Psi jsou dlouholetými společníky lidí a věrnými přáteli, kteří nás neopouštějí v radosti ani smutku. Jejich schopnost cítit emoce a komunikovat s námi je základním pilířem vztahu mezi člověkem a psem. Psy vyjadřují své city a potřeby prostřednictvím složitého systému gest, zvuků a jazyku těla. Podle některých hypersensitivních lidí dokáží s námi komunikovat i slovy.
Emoce u psů:
Podobně jako lidé mají i psi širokou škálu emocí. Patří sem radost, strach, vzrušení, smutek a dokonce i některé formy empatie. Podle zoologa dr. Jamese P. Lazarsfelda psi jsou schopni vnímat lidské emoce a reagovat na ně. Například mnoho majitelů psů má zkušenosti, že jejich psi se je snaží utěšit, když jim je smutno nebo naopak sdílí s nimi jejich radost.
Dalšími emocemi, které psi projevují, jsou například touha po pozornosti, náklonnosti a lásce. Je důležité rozumět, že každý pes může mít svůj individuální způsob vyjadřování emocí, a proto je třeba věnovat pozornost jeho jedinečným signálům.
Komunikace psů:
Psi komunikují především prostřednictvím tělesného jazyka, zvuků a vůní. Zde jsou některé způsoby, jak psi komunikují:
Oční kontakt: Psi se na nás dívají nejen kvůli jídlu, ale také jako způsobu navázání spojení. Dlouhý a neodtržitelný oční kontakt může signalizovat náklonnost a důvěru.
Zvuky: Psi vydávají různé zvuky, jako jsou štěkot, vrčení, vytí nebo fňukání, aby vyjádřili své potřeby nebo emoce. Například štěkání může značit varování nebo naopak radost.
Tělesný jazyk: Postavení ocasu, ušních boltců, držení těla a pohyb celého těla jsou důležité pro pochopení psí komunikace. Otočený ocas a uvolněný pohyb těla může značit radost a přátelství, zatímco napnuté svaly a nízké postavení těla mohou signalizovat strach nebo nejistotu.
- V případě strachu a nejistoty u psů pomáhá CBD, které stimuluje serotonin – tedy „hormon štěstí,“ který dokáže vašemu čtyřnohému příteli dodat extra porci dobré nálady. To umožňuje regulovat stres u zvířete a bránit depresím. CBD pro zvířata navíc pomáhají podpořit harmonii přirozených procesů v celém organismu, díky nimž je posílena i imunita a působí jako silný antioxidant. Vliv kanabinoidu na mozkové buňky také umí podpořit chuť zvířete k jídlu, pokud trpí nechutenstvím.
Čichání: Psi mají výjimečně vyvinutý čich pomocí kterého komunikují. Čichání objektu svého zájmu v určité oblasti nebo objektu může být způsobem, jak nám pes sděluje, že něco zaujalo jeho pozornost.
Je důležité se naučit rozpoznávat tyto signály a přizpůsobit se potřebám a emocím našich čtyřnohých přátel. Když budeme schopni lépe porozumět psí komunikaci a emocím, posílíme náš vztah s našimi mazlíčky a zajistíme jim šťastný a spokojený život.
Existují hypersensitivní lidé, kteří dokonce dokáží komunikovat se psy pomocí slov. Dne 15. května 1989 se uskutečnil experiment na katedře zoologie v Kapském městě. K tomuto experimentu byla přizvána paní Goepnerová, která tvrdila, že umí komunikovat se zvířaty.
V knize Největší záhady světa – Zázračné události jsou popsány podrobnosti tohoto experimentu:
„Pověst o možnosti hovořit se zvířaty pochází ze starověké Persie, z dob, kdy v ní vládl král Xerxes. Podle této pověsti bylo možné při požití neznámé drogy naslouchat, o čem si zvířata rozprávějí, aniž by k této komunikaci bylo zapotřebí lidského sluchu. Pověst tedy už tenkrát počítala s mimosmyslovou komunikací.
Paní Goeppnerová patřila ke zvlášť vnímavým senzibilům, což se projevovalo mimo jiné i její schopností diagnostikovat pomocí natažené ruky i nepatrné tkáňové změny v lidském těle. Část svého života věnovala uzdravování nemocných a diagnostice chorob a měla na svém kontě i několik téměř zázračných uzdravení.
K experimentu se dostavilo šest mužů se svými psy, které paní Goeppnerová neznala a nikdy předtím je neviděla. Majitelé psů zůstali před paní Goeppnerovou skryti při experimentu i po jeho skončení.
Asta, německý ovčák, jezevčík Brendi, špic Orino, pudl Bambi a teriér Marlon stáli před paní Goeppnerovou a vzrušeně dýchali. Psi, jak je známo, vidí lidskou auru, jež tvoří energetický obal člověka, a z ní usuzují na charakter osoby, kterou mají před sebou. Potom se jí buď vyhnou, anebo se jí naopak snaží co nejvíce přiblížit.
Pětice hafanů měla k paní Goeppnerové naprostou důvěru. Majitelé zvířat setrvávali ve vedlejší místnosti a paní Goeppnerová si rozsadila pejsky okolo sebe. V podstatě je pouze laskala, mazlila se nimi, nechala se olizovat jejich jazyky, ona jim na oplátku hladila břicha a dávala jim pamlsky.
Televizní kamery byly spuštěny, citlivá čidla mikrofonů zaznamenávala každý šelest v experimentální místnosti.
Paní Goeppnerová nejprve pojmenovala psy jmény, ač je neznala. Poté vyslovila jména jejich pánů, pak oznámila, jak jsou psi se svými pány spokojeni. Pouze Asta bývala příliš často bita, ostatní psíci své pány milovali bez výhrad. Bambi a Marlon však nebyli spokojeni s prostředím, v němž je jejich páni drželi.
Paní Goeppnerová se psy nemluvila a oni na ni neštěkali, nevrčeli, ani nedávali nijak najevo, že s paní Goeppnerovou rozmlouvají či vlastně mimosmyslově komunikují. Paní Goeppnerová jednoduše věděla, co si psíci myslí.
Asta spala ráda před domem a nikdo ji nemohl dostat do boudy, protože se pod ní sbíhaly škodlivé zóny.
Bambi miloval oříšky a kradl cukr z cukřenky na stole, k níž se dostával nenápadným, ale důmyslným způsobem, když jeho pán nebyl doma. Bambi považoval za největší vyznamenání, když si ho panička po pánově odchodu vzala do postele. Operace probíhala v tajnosti, aby o ní pán nevěděl, psík i paní uzavírali v tomto případě proti pánovi spojenectví.
Jezevčík Brendi miloval pána zejména proto, že mu poskytoval svobodu a nechal ho celé dny běhat po vilové čtvrti, večer však na svého pána čekal u zastávky autobusu a jeho příchod odhadoval podle velikých kostelních hodin. Hodiny sice neznal, ale znal smysl polohy na velkou dálku viditelných rafiček. Věděl i to, že pán přijde nejpozději poté, co hodiny šestkrát udeří.
Orino spal s pánem v posteli a neusnul, dokud mu pán neodhalil nahý bok, k němuž se mohl svými zády přitisknout. Také dostával vždy v pátek kus nanukového dortu a jednou za týden neomylně poznal, že nastal právě pátek. Jiné dny nerozlišoval.
Marlon věděl, že jeho pán odjíždí nejméně jednou týdně na inspekční cestu, z níž se na noc nevracel. Snažil se mu proto už večer odtáhnout do zahrady zavazadla a skrýt je v hustých keřích. Někdy mu také schoval boty a pán byl nucen obout si jiné. Když jednou pán odjel na čtrnáct dnů, Marlon po celou dobu nejedl a málem umřel, přinutil však touto hladovkou svého pána změnit zaměstnání. Jednu noc mimo domov pak sice pánovi odpouštěl, ale pro jistotu po celý den nepřijímal potravu, aby si pán snad nemyslel, že se s jeho nepřítomností smířil.
Brendi nesnášel cigaretový dým a alkohol, zápachy, jež se linuly z pánových úst. Cigarety mu proto kradl a schovával je, pán však byl roztržitý a nikdy svého psa neodhalil.
Brendi nevěděl, proč ho pán vyhání z ložnice, když ležel v nezvykle se třesoucí posteli s paničkou. Respektoval však tuto zvláštnost. Věděl rovněž, že za paničkou chodí i jiný muž, když pán není doma, a rovněž se s ní podivně chvěje v manželské posteli…
Stovky informací, které získala paní Goeppnerová, se zřetězily do faktů z rodinného života náhodně vybraných psů. Informace z jejích úst zaznamenal magnetofon i televizní kamery.
Doktor Brenner experiment ukončil po sto dvaceti minutách a poslal všechny zúčastněné včetně psíků domů. Získané informace vyhodnotil a majitele psů k sobě za týden pozval.
Ověřil si, že údaje, které paní Goeppnerová získala od psů, ve všech ohledech souhlasí. Majitelé psů je postupně potvrzovali a zírali přitom s ústy dokořán. Nechápali, podobně jako někteří Brennerovi spolupracovníci, jak je to možné. Fakt však zůstane faktem a je mu třeba věřit, i když navenek působí spíše jako zázračná událost.
Jen jednu okolnost dr. Brenner neověřoval, a tou bylo podivné chvění manželské postele v nepřítomnosti Brendiho pána. Dr. Brenner totiž nechtěl, aby pes ztratil sympatie svého majitele. Vždyť i v lidském světě jsou často doručitelé špatných zpráv nenáviděni…“
Závěr
Závěrem tohoto článku je lze říct, že psi mají emoce a dokáži se s námi dorozumívat nejen řečí těla, ale také slovně, pokud jsme hypersensitivní osobou a rozumíme co nám psi říkají.
Facebook komentáře