Autor: Martin Kirschner.
V Číně se od pradávna vyprávěly příběhy o lidech, nadpřirozenu, mýtických bytostech a o taoistických a budhistických mistrech. Cílem těchto příběhu bylo předávat duchovní tradici a moudrost následujícím generacím.
Jedním z těchto příběhu je příběh o chlapci, který utíkal před svými problémy:
V Číně bylo zvykem, že když chlapec utekl z domova, vyhledal v místě, kam se uchýlil, místního učitele, který studoval velkou knihu moudrosti I Ting. Byl považovaný za moudrého a takovému chlapci mohl pomoct. Chlapec si tedy zvykl chodit za vesnickým učitelem pokaždé, když měl nějaký problém.
První otázka, kterou učitel chlapci položil, zněla: „Synu, řekni mi, jací lidé žijí ve městě nebo vesnici, kde bydlíš“
Chlapec odpověděl: „No, mistře, jsou podlí a krutí. Když jsem byl nemocný, ani mě nenavštívili.“
Vesnický učitel řekl: „Tady jsou lidé stejní, synu. Jdi dál.“ Chlapec běžel do další vesnice a navštívil tamního učitele. Ten se zeptal: „Jací lidé žijí ve městě z něhož jsi odešel?“
Chlapec odvětil: „No, mistře, bili mě a byli na mě zlí. Když jsem byl v nemocnici, ani mě nenavštívili. I rodiče ke mně byli krutí a nemilosrdně mě bili.“
Učitel konstatoval: „Tady jsou lidé úplně stejní, synku. Jdi dál.“
V dalším městě chlapec znovu vyhledal místního učitele a vyprávěl mu tentýž příběh. Učitel poznamenal: „I tady se najdou zlí lidé. Jsou stejně podlí jako lidé z vesnice, odkud přicházíš. Jdi dál synu, určitě najdeš to správné město.“
Cestou si chlapec začal povídat s Taem, to je čínský výraz pro boha, přírodu, počátek všech věcí, který neustále tvoří vesmír, oblohu a zem. Chlapec ho poprosil, aby ho vedl a vložil mu do úst správná slova.
V další vesnici se chlapec znovu vypravil za učitelem a zeptal se: „Jací lidé tady žijí“
Učitel odvětil: „Synu mluv otevřeně. Jací lidé žijí ve městě, z něhož pocházíš?“
Chlapec tentokrát odvětil: „Jsou přátelští, velkorysí a láskyplní. Když jsem byl nemocný, navštívili mě a přinesli mi polévku. Jsou opravdu milí, a když jsem odcházel, dali mi peníze. Jsou to skutečně úžasní lidé.“
Učitel mu řekl: „Tady jsou stejní lidé synu. To je správné místo pro tebe. Zůstaň tady.“
Konec příběhu
Shrnutí
Co z příběhu vyplívá? Chce naznačit, že ať se dostanete kamkoli, narazíte jen na lidi, kteří jsou vám podobní. Svět, který vidíte, je svět ve vás. Neustále svět vnímáte vlastní myslí. V minulosti lidé vymýšleli nejrůznější utopie jako například socialismus, komunismus, různé komuny, sluneční ostrovy, kde by všichni žili v klidu, harmonii a nad vším vládla láska. Takové utopie tu byly vždy, ale víte stejně jako já, jak to s nimi dopadlo.
Stačí se držet tohoto jediného pravidla a chovat se k lidem tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám. Pokud negativně smýšlíte, tak přitahujete stejně laděné lidi, kteří také negativně smýšlí. Myšlení vytváří činy a pokud se k lidem chováte špatně, tak se také oni chovají špatně k vám, podle říkanky „Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá“.
Dobrá zpráva však je, že své myšlení a jednání můžete konstruktivně změnit a k tomu vám pomůže osobní rozvoj.
Facebook komentáře