dýně obsahují více škrobu ve srovnání s jinou zeleninou. Jeho glykemický index (GI) je také vyšší, což způsobuje rychlejší nárůst hladiny cukru v krvi po konzumaci.
Onemocnění ledvin: Dýně jsou plné draslíku. Pacienti s onemocněním ledvin by měli jíst jen malá množství.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: epochtimes.com
Facebook komentáře