Stavební zákon prošel v roce 2024 velkou novelou, která se dotýká všech, kteří plánují realizovat studny, domovní ČOV nebo další stavby. Na jaké hlavní změny se od 1. července 2024 připravit?
Konec povolení ohláškou
Jednou z nejdůležitějších změn je zrušení možnosti povolování domovní čistírny odpadních vod (ČOV) ohláškou. Paragraf §15a, který upravoval povolení ohláškou, byl z vodního zákona odstraněn. Tato možnost byla populární díky rychlému správnímu řízení, které trvalo maximálně 30 dní, a povolení bylo vydáváno na dobu neurčitou s povinnou revizí čistírny jednou za dva roky. Od 1. července 2024 musí budoucí majitelé ČOV povolení získat prostřednictvím vodoprávního řízení, které je administrativně náročnější a trvá až 60 dní. Povolení je následně platné maximálně na 10 let a dvakrát ročně je nutné provést rozbor přečištěné vody.
Zdražení stavebního povolení
Další nepříjemnou novinkou je razantní zdražení stavebního povolení. Cena za povolení domovní ČOV či studny vzrostla z původních 300 Kč na 10 000 Kč, což je zvýšení o 3 233 %. Studny a domovní ČOV jsou nyní legislativně zařazeny do nové kategorie „ostatních staveb“ s jednotnou částkou za povolení 10 000 Kč. Ministerstvo pro místní rozvoj zdůvodňuje tento nárůst větší administrativní náročností a inflací. Změna se týká i dalších staveb, jako jsou rodinné domy, garáže či chaty, kde cena povolení vzrostla z 1 000 Kč na 5 000 Kč.
Přísnější legalizace staré čistírny nebo studny
Poslední zásadní změnou jsou přísnější podmínky pro dodatečnou legalizaci staveb, které se mohou dotknout starých studní nebo čistíren odpadních vod. Ministerstvo pro místní rozvoj odůvodnilo zpřísnění tím, že v Česku je zhruba každá desátá stavba postavena na černo. Nově je třeba doložit všechny podklady, které vyžaduje klasické povolení, a uhradit pokutu za přestupek, jejíž horní hranice se zvyšuje na 2 miliony korun. Dodatečná legalizace nebude možná u staveb, které vyžadují povolení výjimek z požadavků na výstavbu nebo výjimku ze zákazu podle jiného právního předpisu.
Na co se od 1. 7. 2024 připravit?
Budoucí majitelé domovní čistírny odpadních vod mají jedinou možnost, jak ČOV povolit, a to prostřednictvím vodoprávního řízení. Na rozdíl od ohlášky, která vyžadovala certifikaci CE, vodoprávní řízení tuto podmínku nemá, ale proces je administrativně náročnější a trvá déle. Povolení je platné maximálně na 10 let a vyžaduje pravidelné rozbory přečištěné vody.
Zdražení povolení na 10 000 Kč je významné, ale nevyhnutelné. Ministerstvo slibuje, že pokud se tato částka ukáže jako zásadní bariéra, může být poplatek přehodnocen.
Dodatečná legalizace staveb bude náročnější a dražší. Bude nutné splnit všechny podmínky, které by vyžadovala stavba nová, včetně doložení všech podkladů a zaplacení pokuty.
Řešíte studnu nebo domovní ČOV? Obraťte se na nás
V ZAKRA vám rádi pomůžeme se vším okolo vody v domě – od kanalizačních a vodovodních přípojek přes studny až po domovní čistírny odpadních vod a septiky s filtrem. Pokud se v zákonech a vyhláškách neorientujete a běhání po úřadech vás děsí, rádi si vezmeme na starost i vyřízení povolení domovní ČOV či studny. Stačí se nám ozvat a všechno probereme v rámci bezplatné a nezávazné konzultace.
Facebook komentáře