Autor: Michael Wing.
Zdánlivě nevinná králičí nora na pozemku anglického farmáře vede do podzemních prostor, kde se podle spekulací tajně setkávali členové středověkého řádu. Ale nejde jen o smyšlenku?
Podzemnímu bunkru se říká Caynton Caves a nachází se na soukromém pozemku u městečka Shifnal v hrabství Shropshire. Na první pohled nezajímavá díra do země, kterou by náhodný chodec bez povšimnutí obešel, však ukrývá skutečný unikát.
Vchod do podzemí je tak malý, že se člověk musí přikrčit, aby se dovnitř dostal. Metr pod zemí se ukrývá poměrně rozlehlý komplex se sloupy, oblouky a výklenky, to vše vytesané do pískovcového podloží.
Interiér je vyzdoben rytými ornamenty včetně dvou křížů symbolizujících kdysi mocný katolický Řád templářů založený roku 1119 našeho letopočtu. Najdou se tu však rytiny od současných vandalů.
Původní účel sítě jeskyní zůstává záhadou. Vědci však odmítají spojení se slavnými rytíři. Podzemní úkryt byl podle nich vytvořen někdy mezi koncem 18. a začátkem 19. století, to jest více než půl tisíciletí poté, co byl templářský řád rozpuštěn.
Jeskyni se dostalo popularity poté, co fotograf Michael Scott z Birminghamu pořídil krásné snímky z jejích útrob.
„Bloudil jsem kolem ve snaze to najít, ale kdybyste nevěděli, že to tam je, klidně byste to přešli,“ uvedl podle BBC fotograf a dodal: „Když uvážíme, jak stará je, je ve skvělém stavu. Je to jako podzemní chrám.“
Z hlediska architektonického vykazuje jeskyně prvky neorománského a neorenesančního stylu a jeví rysy viktoriánské groty.
Majitel farmy, na jehož pozemku se zajímavost nachází, jeskyně původně zpřístupnil veřejnosti, ale v roce 2012 je znovu zavřel kvůli poškozování vandaly.
Přestože místo nebylo tajným chrámem templářských rytířů, pozornost veřejnosti si zaslouží už pro jeho estetický efekt. Vytvořit něco takového muselo zabrat spoustu času a práce.
Facebook komentáře