Soukromé vlastnictví se může stát luxusem, volby budou zbytečné – senzory totiž rozpoznají, co lidé chtějí. Údaje o chování mohou nahradit demokracii, poskytly by dostatečnou zpětnou vazbu o společnosti. Tohle není scifi, ale v publikaci Federálního ministerstva životního prostředí o digitální transformaci obcí.
Domácí kancelář. Domácí škola. Digitální očkovací průkaz. Průmysl 4.0. E-Euro a digitální občanský průkaz. Digitalizuje se stále více oblastí každodenního života. Jak by se to mohlo dále vyvíjet? Jaké účinky může mít další fáze digitalizace?
Možné odpovědi lze najít v publikaci Ministerstva životního prostředí z května 2017 v „Charta inteligentního města“ – Udržitelná digitální transformace v obcích. S tím souvisí „platforma pro dialog inteligentních měst“. To bylo zřízeno federálním ministerstvem životního prostředí jménem Výboru státních tajemníků pro udržitelný rozvoj.
Úkolem platformy je zkoumat digitalizaci ve vztahu k udržitelnému a integrovanému rozvoji měst – z hlediska času do roku 2040.
Digitalizace jako standard
Jeden z hlavních projevů uvedených v publikaci přednesl Roope Mokka. Roope Mokka je futurolog a odborník na systémové změny. Spolu s Aleksim Neuvonenem založil první nezávislý finský think tank Demos Helsinki a je řečníkem a konzultantem v mnoha zemích.
Think tank se domnívá, že je pravděpodobné, že smartphony a internet budou za deset let pryč. Všechno, co je postaveno nebo vyrobeno, bude ve výchozím nastavení digitální. Digitální budovy, digitální auta, kola, vlaky, říká Roope Mokka. Dále dodává: „Někteří z vás si nyní mohou myslet: Toto je hrozný svět. Máš naprostou pravdu. Musíme začít formovat digitální politiku na zcela nové úrovni. Ale může to být také nádherný svět. Můžeme vyřešit mnoho z největších sociálních a environmentálních problémů, pokud se zapojíme do Internetu bez vlastnictví.“
Budoucnost bez rozhodování, soukromého vlastnictví, tržní ekonomiky a demokracie
Roope Mokka hovořil o vizionářské, hyper propojené planetě, která by mohla vzniknout (citátce jsou z publikace německého Ministerstva životního prostředí):
1. Super společnost účinně využívající zdroje
Společnost, ve které žádná budova není prázdná, ale je neustále optimálně využívána. Auta již nejezdí prázdná. Nová zařízení a stroje generují vlastní energii. Pro ty, kteří pracují na senzorech těžby energie, se diskuse o centralizovaných velkých elektrárnách jeví jako zbytečná.
- Společnost bez výběru
Volbu nahrazuje umělá inteligence: nikdy se nemusíme rozhodovat, zda se vydat konkrétním autobusem nebo vlakem, ale spíše dostanete nejrychlejší cestu z bodu A do bodu B. Nikdy nezapomeneme na klíče, peněženku nebo hodinky.
- Společnost bez vlastnictví
S informacemi o dostupném sdíleném zboží a zdrojích nemá smysl něco vlastnit: soukromé vlastnictví se může skutečně stát luxusem. Data by mohla doplňovat nebo nahrazovat peníze jako měnu.
- Společnost bez trhů
Trhy jsou v zásadě informační systémy, které přidělují zdroje. Jako informační systém však trh funguje velmi jednoduše. Pouze naznačuje, že osoba koupila to či ono; ale nevíme proč. V budoucnu nám senzory budou schopny poskytovat lepší data než trhy.
- Postenergetická společnost
Aby bylo možné senzory používat všudypřítomně, musí být energeticky účinné a energeticky soběstačné. Pokud má dojít k datové revoluci, musí se každodenním životem stát získávání energie – schopnost generovat a ukládat energii v makro, mikro nebo nano měřítku.
- Společnost bez hlasování
Protože víme přesně, co lidé dělají a chtějí, není potřeba voleb, většinového hlasování nebo odsouhlasení. Údaje o chování mohou nahradit demokracii jako systém sociální zpětné vazby.
Éra „internetu ŽÁDNÝCH věcí“
Roope Mokka ve své přednášce také použil výraz „internet žádných věcí“. Proč „Z ŽÁDNÝCH věcí“?
Když se technologie dostatečně vyvinula, nakonec zmizí, vysvětluje Mokka. Už to není vnímáno jako technologie, ale jako součást našeho prostředí. Budovy, ve kterých žijeme, byly dříve považovány za technologii. Dnes, kromě odborníků, lidé nevnímají budovy jako technologii. Jsou jednoduše integrovány do prostředí a osoby.
S digitálními technologiemi to bude stejné, hmotný a digitální svět se vzájemně propojí. Digitální se stává hmotou a hmota se stane digitální.
Roope Mocha vidí dva způsoby, jak se s tím vypořádat, jeden konzervativní nebo jeden progresivní. Konzervativní agenda by znamenala udržovat tu současné zákony, předpisy a zachované pobídky.
Progresivní program by se ptal, co dělat s touto novou technologií, jak ji používat, jak ji používat k řešení ošklivých problémů naší doby, od změny klimatu, po nemoci, životní styl a segregaci. Think tank vidí svou práci v progresivní agendě.
Scénáře pro rok 2040
Příspěvek Roope Mokky byl pojmenován „Dialogova platforma chytrých měst“ jako jeden ze čtyř orientačních příspěvků. Jak německé publikum reagovalo na jeho přednášku, nebylo v tištěné publikaci zveřejněno.
„Inteligentní města“ je novým paradigmatem rozvoje měst a je většinou vnímáno jako digitální optimalizace správy měst. „Chytrá města 2.0“ vyvíjí digitální služby pro bydlení, dopravu, stravování, zdraví a vzdělávání.
Je zapotřebí nový způsob tvorby politiky, který by spojil cíle města a jeho činitelů s rozhodovacími pravomocemi a iniciativy zdola nahoru, uvedl Roope Mokka. Zdola nahoru znamená, že společnost jako celek je ovlivňována místními hnutími a místními projekty.
Další orientační příspěvky poskytl prof. Dr. Uwe Schneidewind, Gunther Adler a prof. Harald Herrmann. Prof. Schneidewind je členem vědecké poradní rady německé vlády pro globální změny životního prostředí a pracuje ve Wuppertalském institutu pro klima, životní prostředí a energii GmbH. Gunther Adler je státní tajemník na federálním ministerstvu životního prostředí a Harald Herrmann je ředitelem a profesorem Federálního institutu pro stavební, městský a kosmický výzkum.
Transparentní město“ a „analogičtí extremisté“
Účelem „platformy pro dialog chytrých měst“ federálního ministerstva životního prostředí bylo zahájit společensko-politickou debatu o digitalizaci. V období od července 2016 do května 2017 se uskutečnilo pět po sobě jdoucích akcí a dva mezinárodní workshopy založené na hlavních projevech a výsledcích výzkumného klastru „Chytrá města“. Výzkumný klastr je součástí Federálního ministerstva životního prostředí a Federálního institutu pro stavební, městský a kosmický výzkum.
Debata se zaměřila na čtyři témata: správa měst, digitální propast, místní ekonomika a velká data. Během své práce na čtyřech oblastech účastníci vytvořili improvizované scénáře jako nejhorší a nejlepší případ pro rok 2040, které jsou k náhlédnutí v brožuře.
V nejhorším scénáři správy (správy) lze číst „digitalizační tsunami“ a „diktatura sociálních médií“. Existují také „analogičtí extremisté“ – tedy ti, kteří odmítají digitalizaci a raději objímají stromy.
V přidruženém nejlepším scénáři jsou odrážky týkající se „transparentního města“, „zastupitelské demokracie“ a skutečnosti, že simulace Virtuální Reality činí novou potenciální realitu hmatatelnou.
Pohled na vizualizované scénáře správy měst:
Foto: Scénáře pro rok 2040 týkající se digitální správy. Zdroj: https://bmi.bund.de/SharedDocs/downloads/DE/veroeffnahmungen/themen/bauen/wohnen/smart-city-charta-langfassung.pdf?__blob=publicationFile&v=7 ,Stránky 68 a 70, ze dne 9. června 2021
Další nejhorší a nejlepší scénáře naleznete zde: Brožura (od str. 46).
Brožura získala technickou podporu od sekce I 5 – Digitální město, prevence rizik a doprava z Federálního institutu pro stavební, městský a kosmický výzkum (BBSR). Zapojen byl také útvar SW I 3 Mezinárodní politika rozvoje měst, Urbanizační partnerství, Inteligentní města na ministerstvu životního prostředí.
V roce 2017 se nyní federální ministerstvo životního prostředí oficiálně nazývá Federální ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody, budovy a jadernou bezpečnost (BMUB) a od roku 2013 jej vede Barbara Hendricks (SPD).
Svenja Schulze (SPD) převzal kancelář dne 14. března 2018, nyní se jmenuje Federální ministerstvo pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost. Stavební divize byla převedena na ministerstvo vnitra.
Přeložil: Martin Kirschner, www.vipnoviny.cz
Zdroj: Kathrin Sumpf, epochtimes.de
Facebook komentáře