Autor: Martin Kirschner.
V současné době lide nečelí cenzuře v diktátorských zemích, jako je Čína, Irán, nebo třeba Severní Korea. Cenzura přichází i do západních zemí. Jsou vypínány weby, mazány příspěvky na sociálních sítích a umlčovány hlasy skutečných odborníků. Je možné, že v budoucnu budou muset alternativní média přejít na Dark web? Pokud se bude prohlubovat dále diktát USA a EU, tak to nejspíš bude nutností.
Ekonom Dominik Stroukal ve své knize „Sex, drogy a bitcoiny“ popisuje, jak se některá média snaží vyhnout cenzuře tím, že zakládá duální weby na Dark webu, aby se vyhnuli cenzuře a lidé z diktátorských zemí se tak dostali k cenzurovaným informacím.
Citát je ze strany 114 této kníhy:
„K čemu je to vše dobré
Karel drogy nebere … ten si šetří hlas, zpívá česká rocková kapela Abraxas. K čemu je celý Dark Web takovému Karlovi, pokud ho nezajímají drogy ani pornografie, i kdybychom se bavili jen o té, která nikomu neubližuje? Nejde tedy nakonec jen o zavrženihodný kanál plný odpadu, který by bylo nejlepší odsoudit k zániku a celý spálit?
Takový pohled velmi realitu zjednodušuje. Na Dark Webu naleznete i prakticky nenapadnutelné věci. Nedotýkám se teď takové banality, že si přes Dark Web můžete koupit na každém temném tržišti třeba obyčejné tričko, ale spíše mluvím o obraně informačních zdrojů před cenzory.
Velká část západního světa hledá co nejobjektivnější informace třeba na stránkách anglické stanice BBC. Když se ale pokusíte dostat na www.bbc.co.uk nebo www.bbc.com z Číny, nepodaří se vám to. Ať se nám to líbí nebo ne, na světě existují stále režimy, které svým občanům cenzurují zdroje informací.
Řešení ale mám na dosah ruky. BBC tak v říjnu roku 2019 spustila kopii svého webu i na Dark Webu. Místo standardní www adresy musíte přes speciální prohlížeč zadat adresu bbcnewsv2vjtpsuy.onion a cenzor má smůlu. Není to úžasné? Sama BBC to komentovala slovy: „Obsah zpravodajství BBC je nyní k dispozici (…) pro uživatele, kteří žijí v zemích, kde jsou stránky BBC bloková nebo omezovány. Je to v souladu s cílem BBC poskytovat důvěryhodné zprávy z celého světa.“
Tento problém se netýká pouze BBC a Číny. Týká se i Vietnamu, Íránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Běloruska, Kuby, Sýrie, Ruska, Venezuely a dalších padesáti zemí, které jsou podle zprávy o svobodě tisku považovány americkou neziskovou institucí Freedom House za nesvobodné, minimálně co se médií týče.
Jenom 9 procent lidí na planetě žije v zemích, kde média informují svobodně. 74 procent lidí žije v zemích, kde je situace špatná až velmi špatná. A máme nástroj, jak to řešit.
Samozřejmě k tomu potřebujeme internet, ale jeho penetrace roste po celém světě i v zemích, které internet cenzurují, jako například v Číne. Tam už internet používá téměř 60 procent lidí. A skoro každý zná někoho, kdo internet má. Dostat se k informacím tak nikdy nebylo jednodušší. A nikdy nebylo jednodušší zabránit jejich cenzuře.
Dovedeme si vůbec představit, jak by se u nás vyvíjel režim, pokud bychom měli v Československu před rokem 1989 tak mocný nástroj?
V čase už se nevrátíme, ale dnes naštěstí tento nástroj můžeme používat. Vedle BBC tak můžete najít na Dark Webu od orku 2014 i Facebook a další velké severy. Přesunula se na něj i celá řada malých a nezávislých novinářů.
Mým oblíbencem se tak stal například web We Fight Censorship (3ky14i7bfdgwelmf.onion), kde se publikuje zakázaný obsah v originálním čínské, arabském a dalším znění, spolu s překladem do angličtiny. Jen stěží se dá vyjádřit, jak silné je to čtení, jak moc mrazí z představy, že se všechny tyto zprávy nedostávají standardní cestou ke svým čtenářům. Doporučuji navštívit.
Dark web se také hemží návody, jak si v zemích s totalitními režimy chránit soukromí. Typickým představitelem je web ssd.eff.org, který obsahuje manuál, jenž vás krok za krokem provede zabezpečením vašeho počítače nebo mobilního telefonu. Ukazuje spoustu věcí, o kterých budem hovořit v dalších kapitolách také, kromě jiného třeba šifrovanou komunikaci. Zkusili jsme tyto stránky v Íránu, stačí se podívat na selfdevuilyolz3n.onion. Podobných webů existují stovky, možná tisíce. Pointou je, že je to možné. Díky Dark Webu.“
Konec citace.
Závěr
S jednou věcí s panem Strouhalem nesouhlasím a to s tím, že BBC je objektivní médium. Podle mě se jedná o dezinformační levicové noviny. Poprask tato stanice v poslední době způsobila tím, když po vzoru české televize odvysílala záběry, který byly jasně Fake. Například zveřejnili fotku, kde jsou záběry dvou věží z 11. září a řekli, že Rusko raketově zaútočilo na dvě budovy na Ukrajině:
Na druhé straně rozumím konceptu Dark Webu, který by mohly být útočištěm pro všechna alternativní média v případě, že zde nastane absolutní cenzura po vzoru diktátorských režimů. Doufám však, že to nebude nutné.
Facebook komentáře